Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.06. 08:04

Attila írta:
2020.04.06. 07:56
Egy mono kamerával és egy darab szűrővel hogyan lehet színes (akár hamis színes) képet készíteni?

MDA
Szabolcs felvetele 2 db szurovel keszult (ott van a kepen).
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.06. 08:10

Igen, tényleg. A telefonom kis kijelzőjén nem vettem észre a plusz jelet.
De akkor készített szűrő nélküli képet is a harmadik színcsatornához, nem?
Különben hogy lehetne pl. fehér a bolygóperem?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.06. 08:14

Attila írta:
2020.04.06. 08:10
Igen, tényleg. A telefonom kis kijelzőjén nem vettem észre a plusz jelet.
De akkor készített szűrő nélküli képet is a harmadik színcsatornához, nem?
Különben hogy lehetne pl. fehér a bolygóperem?

MDA
A G csatorna a pszeudo. En mondtam neki, hogy hogyan csinalja: 50% voros + 100% UV osszeadva es akkor ez az eredmeny. Utana persze meg van rajra PS utomunka, de kb ez a lenyeg.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.06. 08:53

István, Sándor!

Itt-ott olvasom, hogy a színes szűrők közül a #47 lila mutat legtöbbet vizuálisan a Vénusz felhőzetéből, mivel - gondolom - annak áteresztési tartománya van legközelebb az UV-sávjához. Nagyra értékelem a kísérletező kedveteket az UV-fénycsővel, magam is ilyen vagyok. :)

Ugyan nem fotózom, nem is értek hozzá, de még csak ilyen szűrőm sincs, ezért semmiképp ne vegyétek tanácsnak, beleokoskodásnak, pusztán ötletelek: nincs kedvetek kipróbálni egy ilyen lila szűrővel (ha amúgy is van a birtokotokban) lefotózni a Vénuszt? Gondolom azon "átlát" bármelyik "hétköznapi" kamera. Szóval szerintetek nem mutatna több részletet az élesebb kép miatt a szomszédos bolygóról? Azt használva még a vöröset sem kellene blokkolni.

Jó távcsöveitek vannak, szerintem kár lerontani a képalkotásukat "kikalapált" fénycsődarabokkal. Ez a kb. 4.000 ft-os lila szűrő viszont - gondolom - azért mégiscsak egy optikai minőséget produkál.
Szóval az a kérdésem, hogy nem veszítetek-e többet a fénycsődarab torzításával, mint amennyi plusz felhőrészlettel kecsegtet az UV-tartomány a liláéhoz képest?
Tanulságos lehet összehasonlítani a kettőt egymással.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.06. 09:02

cbo írta:
2020.04.06. 08:14
A G csatorna a pszeudo. En mondtam neki, hogy hogyan csinalja: 50% voros + 100% UV osszeadva es akkor ez az eredmeny. Utana persze meg van rajra PS utomunka, de kb ez a lenyeg.
Kész boszorkánykonyha... :lol:
Meg egy csipetnyi varjúháj! ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.06. 09:06

Üdv!
Nagyon sok időt töltöttem tegnap a Vénusszal.
Estére megnyugodott a levegő, jók voltak a feltételek, ennek ellenére rosszak a felvételek.
Biztos vagyok abban, hogy nem a fénycső üveggel van a baj, hanem a kamerával.
Egy mono kamerával kellene kipróbálni, hogy mit tud, ill. próbálgatni több CMOS-CCD típussal. Talán az egyik érzékeny lesz az UV-re.
Viszont sok tapasztalatot szereztem a bolygófotózás területén és a képfeldolgozásról. Időtöltésnek jó volt, már megérte az egész. :lol:
Még próbálgatom ameddig az idő engedi.
vv1.JPG
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.06. 10:29

András, gondolatodra-feltevésedre válaszolva azt kell mondjam, hogy az emmlített W47 szűrővel való munkára is van sok jó példa a neten, de persze ehez is kell egy Infrablokkoló. Viszont a W47 szűrő transzmisziójára még nem találtam mérést de persze egy próbálkozást megérne. Viszont tény, hogy egy mobilkamerával, nem fogok lealázni senkit-bármilyen szűrőt is használok. Maga az egész felépítésnek a hátránya az, hogy nem erre a célra készült dolgokkal próbálkozom. A műfajában, ezzel sokmindent nem lehet tenni...Inkább ezt úgy kell felfogni, hogy ami kéznél van, azzal mit lehetne kezdeni próbálkozás. :) Nem utolsó sorba-és ez a legfontosabb-tanulságot és ismeretekhez jut általa az ember. :)
Gyuricza István
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.06. 11:58

Azt sehogy. Feltételezem, hogy infra képet, vagy blokkszűrős képet is készített. A kettőből már elképzelhető, hogy ilyen színes lesz. Hogy valóban miből, hogyan készült, arra rá kellene kérdezni. Attilától kérdezem, hogy ha színes kamerával UV fényben készítek felvételt, akkor az szerinte lehet-e színes? Nálam az, és méghozzá úgy színes, hogy a komponenseket, R,G,B megváltoztatva a folt a Vénusz felszínén körvonalaiban marad, de a színe változik. Felteszem, hogy a kamera csipjén a pixelek feletti szűrő igencsak nem tökéletes sávszűrő, - ha az lenne, akkor nem kellene a blokk-szűrő - és minden szín többnyire átereszt ultra és infra fényben. A fehéregyensúly ultra szűrőn keresztül halvány kékes marad, az infra szűrőn keresztül meg rózsaszínes, kissé sárgás, azaz kék hiény, illetve ultra fény esetében vörös hiány lép fel. Olyan a helyzet, mintha a zöld sávszűrő inkább vörös és kék csillapító szűrő lenne, illetve a vörös az egy kék és zöld, a kék meg egy zöld és vörös csillapító. Mármint a csip képpontok előtti szűrő. Ezért a normál esetben kell a blokkszűrő az infra és ultra fény vágásához. Megjegyzem, hogy egy-egy frekvenciasávot csillapító szűrőt könnyebb létrehozni, mint egy keskeny áteresztőt - az összes többi nagy csillapításával - ezért inkább így oldották meg a három színcsatorna létrehozását a kompakt gépekben. A többiekben is, ahol kell a blokkszűrő! Ez a szerencse, mert különben nem lehetne átalakítani alfa érzékennyé az EOS gépeket. A teljes blokkszűrő kivétele esetén azokkal is lehet infra és ultra videókat készíteni, de akkor már célszerű kivehető-betehető blokkszűrőt vásárolni beléjük, már amelyik típusnál ezt meg lehet tenni. Érdekes, hogy Cannon géppel készített videóból se ultra, se infra felvételt eddig nem láttam. Nyílván aki egyszer már átalakíttatta, az ismét nem fogja, de az aki még nem, az tegye úgy, hogy a blokkszűrő helyére infra, ultra és látható Halfa áteresztő blokkszűrő legyen betehető. Az eredeti kérdés az volt, hogy színes érzékelővel készített UV illetve IR sávszűrővel mit látok a színes képen? Hol lehetne ennek utánajárni? A Vénusz felhőzete mely tartományokban veri vissza erősebben a Nap fényét, és vajon ha az UV fényt bontanánk sávokra, akkor lehetne-e olyan hamis színes képet készíteni, amely a klf. összetételű gázok eloszlását, keveredését mutatja a Vénusz felszínén? Ezek a hamis színes képek szépek, de semmi közük a tényleges gázösszetevőkhöz, azaz semmit nem tudunk meg belőlük azok helyzetére, arányára vonatkozóan.

Más: Vannak az UV rovarriasztó lámpák, amelyek olyan üvegballonban vannak, amely csak az UV fényt engedi át. Bennük túlfeszített, magas hőfokon működő wolfram szál van? Ha így lenne, akkor a ballon anyaga tényleg UV szűrő, tehát eredményesen használható szűrőnek. Az a nagy kövér búra meg egyenesen majdnem tökéletes felület lehet egy ilyen kisméretű szűrő esetében, ha megfelelően közel van a csiphez, és mondjuk a homorú felével. A nyújtótagról érkező sugarakra szinte tökéletesen merőleges lesz a külső domború rész, és igen kis torzítást visz bele a rendszerbe. Ez az egyszerű, nem kompenzált Barlow nyújtókhoz kifejezetten előnyös lehet! Vajon ezt érdemes lenne kipróbálni? 5000 Ft, az mégsem 50 ezer! Sőt több is készülhet belőle! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.06. 12:16

mizar írta:
2020.04.06. 09:06
Üdv!
Nagyon sok időt töltöttem tegnap a Vénusszal.
Estére megnyugodott a levegő, jók voltak a feltételek, ennek ellenére rosszak a felvételek.
Biztos vagyok abban, hogy nem a fénycső üveggel van a baj, hanem a kamerával.
Egy mono kamerával kellene kipróbálni, hogy mit tud, ill. próbálgatni több CMOS-CCD típussal. Talán az egyik érzékeny lesz az UV-re.
Viszont sok tapasztalatot szereztem a bolygófotózás területén és a képfeldolgozásról. Időtöltésnek jó volt, már megérte az egész. :lol:
Még próbálgatom ameddig az idő engedi.

vv1.JPG
Gratulálok! Nagyot léptél előre! Nagyon sokféle kamerával próbálkoztam UV sávban. Túl nagy eltérés nem volt köztük!
Infrában mindegyik csodálatosan érzékennyé vált a blokkszűrő kiszedése után, de 405 nm lézerrel tesztelve sem volt köztük sok eltérés.
Amelyiknek van rendes beállító panelja, vagy kompakt gép esetén fehéregyensúly beállítója, azt jó tudtam használni.
Tegnap nem volt sok nagyobb kontrasztos részlet a Vénusz felszínén, alig látszott valami a kamerám képernyőjén.
Azt tapasztaltam, hogy UV fényképezésre az a legjobb idősáv, amikor a Nap a látóhatár alá bukik, de a Vénusz még legyen magasan.
Ultra és infra fényben nem kell diszperzió korrektor, az csak felesleges reflexiót okozhat! A legegyszerűbb egylencsés nyújtótag is megfelel.
A sáv annyira keskeny, hogy nincs életlenedés a frekvencia eltérés miatt! A képeden látható, hogy színes kamerával dolgoztál, és a fehéregyensúly
beállítása után ez a halvány kékes árnyalat maradt meg. Ugyan olyan, mint az én felvételeim esetében. Részletet nem látok, de VAN!
Próbálgassad töb napon át, és minék hosszabb felvételekkel! Készíts többet, és egyesével dolgozzad ki azokat. A végeredményt is másodszor!
Nagyon jól látható a gömb alak, és a szarval is! Ilyen kell legyen! Nem baj, ha az UV zajosabb, mert kiátlagolódik - a hossz függvényében gyökösen csökken!
Sok sikert, türelmet, mert most lesz rá alkalom bőven. Igen hasznos időtöltés, és egyedül lehet végezni a legjobban! Úgy biztonságos is! Hajrá Sanyi!
Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.06. 12:45

Ez a tegnapi, de még Naplemente előtti első 15 perces felvétel nyers összegzése. A színe ugyan olyan, mint Sanyi felvételének színe, de részlet csak nagyon halványan látszik, pedig ez 15 percnyi videóból készült! Sajnos több 15 perces videó képét kell majd utólag is átlagolni, kiemelni, megszűrni, és kérdés, hogy a zaj engedi-e, vagy sem. A módszerem, amivel régóta készítem a képeimet a Vénuszról: http://alpo-j.sakura.ne.jp/kk16/v160522z.htmÜdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2020.04.06. 13:24-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”