Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.05.11. 21:57

Sötétedéskor sikerült kicsit kimennem, lesz felvétel is, majd ide beteszem később, most dolgozom fel. Vénusz, Jupiter lesz, 76/700 csővel készült.

Előzetesen szabad szemmel figyelve részletet nem láttam, jó fényes ez a Vénusz, sokkal jobban, mint a Jupiter. :) Szinte kiütötte a szememet. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.05.11. 22:37

Ide teszem, mert nem tudom szerkeszteni az előzőt, összehasonlításképpen a Jupitert is itt megmutatva, gondolom az felismerhető, melyik melyik:

Vénusz.png


Jupiter.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.12. 09:22

Előzetesen szabad szemmel figyelve részletet nem láttam, jó fényes ez a Vénusz, sokkal jobban, mint a Jupiter. :) Szinte kiütötte a szememet. :)
Török Béla (tobe_)

A Vénuszhoz ajánlatos szűrőt használni: legalább egy közepes szürke (neutrális, de nem árt vörös és/vagy kék. De már az is feltétlenül sokat segit, ha még a vilos égen, tehát szürkületkor, amikor már éppen megpillantod, kezded észlelni. Bagyon jó a nappali égen, csak kicsit macerásabb megkeresni, de Imre pl. rendszeresen fényképezi nappal, vagyis megy a dolog csak gyakorlat kell hozzá.
Most nagyon aktzális az észlelése, mert jön a "fél-vénusz" (dichotomia), amelynek időpontját érdemes meghatározni.
(Szép a Jupiter kép, ilyennek láttam tegnap vizuálisan! Ma 21 óra után lesz egy Nagy Vörös Folt átmenet a centrálmeridiánon!) BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.18. 22:24

Készítettem néhány 1 perces videót, neutrál szűrővel, infra majd ultra szűrővel is, és feldolgozás után egy hamis-színes kompozit képet alkottam belőlük. Ezeket alább mutatom. Ultra szűrővel fényképezve már közel áll a félig megvilágított állapothoz, de kékben, zöldben, vörösben és integrált fényben is van még több napja is. Elsőnek UV fényben várható, napokon belül. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.19. 22:45

Ez itt egy Venusz eszlelesem Majus 12-en , 20:21 UT-kor.
Hasznalt tavcso a 60 x828 mm-es refraktorom 92x/ Circle T 9mm Kellner es 138x / orthoskopikus 6 mm (alitolag Circle V ) ,filter nelkul.

Venus 12.05.2015 20h21min UT-400.jpg


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.05.26. 23:01

Ma este , 20:50 UT es 21:20 UT kozt eszleltem a Venuszt.
Hasznaltam a 60x828 mm refraktort es kovetkezo nagyitasokat/okularokat: 138 x / 6 mm ortho es 166x / 5mm Circle V ortho , filter nelkul.
A terminator mind ket nagyitasoknal tokeletes egyenesnek latszot.
Ezen kivul , ma este tobszor a terminator nagyon,de nagyon enyhen homorunak tunt amikor a Venusz kepe ingadozot a legkor turbulencia miatt.
A fel ora allat nem lattam a terminatortnak hogy domboru tendenciaja legyen.
Amikor az ingadozasok elcsendesedtek , a terminator ujra egyenesnek latszot.

Udv , Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.30. 21:51

Máj. 30. 19:00 UT. VÉNUSZ, 70/500 mm refr. szürke és vörös szürő, 83x-os Nyugodt levegő,közepes átlátszóság, helyenként felhők.
Már túljutott a dichotómián, a terminátor kissé hoomorű, az N-i része valamivel erősebben beöblösödik, az S-i rész még majdnem egyenes, de kissé ott is már homorúnak látszik. A pólusok lekerekítettek!
Az S-i terminátortól egy eléggé nagy, háromszögletű szürke mezú nyulik a fél-korong belseje felé, a csúcsától W felé egy halványabb kerek szülrke mező. - BQ.
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.06.02. 00:06

Június 1. kb. 20:50-től 22:30-ig - 90/900, átlagosnál kicsit jobb seeing, kifejezett fátyolfelhős ég, narancs, piros, kék és zöld szűrő illetve szűrő nélkül; 6 mm-es ortho

Én személy szerint még majdnem egyenesnek látom a terminátort de az északi beöblösödés határozott volt és a déli részen mintha látni véltem volna egy halvány, sötétebb felhőcsíkot/foltot több szűrővel is de maradnék inkább annál, hogy nem igazán tudtam részleteket kivenni a felhőzetből-valószínűleg hamarabb kellene megkeresnem a bolygót, még a Nap mellett.

Sablonok alapján nem igazán tudtam eldönteni, hogy most az 50 vagy 49 % felé hajlik-e, de talán inkább a 49% felé - főleg piros és kék szűrőben, szűrő nélkül és zöldben azt mondanám, hogy inkább egyenesnek látszott az északi csorbulás kivételével.
Ja és én is lekerekítettnek láttam a pólusoknál a megvilágított részt.

Valaki még ma észlelt esetleg?

Üdv: Dávid
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.06.02. 13:34

Üdv,sziasztok!

Május 31-én este 200/1000 Newtonnal 200x-os nagyítással, 5-ös Orthoszkópikus ókulárral ,egy Holdszűrőt használva már nagyon közelinek éreztem a dichotómiát, 51-52%-nak. A terminátor mellett szinte teljes hosszában,de főleg a középső részen, gyenge kontraszttal, egy sötétebb terület volt érezhető.
KisMedve
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.02.18. 09:01

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: KisMedve » 2015.06.03. 14:53

Sziasztok!
Január óta megvan a teleszkópom, de eddig nem volt nagyon alkalmam használni, legfeljebb Holdat néztem vele, és inkább binokulárral pásztáztam az eget. Tegnap végre azonban volt egy kis időm és nézelődtünk egy kicsit a bátyámmal. 90/900-as SW teleszkóppal, 6 mm-es Planetary okulárral, szűrő nélkül csodáltuk meg a Holdat, aztán találomra nézelődtünk(igazából még szoktatjuk magunkat a teleszkóp használatához). Ekkor bukkantunk rá a Vénuszra. Mivel eddig csak szabad szemmel és binokulárral néztük, így most nagyon különleges volt a látvány. :o Eddig is tudtam, hogy a Vénusznak is vannak fázisai, de más tudni róla, és látni. Nagy élmény volt. A Jupiter és holdjai is szép látványt nyújtottak, de nekem a Vénusz volt az est csúcspontja. :D
Üdv
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”