Mars

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.06. 17:21

Találtam egy szimulációs programot légkörbe belépéskor hogy viselkedik egy test, Marson is stb.

http://astrotips.com/software/reentry
A.CsillagÁSZ
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.04.11. 22:56

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: A.CsillagÁSZ » 2014.01.13. 08:17

Kedves fórumtársak!

Mostanáig passzív felhasználója voltam az oldalnak, de ezúttal az eddigi legizgalmasabb Mars észlelésemet szeretném megosztani veletek. Igaz, hogy eddig csak pillantások erejéig sikerült megfigyelnem, viszont ma hajnalban 3 óra után kiraktam hűlni a 20cm-es dobsonom, majd fél 5 környékén csatlakoztam hozzá a hidegben. Helyszín Budapest külső része, talaj menti fagy, a hold már nyugovóra tért, a Jupiter is utána eredt, de még ragyog a nyugati égen. Kezdetben felhős, fátyolos volt az ég, de kitartásom meghozta a tiszta eget. Eleinte homogénnek láttam bolygót, majd színárnyalatokat kezdem rajta megfigyelni, amiket sötét foltok követtek. Ahogy egyre közeledett a hajnal, gondolom nyugodtabb lett a légkör és a Mars is aránylag magasabban volt, 6 óra környékén az északi póluson hirtelen fehéredésre lettem figyelmes, ami onnantól kezdve míg világosodni nem kezdett határozottan kivehető volt. Időnként rápillantottam a Szaturnuszra is, hogy meg van e még, illetve fókuszt is állítottam rajta. Ahogy visszatértem a Marsra már azonnal láttam hósapka fehéredését, ami egy megerősítés volt számomra, hogy valóban láttam, nem a szemem káprázott. Alatta egy sötét foltot, illetve a déli pólus felett keresztben egy vékony sötét sávot tudtam határozottabban megfigyelni, mely szinte átszelte keresztben a déli féltekét. Az egyenlítő környékén is derengett egy két sötétebb terület, de azok az észlelés határán mozogtak, nem tudtam pontosan behatárolni őket. Stellriumban leellenőrizve is azt a képet mutatja a Mars, mint amit látni véltem, mindezt 240x-es nagyításon egy Hyperion okuláron keresztül sikerült átélni, életre szóló élmény! Izgatottan várom az Áprilisi közelséget, mit enged majd magából akkor felfedezni ez a gyönyörű és izgalmas földön túli világ.

Jó eget kívánok mindenkinek!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.14. 04:08

A Mars megfigyeléséhez már egy 25 centis cső elég nem ? Azt hiszem addig, amíg a közelébe érünk meg kellene csiszolnom egy ekkorát hosszú fókusszal, ami könnyebb, mint a fényerős, és egy Dobson féle szerelésben jó is lenne, még sosem láttam a Marsot én sem normális méretben és minőségben, itt az ideje, hogy ez megvalósuljon. Hajrá ! Mondom magamnak. :)
Sidius

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.14. 20:40

Sokmindenhez elég harmad-negyed átmérő is! Bartha Lajos írt 2003-ban egy cikket: "Mit mutat egy 5cm-es távcső a Marsból" (vagy hasonló) címmel. Meglepő dolgok vannak benne, legalábbis első olvasatra. Valójában az átmérő nem pótolható, de legalább olyan fontos az okulár mögött álló megfigyelő, és különösképpen a Marsnál a bolygó ismerete is. Valahogy meg kell szokni a megjelenését. Tudom, akkor nagy oppozíció volt, most meg nem lesz, de ettől még labdába rúghat egy kistávcső is.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.14. 21:21

Igen, ez így van. Mindenekelőtt: a Mars észlelése a bolygók között a legnehezebb, de ha az észlelő "belejött" nagyon szép dolgokat mutathat. A helyzet az, hogy a marbeli részletek közt nagyon kicsi a kontraszt, és a színkülönbség. Ezért a szemnek meg kell szoknia, hogy ilyen kis eltéréseket érzékeljen. A másik ami megnehezíti a részletek érzékelését a bolygókorong erős fényessége, ami elnyomja a csekély kontraszt különbségeket. Itt sokat segíthet egy jó sárga szűrő.
Jelenleg a Mars látszó átmérője még alig 7", ami azt jelent, hogy kb. 250x-el látszik akkorának, mint a Hold puszta szemmel! De ez nem jelenti azt, hogy a Marson ilyen nagyítással olyan részleteket különböztetünk meg, mint a Holdon szabadszemmel, mert a Hold felületén a világos (terra) és a sötét (mare) területek közt sokkal jelentősebb az intenzitás különbség.
Azonban aki gyakran nézegeti, idővel egyre inkább "hozzá idomul a szeme" (másként nem tudom kifejezni). Ami (legalább is nekem) igazi örömet szerez: hogy ni, tegnap még nem láttam ilyen fínom részleteket, ma már észreveszem! Nagyon tanulságos, hogy én a 20 cm-es Heyde-Merz refraktorral az 1956-os nagy oppozíció alkalmával még kevesebb részletet ismertem fel, mint 1958-ban, amikor pedig a Mars-korong már kisebb volt, mint két évvel korábban, de nekem már több volta a gyakorlatom. (A nagy oppozíciók hátránya számunkra, hogy a ilyen helyzetekben a Marsnak erősen déli a deklinációja, közel áll a látóhatárhoz és fokozottabban érvényesül a légköri nyugtalanság.)
Egyébként aki rendszeresen észleli a Marsot, felejtse el a könyvekben vagy interneten látott térképeket. Nem csak azért, mert az alakzatok körvonalai változók, hanem azért is, mert a bolygó tengely hajlása miatt a felszíni részleteket más és más rálátási szögben észleljük.
Szerintem levélírónk kezdeti észlelése nagyon biztatók, és ahogyan a Mars átmérője nagyobb lesz, a tapasztalata pedig gyarapodik, több mindent fog még látni. Mindenképpen próbálja meg a sárga szűrő alkalmazását!
Ne feledjük, hogy V. Schiaparelli egy 30 cm-es távcsővel készített nagyon részletes Mars-térképet, Antoniadi első, máig is klasszikusnak számító térképét 22 cm-es refraktorral készítette! Konkoly Thege a 16 cm-es, majd a 25 cm-es távcsöveivel nagyon szép, részletes mars-rajzokat készített. No, hát rajta! - BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.14. 23:11

Készüljünk fel Mars megfigyelésére, akkor sárga szűrő, apodizáló maszk, mi segíthet még eszköz ezen kívül ? Létezik még valami trükk ? Már elnézést, ha ilyet kérdezek és már le van írva valahol.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.15. 00:37

Mars észlelés: én smmi féle "extra" dolgot nem használtam a szűrőkön kívül. Három féle szinszűrőt alkalmaztam, vöröset, világos sárgát és kéket (a kékkel főleg a Mars-légkör fénylő felhői mutatkoznak jól). A sárga szűrő voltaképpen csak fénycsökkentő, a Mars nagyon fényessége túlragyogja a felület kis kontrasszosságát. (Egyébként az 1958, 1960/61-es oppozíciós időszak idején meg nem lehetett pontosan bemért színszűrőket kapni, én a cseh Mometta fényképezőgépek színszűrő készletét használtam, amelyeknek az áteresztési maximumát néhai Szimán Oszkár a Fotokémiai laborban mérte ki. Ma már beszerezhetők szabványos, hitelesített színszűrők,( amelyek a Jupiter és Vénusz észleléshez is jól alkalmazhatók.) Persze vizuális észlelésről beszélek, a fotografikus (digitális) képekhez nem tudok hozzá szólni, azt mondják el a tapasztalt fényképezők.

A Mars-korong tájolására jó kiindulópont a fehér pólussapka, amely közelítőleg kijelöli a bolygó északi vagy déli pólusát (de csak közelítőleg, mert gyakran aszimmetrikusok a forgási pólusok körül!), ehhez viszonyítva lehet a többi égtájat meghatározni.
Rajzolásnál a sötét területek méretét és helyzetét az egész bolygókorong méretéhez viszonyítom (ezt eléggé könnyű begyakorolni) - BQ.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.24. 03:44

Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.01.24. 18:29

Ma reggel egy szuper Mars észleléssel lettem gazdagabb melyet egy 10 centis akromáttal követtem el . Az okulárba pillantva először nem nagyon hittem hogy valamit is látni fogok az alig 8"-es korongon, de idővel egyre több minden tűnt fel. Arról nem is beszélve hogy a GSO W21 narancs szűrője 250X-es nagyításon elképesztő mértékben kiemelte a sötét foltokat. Sajnos a mélykék szűrővel nem tudtam észlelni mert a korong túl sötét marad, s a pont szemben ragyogó Hold állandóan elvakított! Nem tudtam rendesen adaptálódni.

Bekászálódva aztán reméltem legalább egy alakzatot tudok azonosítani. A következő meglepetés az volt mikor rögtön négy terület is egyezést mutatott: Mare Erythraeum, Mare Acidalium, Tarsis és Mare Sirenum... Az NPR nagyon pici volt!

Őszintén szólva nekem ez az első valamirevaló Mars-észlelésem. :)
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.25. 07:33

Újabb vízre utaló nyomokat talált az Opportunity a Marson :
http://hirmalom.com/2014/01/24/ujabb-vi ... -a-marson/
és a nap képe :
http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
Ma tíz éve szállt le a Marsra az Opportunity :
http://www.nasa.gov/jpl/mer/mer-news-20 ... uNhNtLH9qM
Obszidiá.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”