Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2012.09.22. 11:40

Szia!

Ez kérlek szépen egy légköroptikai jelenség!A neve párta.
lizzike
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.02.26. 11:44

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: lizzike » 2012.09.22. 11:56

Hermione írta:Szia!

Ez kérlek szépen egy légköroptikai jelenség!A neve párta.



Szia!

Köszi szépen! Közben neten is utána olvastam, Vénusz-koszorúként is emlegetik. :)
A napokban sok "koszorús" jelenséget fotóztam, milyen érdekes...
tistvan
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.02.24. 18:54

Re: Vénusz Hibás kép a Meteorban

Hozzászólás Szerző: tistvan » 2012.12.10. 14:19

Meteor.jpg


Most kaptam kézhez a Meteor decemberi számát, melyben a 2012. június 7-én ide feltöltött Vénusz-fázisok sorozat sajnos többszörös hibával jelent meg. A teljes sorozatot tükrözték, ezért nem a helyes időrendben és nem a Naphoz viszonyítva helyes megvilágításban került nyomtatásra. Ezen kívül átdátumozták, és csak néhány kép alatt maradt meg a helyes dátum. Most az eredeti képet helyesen szúrtam be ide (de a június 7-i is visszakereshető), így mindegyik alatt a jó dátum szerepel. Alatta pedig a Meteor többnyire hibás dátumai láthatók. Elnézést a hibákért, nem én követtem el azokat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.18. 17:49

A Vénusz elkerült a Nap közeléből, és már vizsgálható tiszta égen nappal. Előszedtem néhány névtelen szűrőt, amiről csak a látható áteresztésből tudom megmondani, hogy közelítőleg milyen színű lehet, de ez most lényegelen, nem mérésre, hanem csak megfigyelésre használom, és szépen dolgoznak a megfelelő tartományokban. Van sötétkék, ciánkék, söld, sárga és vörös színű, amely ezen színeket engedi át. Szépen sorban a gép elé tettem, és készítettem velük 3-3 darab fél perces videó felvételt, először a látható pontos fókuszban, majd egy hajszállal elötte és mögött, de annyira hajszállal, hogy a Vénusz képen még nem láttam válozást, életlenedést. Ezek után elkezdtem a gépemen nézegetni a videókat, és kiválasztottam azokat, amelyeken a Vénusz élesen látszott, és csak kevéssé táncolt a légköri hatásoktól. Szerencsére mindegyik színben volt több jó felvétel is. A szűrő nélküli kép a szokásos, azaz kissé halványan sárgásfehér, de lehet, hogy csak a kék ég miatt átllt erre a színegyensúly beállításkor a gép elektronikája. Megfigyeltem, hogy a vöröstől a kékig folyamatosan egyre csökkent a Vénusz látszó mérete. A sötétkék esetében hirtelen, a többi szín esetén alig láthatóan. A legélesebb a vörös és a sötétkék felvétel, a legzajosabb a világosabb ciánkékkel készült, majd egy árnyalattal zajtalanabb a zöld és a sárga szűrős felvétel. Ennek magyarázatát sejtem, ugyanis a világoskék ég miatt a ciánkék szűrőn át a legalacsonyabb a Vénusz látható kontrasztja. A legmagasabb a vörös szűrővel nézve, mert azon a világoskék ég fénye jelentősen csökken, de a Vénusz kissé sárgás fényéből a vörös tartomány akadálytalanul áthalad a szűrőn. A vörös és a világoskék komplementer színek. A kék szűrővel szemmel nézve alig láttam a Vénuszt, de a gép látta, mégpedig eléggé kontrasztosan. Ez arra utal, hogy bőségesen van ultraibolya tartalom a Vénusz fényében, amit a gép is érzékel, és ez fény a sötétkék szűrőmön is átmegy, tehát széles az áteresztési tartománya, belefér még az ultraibolya egy része is. Ami nem egészen világos, az a méret csökkenése a kék szín felé haladva. A távcsövem a 127/1000 akromatikus lencsés, és szerintem ebben kellene keresni a magyaráztot. Lehetséges-e az, hogy a kék színben ekkora méretcsökkenés látható, ha élesre állítom a Vénuszt? Más oka nem nagyon lehet ennek, mint a fókusztáv erős csökkenése a kék szín esetében, illetve a vörösben a megnyúlása. Ha azonos okulárt használok, márpedig annak fókusza minden színre az adatlapja szerint 10 mm, akkor csak attól változhat a nagyítás, és ebből kifolyólag a Vénusz mérete, hogy a távcsövem akromátjának a fókusztávolsága kék színben rövidebb, és ezért a nagyítás kisebb. Okozhat ilyet a nyújtótag is? Esetleg a kettő együtt, erősítve egymás hibáját? Vörös és zöld színben viszont alig van méreteltérés, tehát ott a nagyítás egyforma, azaz a fókusztávolság is nagyobb, mint a kék szín esetében. No de ekkora eltérés egyáltalán lehetséges? Igaz, az ultraibolya fényt én nem látom, de a gépem látja, és a kijelzőn már mutatja, természetesen a kék színhez hozzácsapva. Ezek szerint ez az akromát vörös és zöld színre egyeztetett, és pont a kékre, illetve a még rövidebb hullámhosszú ultraibolya fényre nincs egyeztetve, és a hibája ilyen óriási? Szűrővel használva nem lényeges, ha egysávon enged csak át a szűrő. Viszont az UHC szűrővel feltehetően ezért nem látok vele rendesen, és éles felvételt sem tudok készíteni, mert nem csak nagyot csillapít, hanem egyszerűen nem állítható be vele egyetlen csillag sem pontosan élesre. Az okulár széle felé már két foltnak látszik minden csillag. Belül a vörös pötty, kívül sugárirányban a kék elhúzás. Van-e ilyen tapasztalata UHC szűrővel történő vizsgálódással kapcsolatosan egy akromatikus lencsés távcső tulajdonosnak? Gondolom, hogy APO esetében legfeljebb az UV tartományban lehet hiba, és a vöröstől a kékig rendben van minden. Alább mutatom a Vénusz mai nappali égen történt vizgálódásomról készített képeket. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.20. 18:13

Mai Vénusz felvétel szűrő nélkül. Ha mást nem, akkor a fázist már látni, hogy nem gészen telt, már lassan fogy a megvilágított terület. Lassan közelebb is kerül hozzánk, és kissé fényesebb is lesz. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.25. 16:16

A képen a mai Vénusz, 2013.04.25. 11:10 UT körül készített videó 140 válogatott képének feldolgozása.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.05.18. 19:34

Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.21. 00:57

Narancs szűrővel kiválóan lehet látni a felületi részleteit! Ha a Nap körül nagyon szép kék égterület látható, és a Napot kézzel eltakarva sem látunk fehéres nagy párás foltot a Nap körül, akkor érdemes nagy nagyítással szűrőkkel próbálkozni, és felvételt készíteni bármilyen kamerával. Egy narancs szűrővel készített felvételét mutatom alább, amely rövid videófelvétel átlagolásával készült Registax2-vel. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.08. 22:04

A ma délutáni hatalmas jégesővel támadó vihar előtt sikerült két hatalmas felső közti résben néhány vídeót készíteni a Vénusz bolygóról. Két válogatott képekből átlagolt feldolgozást mutatok. Az egyiket szűrő nélkül, a másikat narancs színű szűrővel készítettem. Mindkettő esetben automatikus fehéregyensúlyt állítottam be a felvevő gépen, és a feldolgozást azonos módon végeztem. A szűrővel készített képen egy fekvő V alakú sötétebb rész látható, a csúcsa nyugatra néz, alatta egy sötétebb ovális folt, vagy sáv látszik, a Vénusz Nap felöli oldala fényesebb, a terminátor szépen belesímult a háttérbe, de beszakadozottan. A Nap felöli oldalát sokkal kontúrosabbnak láttam. Szemmel nézve halványan, igen alacsony kontraszttal a fekvő V alakú sötét sáv inkább csak háromszög alakú sötétebb foltnak tűnt. Érdekes, hogy a két képen a bolygó mérete nem teljesen azonos, és a fázis is kis eltérést mutat. Ennek vajon mi lehet az oka, ha a feldolgozás teljesen azonos volt? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.06.08. 23:05

Jó, ez a 2. kép, egy gyerek néz felénk, farmerben, kezét széttárva.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”