szaturnusz

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.03.28. 15:31

Ozy!
Nagyon szép kép! Gratulálok!
Innen meg napok óta megint nem lehet még rossz képet se csinálni a felhők miatt.
Nagyon érdekesen alakul a bolygó felhőzete.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.28. 22:22

Sikerült megnézni a Szaturnuszt egy darabig nem volt felhő és elég csendes volt az ég. Hát ledöbbentem, annyira jó a képe ennek a kis Vixennek. 60mm/910mm-es refraktor. Ide teszek egy képet, hogy milyennek láttam a Kurucz János képéből, hogy érzékeltessem milyen volt látványa, mintha a képernyőn levő képet néztem volna, kb. 40-50 centi távolságból egy 17 collos monitoron. Egy 8mm-es okulár volt benne, a nagyítás így kb. 113-szoros volt. A tiszta kép mellett egy kis homály is látható volt, ami rájöttem, hogy a diffrakciós gyűrűkből adódik ki, a kép minden pontjához tartozik egy koncentrikus gyűrűsereg, és ezek összegzése adja ezt. Megnéztem csillagot is utána pár fényesebbet, az Orion Betelgeuse-jét pl, gyönyörűen látható volt a sok gyűrű, ha a fókuszon belül kívül is megnéztem, én ilyet még nem láttam csak könyvben. Ezt kérdeztem is a múltkoriban, hogy milyen nagyításnál látszanak ezek mekkorának, most tapasztalatból látom, mire lehet számítani ez ügyben. A Kulin féle könyvben az 1.25-5-szörös ajánlott, kihasználható nagyítási értékek így már érthetőek is rendesen, mivel ez egy 6 centis objektív, ezáltal a felső határ 5*6 centi = 30, és nem csoda, ha 110 szeres nagyításnál a gyűrűk szépen látszanak, főleg egy jó fényes csillag mellett.

Ilyennek láttam:

vixen_szaturnusz.PNG


Alig várom a következő lehetőségeket, és egy órás, rendesebb mechanikára felszerelve lehet ezzel nagyon szépeket látni majd, mert így kézi mozgatással, nincs finom állítás semmi rajta, elég macerás, bár kicsi nagyítással, ezt is lehet így használni azért, a Hold is igen durva lesz, csak az most egy darabig nem látható csak reggel sajna, de elég gyorsan kering az, hogy kivárjam a következő menetét. :)

Itt látható még a diffrakciós képek lefényképezési kísérlete kézből 1/2 mp-es expozícióval ISO400, ez akár valami művészeti ágnak is elmenne szerintem, ha valaki látja benne a diffrakciós gyűrűket, annak jó lehet a szeme, mert kissé elmosódott a kézmozgás miatt:

diffr_stars.PNG


A narancsos pirosas színű a Betelgeuse volt, a másik 3 pedig a Sirius.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: ozy » 2011.03.29. 09:09

Köszönöm a hozzászólásokat!

Mostanában mások is észleltek foltokat a B gyűrűben. Úgy tűnik mintha most foltosabb lenne mint a múlt néhány évben de lehet ez csak a mostani rálátási szög miatt van így.
A Nagy Kék Folt már néhány hónapja létezik de általában Sötét Folt -nak hívják mert nagyon nehéz a szint kihozni belőle és akkor is nem nagyon meggyőző.

Tobe, 110 szeres nagyítás nem túl sok egy 6 centis műszernek bolygóészlelésre.

Ne tudom eljuttatni a képeimet a bolygós honlapra (MCSE) mert visszapattan az e-mailem.
Tudja valaki ennek az okát?
Beszúrom ide másodikat is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.03.29. 12:30

Ámulok és bámulok! Lassan nem kell ide Hubble, nem kell Keck sem. Elég megnézni Stefán képeit.
Nagy gratuláció! :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.29. 22:41

Sikerült ma a 60/910-es VIXEN refraktort feltenni egy stabilabb tengelyre és kompakt géppel készítettem képeket, ez itt a legsikerültebb, kicsit feldolgozva, élőben kicsit jobb képnek tűnt, de az expozíció 1/2 mp és kicsit lehet remegett így is, de ettől jobbat, a lehető legjobb fókusszal , mindent bevetve nem tudtam felvenni, kb.ennyit tud:

Azért látszik, hogy egy nagy 20cm-es tükörrel milyen és egy kis 6 centis refraktorral, a bal oldali a 6 centis refraktorral:

hasonlit_szaturnusz.JPG


No és még egy diffrakciós gyűrű kép a Siriusról fókuszon belül, ha minden igaz:

PICT0155_mod.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe 2011.03.29. 22:51-kor.
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.03.29. 22:45

Üdv Mindenkinek!
Nem volt jó nyugodtság, de legalább derült idő volt ennek a képnek a készítésekor. Varázslatosan szép a bolygó, és a megszokotthoz képest igen aktív és színes is. Vizuálisan számomra nagyon nehezen érzékelhető főleg a kékes árnyalat, de a felvételeken jól látszik.
Miközben a monitort bámultam, az járt a fejemben, hogy alig több mint egy éve e bolygót néztem meg legelőször első, saját gyártású, frissen alumíniumozott tükrömmel. (Hogy rohan az idő.) 195/1300N + 4x+ Scopium.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.03.29. 23:48

Üdv János!

Először is csodás a Szaturnuszod gratulálok , másodszor lehet rakhatnál föl ide több ilyen szép képet:) S volna ide egy kérdésem hozzád, véletlenül nem lehetne "hamis színben" lekapnod a gyűrűs hölgyet ? Természetesen itt nem csak a szűrökre értem, ezt...valamilyen más módon?Én nem értek ehhez, nem készítek képet a égi objektumokról.
Viszont imádom, amit pl. a HST vagy a Spitzer teleszkópok készítenek.:) :D
...De elfogadnád a HST ?.... :D

Üdv: Hyperion85.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: ozy » 2011.03.30. 09:06

Sidius írta: Vizuálisan számomra nagyon nehezen érzékelhető főleg a kékes árnyalat, de a felvételeken jól látszik.

Gratulálok János, ez egy jó kép az adott műszerhez viszonyítva. A Szaturnusz alacsony felületi fényessége nagy kihívás a 20 centis kategóriának.
A kékes árnyalat nem volt nagyon szembeugró a 40 centisben sem.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.03.30. 15:11

Látom felvetted a kesztyűt János. :) Gratulálok nagyon szép kép!
90/900 refraktor
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.03.30. 17:03

Üdv!
Mindenkinek köszönöm a tetszésnyilvánítást.
Ozy nagy igazságot taglal a gyér felületi fényesség tekintetében. Igen, kellene a felület. Több is kijönne, ha lehetne még nyújtani. (Nem baj, már 250-es korongom is van.) :D Ha befejezem a mostani rendszert, akkor majd ahhoz fogok. Mondjuk 40 centis korongom még nincs, (nem is igen lesz) pedig negyven centi az negyven centi, se több, se kevesebb. Ahhoz pedig nehéz kesztyűt húzni! :)
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”