Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.01.03. 14:29

Érdekes ugyanakkor, hogy pl. Holdon még értékelhető egy 180x ( akár 240x) nagyítás, addig lehet, hogy a Jupiteren ugyanebben az időben 120x felett már csak üres-nagyítást kapunk.

Visszatérve, örülök, hogy mások is látták a SEB-et. Persze eddig is sejthető volt, csak mégis nagy élmény volt, hogy most már nem kellett "odaképzelni" hanem tényleg kivehető lett már akár 90x-en. :)
Sajnos eddig tartott az örömöm, mától beborult... holnap Napfogyatkozás :?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.01.12. 23:20

Végre működik a fórum, és végre egy derült este! Ezt az animációt 15:47UT és 18:15UT között készítettem. A légkör közepesnek volt mondható, eleinte kicsit jobb is talán. Mindazonáltal régen örültem egy közepes nyugodtságnak ennyire ...

2011-01-12.gif
201101121547UT.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.01.13. 17:39

Üdv Mindenkinek!

Ahogy Tibi is írta, közepes körüli nyugodtságnál sikerült végre elcsípni a Jupitert, mely érdekes módon félpercek erejéig néha egy két fokozattal jobbra is "felugrott" a napnyugtát követő órában.
Szédületes változások zajlanak a déli fősáv környékén, mely mára megint meghatározó alakulat, de még nem nyerte vissza régi megjelenését. Északi pereme kékes, tele inhomogenitással, déli oldala határozottan lilás árnyalatú és szakadozott, azt hiszem ez a színösszeállítás nem mondható mindennaposnak. A korongon viszonylag sok a további részlet, egy hatalmas ovál és több sötét kondenzáció is feltűnő a vörös északi fősávaban, de a sarok környéke is mozgalmas.
A fotózás alatt 100/1000 refraktorral vizuálisan is követtem a bolygót, a furcsa árnyalatok ezzel is követhetők voltak, s jól érzékelhető volt a déli sáv kavargó megjelenése is. (200x)
(195/1300N + 2,5x + Scopium) A képen színtelítettség növelést végeztem, de Tibor felvételén is sejthetők az eredeti színek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.13. 21:51

A képek valóban nagy változást mutatnak az elmúlt hónapokhoz képest. A SEB igen megerősödött. Az alakja eléggé exotikus. Gratulálok a kiemelkedő árnyalathoz. És az iniomához is. Izgalmas.
Neklem nem volt szerencsém, mire kimentem, már jöttek a felhők, kb. 2 percig láttam a bolygot, ezalatt csak annyit vettem észre, hogy a SEB (déli fősáv) erős, és csomó van rajta. (Nem is rajzoltam.)
Úgy látszik, kezd kibomntakozoni a "normális kép". BQ.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.01.17. 21:15

Két és fél hónap után ma végre ismét időm is volt észlelni, és ezt az időjárás is engedte a napnyugta utáni másfél órában (utána hirtelen sűrű köd).
A Jupiteren 90x nagyítással nagyon jól látszott az északi fősáv. Tőle közvetlenül északra egy kisebb, halvány sáv is volt, amely nem ért körbe. A déli féltekén pedig két vékony sötét sáv volt kivehető közvetlenül egymás mellett.
90/900 refraktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.18. 08:49

Örülök a 13-i beszámolónak. Én 16-án koraeste láttam utoljára, a kép a 70 mm-essel nagyon hasonló volt Péter leírásához. Igen, nagyon fejlődik a déli félgömb! A Nagy Vörös Folt is mintha kicsit nekilódult volna!
Sajnos a januári ég eddig az átlag alatti volt.
Üdvözlet: BQ.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.01.18. 11:56

Üdv Mindenkinek!
17-én este végre olyan nyugodt volt a levegő, amire már legalább 3 hónapja nem volt itt példa. A képen jól látszik a déli fősáv fentebb is leírt két részre tagozódása, egy egyenlítőhöz közelebbi vékonyabb, és a délebbre eső vastagabb sáv, ami a bolygó elfordulásával egyre délebbre húzódik és szűkül.
(150/1240N, 3xBw, Scopium)
UT20110117_1621.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.01.18. 13:20

Tegnap a helyi viszonyokhoz képest valóban "ajándék állapotú" légkör fogadott. Olyan kusza a déli fősáv, hogy ritka példának is elmenne. A korongon sok a részlet, az északi fősáv nagyon erős árnyalatú, déli széle szürkés. Szerintem nagyon gyorsan változik a kaotikus déli sáv színe, a múltkorihoz képest legalábbis. Általánosságban a vékonyka, máskor kevésbé feltűnő mérsékelt övi sávok is kontrasztosak. A Pólusok környéke is nyüzsög, a déli részben egész magas szélességen is vöröses felhők ismerhetők fel.
(195/1300 N + Scopium)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.01.19. 01:51

Sziasztok !

Nem kell megijedni, tudom a Hold is rajta van a képen, a kicsi pedig a Jupiter lenne. Ez olyan 30-szoros nagyítással készült a túl mélyen bepolírozott 12 centis tükrömmel, még várom a szurkot, hogy jöjjön, ha majd a 20 centist ki tudom polírozni várhatóan nagyobb nagyításban és éles képpel fog meglepni. Addig is itt egy kép, hogy azért ekkora nagyításban ilyesmi látvány vár bennünket, igaz a webkamera nem adja vissza a valós látványt, de a Jupiteren én részletet ekkora méretben élőben se látok. A készülés időpontja valamikor ősszel volt, két egymást követő nap éjszakáján:

moon_phase_1_2_jupi.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.21. 14:48

Hello
Melyiket ajánlanátok bolygó megfigyeléshez (különösen Jupiterhez) jobban, az SW 120/1000es refraktoromhoz? Egy Baader contrast boostert vagy 4 GSO színszűrűt, mert ezek kb egy árban vannak. Ha a színszűrök jobban megérnék, melyik színeket lenne érdemes beszerezni?
Üdv
Gerg
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”