Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.27. 15:24

Kedves Ozy!

Hogy létezenek-e kitörések? Léteznek, ha annak nevezzük őket. Visszanéztem a magyar "nevezéktant" 1974-ig. Mivel tudatosan vadászom a régi dokumentumokra, könnyű dolgom volt. 19 különféle rendszeres felhőalakulat magyar nevét találtam meg, a többi leírható ezek kombinációival. Ezek: ovál, csomó, bevágás, öböl, rés, hasadás, csík, sáv, kondenzáció, elnyúlt kondenzáció, rúd, alacsony kivetülés, magas kivetülés, fátyol, füzér, körfüzér, oszlop, és végül háborgás.
Ezeken kívül manapság néhány más kifejezés is használatos, én azt hiszem, "kitöréssel" még nem találkoztam, de annak is lehet nevezni. A föntebbiek alapján talán még a háborgás is megfelelhet.
Az a déli zónában furcsán kanyargó képződmény (legyen akár kitörés, akár más) szerintem mégsem gyakori és megszokott formáció a felhőzetben.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sidius 2010.11.27. 23:34-kor.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.11.27. 21:21

Sziasztok!

Vendégeink voltak én még ott epekedtem az ablaknál. Mire kipakoltam meg csináltam kettő 30 mp-es felvételt megjöttek a felhők... No mindegy. Sajnos a fókuszt nem igazán volt időm eltalálni, de azért messziről még élvezhető a kép.... :-)

JUPITER20101128-1830-2.jpg


Eszköz: Celestron XLT120, Orion Shorty 2x, Scopium webcam + Registax minden profizmus és tudás nélkül.

Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.27. 23:31

Üdv Mindenkinek!
Napnyugta után pocsék nyugodtság fogadott, mely lassan javulni kezdett, majd 18 UT körül szűk egy órán át elfogadható volt, azután reménytelenné vált.
Továbbra is változékony a Jupiter. A déli zónában igazi kavalkád van, a két nappal ezelőtt készült képhez viszonyítva is óriási a változás! (A felvételen az Io látható)
195/1300N +2,5x APO Barlow (fönt) / 4,5x projekció (lent) + Scopium
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.28. 06:27

Kedves astrohist és Sidius!

Köszönöm a részletes válaszokat.
Most már értem miért van az hogy míg az angolszász oldalakon hetek óta mindenki a SEB kitörésről beszél, addig itten rajtam kívül senki sem említette.
Pedig akkor tényleg be kellene vezetni ezt a fogalmat mert ez egy fontos jelenség ami megérdemel egy megkülönböztető nevet. Egyébként a kitörések gyakoriak mind a két fősávban. Legfőbb jellemzőjük ezeknek a kis fehér foltként kezdődő jelenségeknek hogy nagyon fényesek és napokon belül szétoszlanak. A fehér oválok pedig hosszú életű, örvényszerű képződmények. Fehér foltról pedig olyankor kellene beszélni amikor nem biztos hogy oválról vagy kitörésről van szó. Szerintem.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.11.28. 20:01

Üdv Mindenkinek!
A tegnap esti légkör nem igazán kényeztetett el minket, ahogy azt már Jani is megírta. Teljesen hasonló viszonyokról számolhatok be én is, aminek oka talán az is lehet, hogy alig két kilométernyire észlelünk egymástól. Jó lett volna további képeket készíteni a kavargó felhőkről a déli sávban, de a későbbi képeken a részletek homályba vesztek. Eszközök: 150/1240N, 3xBarlow, Scopium.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.03. 10:05

RETURN OF JUPITER'S MISSING STRIPE: The revival of Jupiter's South Equatorial Belt (SEB), missing for nearly a year, is now well underway. The roiling, turbulent disturbance that heralds the brown stripe's full return stretches almost halfway around the giant planet. "Here is a projection map showing the revival on Nov. 29th," says amateur astronomer Wayne Jaeschke of West Chester, Pennsylvania. Note the region bracketed by arrows:



"I made the map by combining two pictures of Jupiter I took using my 14-inch Celestron telescope," says Jaeschke. "The disturbance has grown dramatically since it first appeared in late October." Indeed, it is now so large that even novice observers are starting to notice it in the eyepieces of backyard telescopes.

The spreading disturbance is not the SEB itself. Instead, it is thought to be a progressive clearing of high clouds that will eventually reveal the brown stripe hiding below. When the SEB finally returns, Jupiter will have two brown stripes again and the planet's appearance will return to normal. Meanwhile, amateur astronomers are encouraged to monitor the revival. Point your optics south after sunset: sky map.

more images: from Neo of the Netherlands; from James Willinghan of Elkridge, Maryland; from Wayne Jaeschke of West Chester, PA; from Geoff Chester of Alexandria, Virginia; from John Nassr of Baguio, Philippines;

Ahogy vissza néztem a levelezésünket, ezt mi már régen megállapítottuk. Jó lenne szélesebb körben is közölni a megfigyeléseiteket/képeiteket, hadd lásák, hogy mi is vagyunk a világon BQ



"
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.05. 12:50

Dec 4-én, hosszabb szünet után megint elém bukkant a Jupiter. Gyalázatosan rossz levegő mellett csak néhány markánsabb részlet látszott, de így is az volt a benyomásom, hogy az északi Fősáv (NEB) hosszába egyre jobban felhasad. A déli fősáv (SEB) vékony, de határozottan látszik, van egy sötétebb csomó rajta. A két pólussapka nagyon világos. Nyár óta a sapkák sötét árnyalata folyamatosan világosodik. BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.05. 14:45

Jelenleg úgy tűnik, van esély a fotózásra. Most vittem ki a távcsövet, itt jelenleg szépen süt a Nap. Ha a derültség kitart még egy kicsit, akkor elkapom! (Azt is bevallom, hogy a jó nyugodtságot is remélek.)
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.12.05. 17:44

Sziasztok!

Tegnap, szombat este (12.4-én) sikerült egy órát lopnom a gyerkőcöktől és néhány képet készíteni az Io átvonulásáról. A Registax-al és a Gimp-el nem sok időm volt "vacakolni", de azért egész jó lett a közel egyórás történést bemutató képecske:

jupiter-20101204k.jpg


Minden esetre az Io halovány foltja (balra) és jelentős méretű árnyékának (jobb oldal) vonulása szépen nyomon követhető.

Eszköz: Celestron Omni XLT120 (1000mm fókusz) + Orion Shorty Plus 2x Barlow + Scopium webcam.

Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.05. 19:02

Igy is tanulságos. Nálam annyira rossz volt a levegő, hogy nem vettem észre azt, hogy a SEB-en a sötét csomó a holdárnyék! De a fővonások egyformák a rajzzal! Érdekes azonban, hogy a pólussapkák vizuálisan sokkal világosabbak, mint a fotón!
Ezért is jó a rajz---fotó összehasonlítás.
Lassan elmegy a Jupiter, össze kellene rendezni az idei oppozíciós Jupiter észleléseket!
Most megint elromlott az ég, remélem még lesz idén pár derős napunk. Neketek pedig sok sikeres szép képet kíváűnok. BQ
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”