Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.26. 05:48

astrohist írta:Nagyon tanulságos a kép. Igazad van, a déli sáv ferde benyűlása az Egyenlítő felé, egészen rendellenes.

Nincs itt semmi rendellenes ha nevén nevezzük a dolgokat: Sidius szépen elkapta a SEB kitörést, és algor is, majdnem. A kitörés sorozat 9. én kezdődött, mint amint említettem, és már volt vagy öt azóta ezen a hosszúsági fokon. Tehát itt nem fehér oválokról van szó hanem feltörő fehér anyagról.
Ezek a fehér foltok, ahogy elmozdulnak, valami sötét anyagot hagynak hátra és ebből kezd kialakulni a SEB. A sötét anyag még nem kezdett vörösödni de a szakértők azt mondják ez csak idő kérdése.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.26. 08:48

[quote="astrohist"] Olyan a benyomása, mint ha az északi fősáv egyenlítői pereme mentén végig forró anyag emelkedne fel belúlről, de még ebben is van egy, a többinél forróbb szökőkut. Délen viszont valami meridionális áramlás akarja elszakítani a vékonyka STB-t. 24-én este ugyan ez a déli egyenlítői sáv egy fekvő S alak torzulást mutatott., de akkor még egybe volt.quote]

Mintha ugyann azt írtam volna, nem? Ami azt illeti, keressed végig csak az elmúlt pár év (de jobb lenne mondjuk 120 év) észleléseit, hánysor viselkedett így a SEB? Ami nem rendszeres az talán mégis csak rendellenes. No, persze én nem vagyok "szakértő". BQ
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.11.26. 12:09

Valami tényleg történhet a Jupiterrel, mert már az Index is ír róla:
http://index.hu/tudomany/urkutatas/2010/11/26/jupi/
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.26. 17:45

Úgy van! Történik! Mi meg jól lemaradunk róla! :( :shock:
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.27. 04:58

astrohist írta: Ami azt illeti, keressed végig csak az elmúlt pár év (de jobb lenne mondjuk 120 év) észleléseit, hánysor viselkedett így a SEB? Ami nem rendszeres az talán mégis csak rendellenes. No, persze én nem vagyok "szakértő". BQ

Én sem vagyok Jupiter szakértő de valóban léteznek ilyenek és én csak tovább adom amit ők mondanak.
De lehet az én magyarosításommal (outbreak = kitörés) van baj. Talán ez egy ismeretlen fogalom ezen a fórumon?
A SEB eltűnés ha nem is rendszeres de igenis ciklikus folyamat ami már többször előfordult.
Ez akkor szokott bekövetkezni amikor megszűnnek a SEB kitörések. Utoljára (a mostanit nem számítva) 2006ban történt ilyen, igaz akkor nem volt teljes mert maradt egy vékony inaktív sáv, de, ami a lényeg, pont így kezdődött a visszarendeződés mint most: 2007 Május 17.én megkezdődött egy a mostanihoz hasonló kitörés sorozat.

http://astro.christone.net/dp40/dps2008.pdf
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.27. 08:27

A Jupiter sávok és szónák változásában sokszor és sokan próbáltak periódusokat vagy kváziperiódusokat kimutatni, de megnyigtató eredmény nélkül. Megírtam, nem vagyok "szajkértő", csak éppen 1958 óta észlelem a Jupiter (is). Láttam már ennek néhány eléggé extrém változást, pl. az egész egyenlítői zónát egyetlen sötét sáv foglalta el. Ennek a déli pereméről azután egy sötét nyulvány tört ki déli irányba (1962. szept-okt), és létrehozott egy kis mellék-sávot.
Nem szeretek dicsekedni, de az erről írt cikkem (A "Die Sterné"-ben, és egy rövid híradás a Sky and Tel-ben) keltette fel a figyelmet ezekre a jelenségekre. (Mások is látták, csak éppen nem sok ügyet vetettek rá, pl. nem mérték meg a forgási idejét.)Korábban ui. úgy vélték, hogy az ilyen tartós kinyúlások ritka és rendszertelen jelenségek. Utána azonban kiderült, hogy a tartós kinyúlások nem is olyan ritkák, csak éppen nem nagyon figyeltek fel rájuk.
Nagy hiányosság, hogy a korábbi rajzok és a mai digitális felvételek nehezen vethetők egybe. Ezért is jó lenne, hogy a ma már sürü digitális képeket egyeztessük a rajzokkal.
Most sajnos itt a tartós borult idő nagyon bizonytalanná tette a folyamatos észlelést! BQ.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.27. 10:21

Ez mind szép és jó, tiszteletre méltó, de valahogy elkerüli a felvetéseimet.
Engedje kérdezzem meg: Ön szerint léteznek SEB kitörések? Vagy az ilyen képződménynek más a neve magyarul?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.27. 11:45

Egy hivatalos magyar névjegyzés nem alakult ki. Általában az anbgolszász elnevezések tükörfordításait használják. A saját átültetéseit én helyesnek tartom. Az Amatőrcsillagász Kézikönyv közöl egy listát a nevekről és ajánlott magyar megfelelőjéről. De azóta van egy pár új fogalom, érdemes lenne kibővíteni.
Az előző levelekben említett fogalmak azért jók, mert eléggé egyértelműen megnevezik a jelenséget.
Üdv. BQ.
darci
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2010.01.01. 22:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: darci » 2010.11.27. 13:26

Mennyi az esélye, hogy Jupiter csillaggá alakuljon át?
" Hamarosan elindul egy olyan folyamat a lelkekben és az ország minden településén, amelynek során minden magyar feleszmél és lerázza a hamis urak hamis hatalmát. TÜNDÖKLŐ FORRADALOM - így kerül majd bele minden
történelemkönyvbe."
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.11.27. 13:34

Nulla.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”