Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.21. 15:32

Üdv Lajos!

Szerintem jó ötlet az a találkozó! Az itt összegyűlt anyag meg már félig-meddig közkincs, bár rendszerezve biztosan többet érne!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.23. 12:18

ozy írta:Remélem nem kupolás csillagdát építsz mert az nem a legalkalmasabb bolygóészlelésre.


Nem a topicba tartozik, de mi baj van a kupolával?
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.11.24. 00:00

Üdv!
Így a fórumon visszanézve tényleg sötétre sikeredett egy kicsit a kép.
Köszönöm a tippet, kipróbáltam az online GIF készítőt, de nem igazán lett jobb tőle. A gond az, hogy a GIF egy pixelt egy byte-on ír le, ez szürkében elég jó, de színesben mindenképpen kevés. Olyan fomátumot keresnék, ami legalább 24 bites színmélységet tud, de nem dagad a mérete túl nagyra, mint pl. az AVI.
wins03
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.11. 13:37

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: wins03 » 2010.11.24. 00:17

algor írta:Köszönöm a tippet, kipróbáltam az online GIF készítőt, de nem igazán lett jobb tőle.


Ajánlom az Ulead Gif Animatort!
A 103P Hartley mozgását mutató 48 kockából álló gif animációm 697 KB lett, de ha jól emlékszem be lehet rajta állítani, hogy mekkora legyen a kész fájl mérete. Egyszerű a használata, gyors, én nagyon meg voltam vele elégedve.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.24. 06:07

SzZoli írta:
ozy írta:Remélem nem kupolás csillagdát építsz mert az nem a legalkalmasabb bolygóészlelésre.


Nem a topicba tartozik, de mi baj van a kupolával?

Ha érted miért megy tönkre a kép amikor a teleszkóp két fokkal melegebb mint a környezete akkor
azt is meg kell értsd hogy ez vonatkozik a csillagdára is. A legeredményesebb bolygóészlelők (mint Donald Parker, Damian Peach, Anthony Wesley, Ed Grafton) mind a szabad ég alatt észlelnek.
Persze össze jön ez kupola alól is de jóval ritkábban.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.24. 06:21

algor írta:Üdv!
Így a fórumon visszanézve tényleg sötétre sikeredett egy kicsit a kép.
Köszönöm a tippet, kipróbáltam az online GIF készítőt, de nem igazán lett jobb tőle. A gond az, hogy a GIF egy pixelt egy byte-on ír le, ez szürkében elég jó, de színesben mindenképpen kevés. Olyan fomátumot keresnék, ami legalább 24 bites színmélységet tud, de nem dagad a mérete túl nagyra, mint pl. az AVI.

Nem vagyok jártas ebben a témában de nekem a „iaza” elég jól megcsinálta.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.25. 10:57

Nov. 24-én hosszú idő után megint észlelhető volt a Jupiter. A két pólussapka feltűnően világosodik, alig tünnek elő, viszont a peremük hullámosnak látszik. A déli fősáv (SEB) határozottan markánsabb, mint néhány hónappal ezelőtt, kissé hullámos. Hanem a világos egyenlítői zóna nagyon érdekes, határozottan két területre oszlik: az egyenlítőtől északra fényes fehér, a vastag északi fősáv (NEB) mentén fehér olváliksok sora látható. Az egyenlítőtől délra a zóna határozottan szürkésebb, talán egyöntetűbb is.
Lehet, hogy most már változik a felszin képe. (7/500-as, 82x.) BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.25. 20:32

Üdv Mindenkinek!

Az elmúlt napok szerencsétlen időjárását tekintetbe véve már nem is panaszkodom a nyugodtságra.
Nagyon mozgalmas a felhőzet! A déli fősáv helyén a CM-től induló, majd Dél felé kanyarodó, végül az egyenlítővel párhuzamosra forduló hullámos felhőcsík látszik. Azt hiszem ez nem éppen megszokott formáció a felhőzetben. A tünemény déli peremén a CM-nál két nagy fehér ovál is sejlik és van egy az északi fősávban is. Az északi sávot sötét csomósodások uralják, déli határánál a zónát világos, kusza légörvények szövik át.
Összességében még a közepes minőség ellenére is szinte él a bolygó képe.
195/1300N +5x + Scopium
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.25. 21:08

Nagyon tanulságos a kép. Igazad van, a déli sáv ferde benyűlása az Egyenlítő felé, egészen rendellenes. De az egésznek van egy forrongó, szokatlan képe! Olyan a benyomása, mint ha az északi fősáv egyenlítői pereme mentén végig forró anyag emelkedne fel belúlről, de még ebben is van egy, a többinél forróbb szökőkut. Délen viszont valami meridionális áramlás akarja elszakítani a vékonyka STB-t. 24-én este ugyan ez a déli egyenlítői sáv egy fekvő S alak torzulást mutatott., de akkor még egybe volt.
Csak nem fog a Jup felpukkadni? Át kellene böngészni a régi észlelés sorozatokat, mikor volt ilyen kavarodás?
Baj, hogy most lett felhős megint az ég. No, talán holnap. BQ.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.11.25. 23:45

Üdv Mindenkinek!
Elég gyengécske légkör mellett azért sikerült megörökíteni a Jani által leírt felhőképződményt. A jobb oldali hold az Io, amely a későbbi képen már a korong közepéhez közeli pöttyként látszik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”