Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.14. 21:12

Üdv Mindenkinek!

Érdekes, egy ideje mintha a déli zóna kékes alakulatai vesztettek volna kékségükből, emellett a bolygó megszokott markáns alakzatainak intenzitása -általában- szerintem alig változott.
Sikerült megörökítenem az előző képen csaknem szemből látható félgömböt, de most jócskán más szögből. Szinte megdöbbentő, hogy a CM-tól keletre mozgalmas, hullámos északi fősáv, a másik irányba (nyugat felé) teljesen nyugodtnak, majdnem teljesen egyenesekkel határoltnak látszik, egy fehér ovál, ill. hasadás és egy sötét kondenzáció látszik benne. Továbbá szembeötlő, hogy a fősávtól északra húzódó vékony sáv is a jobb oldali, "mozgalmas" félgömb lakója és elvágólag végződik a CM közelében. (fölső kép)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.15. 00:09

Hu, ez érdekes. Nagyon aktív a Jupiter. A déli sáv intenzitása is igen változó! Nagyon figyelemre méltó megfigyelés. BQ.
wins03
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.11. 13:37

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: wins03 » 2010.11.15. 22:52

Most lesz érdemes nézni a Jupitert! Az eddig hiányzó déli egyenlítői sáv egyre aktívabb, most egy nagyon kontrasztos nyílás jelent meg rajta. Úgy látom az északi egyenlítői sáv is egyre aktívabb, naponta változik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.16. 00:18

Nagyon véltozatos! Megdöbbentő, mennyire tarka a kép. Igen feltűnő, hogy a déli vékony sáv, és az északi nagy fősáv mennyire változó intenzításu (és a képeitek szerint mennyire változóü színű) a bolygó hosszúsági köeitől függöen. Látom, nagyon belejöttetetk a finom részletek megkülönböztetésébe! Lajos.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.16. 01:33

wins03 írta:Most lesz érdemes nézni a Jupitert! Az eddig hiányzó déli egyenlítői sáv egyre aktívabb, most egy nagyon kontrasztos nyílás jelent meg rajta.

Gratulálok, Péter! Ez az amire próbáltam a figyelmeteket fölhívni.

Nekem csak holnap lesz némi esélyem elkapni.
wins03
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.11. 13:37

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: wins03 » 2010.11.16. 09:51

ozy írta:Gratulálok, Péter! Ez az amire próbáltam a figyelmeteket fölhívni.

Nekem csak holnap lesz némi esélyem elkapni.


Valóban rengeteget változik mostanság, 1-2 nap alatt is teljesen megváltozik az arculata.
A legfontosabb, hogy a Déli Egyenlítői Sáv nagyon vissza "akar" jönni, egyre több kontrasztos objektum bukkan fel benne, a csatolt képemen is látszik egy erős szakadásszerű valami. Továbbá most már nyilvánvalóan más színezetűvé válik (világosabb), mint a világos Egyenlítői Zóna (EZ).
A színeket sajnos nem tudom mindig ugyanolyanra csinálni, de az szépen látszik, hogy az Északi Trópusi és Mérsékelt Zóna (NTrZ és NTZ) jóval sötétebb színt vett fel a korábbinál, eddig ugyanolyan világos volt, mint az Egyenlítői Zóna (EZ) vagy akár a Déli Egyenlítői Sáv (SEB).
Az Északi Egyenlítői Sáv (NEB) is nagyon aktív, itt is naponta változik a helyzet, és úgy látom egy eddig néha-néha felbukkanó sáv, a NEB Zóna is kezd egyre állandóbbá válni a NEB-en belül.

Üdv,
Peti
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.16. 15:31

Üdv!

Gyönyörű színekben pompázik a bolygó és a pillanatnyilag látható félteke továbbra is igen aktív. A NVF éppen eltűnőben a peremen (már megint fürge volt hozzám képest) de azért így is látszik, hogy markáns. A déli zóna ismét jól látható finom vonallal kettéosztott és kék rengeteg árnyalata benne van. Az északi fősáv déli oldala sötétkék vonallal határolt, miközben maga is elég részletes és vörös árnyalatokban gazdag. Magasabb szélességeken a többi sáv szakadozott és főleg sötét képződményekkel tarkított.
(Jó lenne, ha még maradna a derült idő!)
195/1300N + 3,5x + Scopium kamera, 550 képkockából.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.16. 22:08

A mai este felemásra sikeredett, nagyon jó nyugodtság és fátyolfelhők fogadtak.
E kép készítésekor a Jupiteren kívül még a Hold látszott kb. 30 fokos körön belül, úgyhogy az eredményt jónak könyveltem el, pláne, hogy azóta már a bolygó se látszik.
Néhány részlet jól kijön, a NVF és kistestvére igencsak eltávolodtak és a KVF valami érdekes társaságra talált.
(195/1300N)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.16. 23:02

A NVF mintha sötétebb lenne a korábbinál, a Déli Tropikus Sáv is erősödik. Azt gyanítottam, hogy az északi Fősáv hamarosan felszakadozik, de megint eléggé tömörnek látszik. Viszont a középső világos zóna eléggé tagolt árnyalatú! Érdekes lesz megfigyelni történik-e valamilyen tartósabb változás a déli sávban? Attól tartok az uidőjárás most egy kicsit hátráltatja a rendszeres észlelést, ezért is érdekesnek tartanám, hogy az országban, ott agol éppen jó az idő, mennél alaposabban megnézzük a bolygót! Sikeres észlelést: Lajos.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.18. 09:47

Űdv Mindenkinek!
Nagyon rossz volt a légkör az este de azért így is látszik hogy már megvan a harmadik
kitörés SEB -ben. Érdekes hogy a második fehér folt pont ugyanazon a hosszúsági fokon
(L2 = 290) jelent meg mint az első, ami addigra már elmozdult néhány fokot.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ozy 2010.11.18. 12:19-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”