Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.11.17. 14:05

Copernikus.. nem adta magát egyszerűen ... szerintem ebből még lesz egy visszavágó.. :)

Kép

Nagyobb méretben : http://tamasasztro.blogspot.com/2011/11/tavcso-76900-as-newton-reflektorral.html
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.11.17. 14:29

Ez elképesztően szép lett Tamás!
Amint látom a feliratból több mint egy órán át figyelted ezt az óriáskrátert szóval elgondolkodtam hogy nekem is több időt kellene szánnom egy-egy alakzatra. Max 20-25 percig nézelődöm csak, és lehet ezért nem jönnek elő olyan szép részletek mint neked :)

Gratula mester :)
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.11.17. 14:40

Kis távcsőhöz kell idő. Meg kell szoknia a szemednek. El kell jutnod odáig, hogy csak a látómező létezik. Semmi kapkodás. Élvezd a látványt. Itt is számít, hogy a szemed többször végignézze a LM-őt. Az elfordított látás is elkezd dolgozni. Az agy szép lassan összeépíti a képet. Ha fotózol több képkockából átlagolsz. Ha rajzolsz többször végignézed a látómezőt, figyeled. Az agy elkezd összegezni. Ha kész, akkor lényegében "kitárul a látómező" és elkezdenek megjelenni a részletek. Így, ha szánsz rá időt kb 1,5x nagyobb átmérőjű távcsőhöz ajánlott objektumok jönnek biztosan elő. Érzékküszöbön néha átcsusszan egy-egy 2x nagyobb átmérőhöz javasolt objektum. De az már csak, mint fénylő vagy sötét pont. Némi munkával meg tudod tanulni hogy mutatkozik egy érzékküszöbön lévő csúcs, kráter, stb. Innentől csak be kell határozottan rajzolni...

Mondjuk nem árt utána összenézni egy térképpel.. időnként van "némi többlet" is.. :))

Lényegében ez az észlelési módszerem....
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Guest

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Guest » 2011.11.17. 16:30

A COPERNICUS nem könnyű az biztos.Tele van apró részlettel.Gyúrjátok. ;)

**KUKAC**

Ne kivánj rosszat nekem.

A multkor elvesztem,de aztán ketten is felkaroltak .(Névnapi buli)

HUH nagyon nem tetszett. :mrgreen: :mrgreen:

NA viccen kivül csillagos eget nektek.

Az elveszett GEBE :lol:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2011.11.24. 11:34-kor.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.11.20. 12:55

Üdv!

Még a múltkorában nekifeküdtem annak hogy végigészlelem a Lunar 100-as listát és hát haladok lassacskán. A blogomon nyitottam egy külön oldalt a leírások megörökítésének. Jelenleg ott tartok hogy begépeltem az alakzatokat sorszámmal együtt 1-100-ig és szépen írogatom melléjük majd a leírásaimat. Szóval folyamatosan frissül a paletta :)

http://viktorcsehdraws.blogspot.com/p/lunar-100.html
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.07. 18:22

tegnap kiszabadultam végre az ég alá, és sikerült felhőkön át holdat is észlelni. eddig - megrögzött mélyegesként - ki nem állhattam ezt az égitestet, de most újra felfedeztem, ráadásul szabályosan beleszerettem. ugyanis 600x nagyítással nézegettem (dobsonnal), és rájöttem, hogy egy egészen új arcát mutatja meg: még a legvékonyabb rianások is gyönyörűen, élesen kirajzolódnak, dómok miriádjai a látómezőben, csodálatos, eddig nem látott részletek. azt hiszem a holdra eddig kétszer mondtam, hogy "hűha": egyszer mikor először láttam távcsőben, és háromdimenzióssá vált, másodszorra meg tegnap, mikor először láttam ilyen "extrém" nagyítással.

szóval hold- és nagyításfüggő lettem. sajnos innen tovább már csak barlow-val léphetnék, de az nincs. de valamit majd kitalálok.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sq 2011.12.12. 13:00-kor.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.12.07. 20:03

sq írta: holdat is észlelni


Kedves Belgór !

Arra fele kissé alacsonyabb magasságban látszódik a Hold ? Amennyiben jól olvasom, számunkra igen egzotikus vidéken csodálhatod az égi és földi tüneményeket. Azonkívül lehet tisztább égboltnak is lehet örvendeni esténként, már ha persze felhő az nem sok van vagy köd, pára. :)

Tisztelettel és üdvözlettel: Béla.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.07. 21:18

:)
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: sp. » 2011.12.08. 00:07

tobe írta:holdat is észlelni


hát igen Béla. egy ilyen megrögzött haloványgalaxis rajzoló - mint pl sq - szájából nehezen érthető ez a Hold élmény. :)
nicsak ide -> http://www.graphitegalaxy.com/
mondjuk azt sztem sq-nak is nehéz lesz feldolgoznia, hogy felrakja a holdrajzait a graphiteGALAXY-ra. ...bár ... végülis... a hold is a galaxisunk része :)


sp.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.12.22. 13:12

Válasz küldése

Vissza: “Hold”