Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.05. 22:54

Kedves Lajos Úr !

A képet, ami készült a fénylésről hol lehet megtekinteni ?

Üdv: Béla.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.05. 23:19

Az "Aristarchos fénylése" képet Maczo feltette a "Hold észlelés" topicba (az első levelek közt található), azután egy következő levélben Ferenczi Imre kissé feljavítva újra beletette, ez ment le az angol és amerikai közleményekben!
Érdekes lenne folytatni, és pl. egy sorozatot összehozni, ahogy nő a Hold és gyengül a hamuszörke fény, hogyan változik az Aristarchos fénylése a sötét oldalon. Ez egy jó összehasonlító anyag lenne, hogy lássuk, mikor milyen a "normális" fénylése, és milyen, amikor erős felfénylése van.
Egyébként a BAA (British Astronomical Association) Lunar Section Circuar-ban a szakosztály vezető a nyitó cikkben is megemlítette, hogy "lám csak érdemes még mindig az Aeistarchost észlelni", utalva a későbbi cikkre.
Én is így gondolom! De nekem vizuális sorozatom van.
Sikeres észlelést: BQ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2011.07.12. 08:20-kor.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.11. 22:20

Kukac írta:Gratulálok a publikációhoz!


Kicsit megkésve, de köszi!!!

tobe írta:A képet, ami készült a fénylésről hol lehet megtekinteni ? Üdv: Béla.


itt:
http://www.alpo-astronomy.org/lunarblog/?p=70
A pdf-dokumentumban van (kissé lassan tölti le, legalábbis nálam) a 20. oldalon van.

Néhány dolog, hátha sikerül mások érdeklődését is felkelteni (én most nagyon rákattantam erre: -)
Teljes mértékben ad-hoc észlelés volt, nemhogy nem készültünk rá, hanem kifejezetten vártam már, hogy eltűnjön a Hold : -) ugyanis nagylátószögű égboltképeket akartunk csinálni egész éjjel.

Továbbá ha Bartha Lajos nem küldi be innen, akkor nincs megjelenés, nekem ugyanis csak eddig terjedt a figyelmem, hogy a CsV-ba betegyem. Külön köszönet!

Érdemes továbbá megemlíteni, hogy egyszerű eszközökkel (kisebb refraktor + kompakt fényképezőgép + óragépes mechanika) örökítettük meg, 1 db néhány sec idejű kép, tehát különösebb asztrofotós képességek és felszerelés nélkül is megvalósítható program, és nagyon jó érzés, hogy valami mások által hasznosítható, felhasználható észlelés kerekedik ki belőle.

Ferenczi Bélával beszéltük a másik topikban, hogy miként lehet a Holdat kitakarni a képből, úgy, hogy a sötét oldal könnyebben láthatóvá - fotózhatóvá váljék. Hát erre biztos vannak profibb megoldások, én annyit találtam ki csupán, hogy a 32mm-es plössl oklit ha szétcsavarom, és egy papír ragasztószalagot beleragasztok a krómozott okulárnyakba/-ra, majd beszínezem kék filccel (fekete épp nem volt kéznél), borotvapengével körbevágom és visszatekerem a helyére, akkor egész jól ki lehet takarni a fényes részeket akkor is, ha a Hold már nem 1-3 napos, hanem jóval dagadtabb, és a hamuszürke fény nem látszik olyan jól (vagy sehogy) Nem egyenes a papírcsík azon része, ami belóg a képbe, hanem kissé íves, ez az aktuális holdfázis megnézése után ex-has vagdosás eredménye volt az első próbák idején.
Továbbá nem 100%-ig van fókuszban, de tkp ez nem is létfontosságú. Tehát egy 32mm-es gso okli. De lehet próbálgatni másik fajtát is.

Kb így néz ki:
(tényleg lehetne a kék filc helyett fekete, de ez valójában nem zavaró.)
P1070940.JPG


Múlt héten próbáltam ki, először 6-án, amikor épp egy távoli zuhéfelhő felé vette a nyugvó Hold az irányt, ráadásul már nagyon alacsonyan járt, alig 5 fok magasan a horizont felett, így vizuálisan SEMMIT nem lehetett látni a hamuszürke fényből. Nem úgy a kitakarásos fotón:
P1070928.jpg

Részletek ugyan most nem láthatók a sötét oldalon, de mondom, a lényeg az volt, hogy láthatóvá tegyem. Az okulárba nézve semmi nem látszódott már.

rá 3 napra már tisztább ég és csak kicsivel magasabban járó Hold, viszont itt már 67%-os megvilágítottság volt, és vizuálisan szinte megfájdította az ember szemét kis nagyítással az erős fény. Az okulárt forgatva és így a kitakarást a Hold elé irányítva viszont kiválóan látható lett a maradék éjszakai oldal és egy szép fedést is (asszem 6m-ós volt a csillag) meg tudtunk figyelni.
kitakarás nélkül csak egy beégett kulimász lenne a kép (4 másodperces expó, ha jól emlékszem)
P1070936.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.11. 22:34

...még valami:

A lényeg lemaradt. Tehát az utóbbi felvételeken is látható az Aristarchus mint a környezeténél fényesebb folt (mindig fényesebb kicsit) de ezúttal korántsem olyan határozottan. Tehát valóban történhetett valami érdekes akkor ott.

aristarchus.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.11. 23:07

Halló andrás! Kösz a részletes leírást, bár magam részéről nem fényképezek, de látom a technikáját! Gratulálok a sikeres Arist képhez, de írd meg, hogy pontosan mikor készült!
Lajos
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.11. 23:23

astrohist írta:Halló andrás! Kösz a részletes leírást, bár magam részéről nem fényképezek, de látom a technikáját! Gratulálok a sikeres Arist képhez, de írd meg, hogy pontosan mikor készült!
Lajos


2011. 07. 06., 22:38.
De ez most egyértelműen negatív, illetve a körülmények nem voltak ideálisak, fátyolfelhő, kis horzont feletti magasság.
Az, hogy sz.gépen kikontrasztosítjuk, toligáljuk a csúszkát ide-oda, ezen érdemes elgondolkodnom, talán vigyázni kellene vele. Befolyásolhatja a végeredményt.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.12. 08:42

Holdészlelőknek!
András fényképe azért érdekes, mert akkor mutatha a hamuszürke fémyt, amikor vizuálisaan már nagyon bizonytalan, vagy nem is látszik! A másik érdekessége, hogy az Arist. éppen látható még rajta: ez a "normális" fényessége, amit a környezeténél erősebb fényvisszaverése (albedoja) okoza. Most már összeállíthatunk egy sorozatot, amiből látjuk, hogy milyen a normális fénylése és mikor szokatlanul erős (ami valamilyen "kitörés"-től ered.)
DE kérném az utolsó fénykép pontos időpontját, mert átküldöm az ALPO-nak ezt is!
Üdvözlettel: Lajos
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.12. 17:05

2011. 07. 09. 22:48 (tehát ez az a kép, amelyiknek a jobb alsó sarkában az a kék folt van, nagy holdfázis, a csillagfedés előtt.)
2011. 07. 06., 22:38 (ez pedig a nagyon vöröses színezetű hold, ami elég alacsonyan volt látható.)

Legközelebb ráírom a képekre.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.12. 17:48

Köszönöm az információt, tovébbítom az ALPO-BAA Hold-szekciónak.
Röviden összefoglalom a számukra a cikkedet is, hogy lássák a módszert!
A jövőben, ha valami gyanús lesz nekem, azonnal értesítelek! Lajos
Guest

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Guest » 2011.08.19. 16:21

Sziasztok.

18-án megint kinn voltam éjjel. Mint a **bolond pecás** gondoltam még *béka* is jöhet ---nem számit,csak
fogjak valamit.Mig feljött a hold probálgattam a 0.5x reduktort.Célbavettem az M51galaxist.Szöszmötöltem vele egy jó darabig.Gyorsan eltelt az idő.----Hold megfelelő magasságban,nosza vadásszunk egy kicsit holdat.

Ime az első fogas (A többi feldolgozás alatt).


A kép készült. 2030. ÉRD Csillagda. 2011.08.18 00-25_15 (felvétel kezdete)
1/60 sec/kép. Erősités 50%. Válogatás után 1000 kép (IRIS,PS)
250/1600 NEWTON 2x barlow DMK41 BW kamera
plato es kornyeke-011.08.18--00_25_15.jpg

PLATO ÉS KÖRNYÉKE
Válasz küldése

Vissza: “Hold”