Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.17. 01:35

Szombaton végre jó idő volt!
Összesen 7 órát töltöttem a távcső mellett, hármat nappal, négyet este.
A Holdat nem is tudom mióta nem láttam már. Napközben is megnéztem, aztán este gondoltam egy merészet és elkészítettem az első holdmozaikomat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.17. 09:48

Sziasztok!

Igen szép volt tegnap, én is hosszú időn át időztem rajta. A sötét fele szokatlanul világos volt, már a keresőben is feltűnő volt, igazán gömbszerű élményt adott.

Üdv,

Gábor
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.17. 11:20

BZd írta:Szombaton végre jó idő volt!
Összesen 7 órát töltöttem a távcső mellett, hármat nappal, négyet este.
A Holdat nem is tudom mióta nem láttam már. Napközben is megnéztem, aztán este gondoltam egy merészet és elkészítettem az első holdmozaikomat.



Sziasztok!!

Nekem tetszik a képed. Én is végre kimehettem este és láttam a holdat még nappal is! Először el sem hittem: "Esetleg tiszta az ég?" Sajnos csak 2 órát tudtam kint tölteni,de így is nagy élmény volt :)
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.02.17. 12:08

Sziasztok!
Tegnap nekem is volt szerencsém hosszú idő után elcsípni a Holdat.
Végre kipróbálhattam az új 82 fokos 6,7mm-es S.E. okulárjaimat binobenézővel.
Nem volt semmi látvány (134X nagyítással 0,6 fok LM) a hold egészben belefért a látómezőbe!
A látvány szinte 3dimenziós volt! :D
Levente
csuka26
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013.03.12. 15:07

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: csuka26 » 2013.03.13. 17:19

Sziasztok holdészlelők! ;)

Tanácsot szeretnék kérni. Már jó fél éve van egy SW 130/900-EQ2 távcsövem, amivel a Holdat nézegetem. Az alap készlet hozzá egy 25 és egy 10 mm-es okulár és egy 2x Barlow. Nyárra bővíteni szeretném nagylátószögű okulárral és holdszűrővel, mert teliholdkor nagyon vakít. Milyen okulárt ajánlatnátok nekem?
Nem csak márkaszintén nem vagyok ilyen szinten járatos, de még a méretbeli összefüggésekben sem, már mint hogy 3,2 mm-es legyen vagy 13 mm-es. Mi az a pupillatávolság?, stb ... Ezekkel a dolgokkal kapcsolatban szeretnék egy kis segítséget és tanácsot kérni, gondolom több a tapasztalotok, mint nekem. :D
Előre is köszi
Csuka26
disma
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.08.26. 22:33

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: disma » 2014.09.05. 10:06

Sziasztok.

Tegnap este 20.05 óra körüli időben sikerült végre a sok felhőből kitörő holdat megfigyelnem. A látvány annyira lekötött, hogy a beazonosítás, egyéb adatok beszerzése, elmaradt. Sajnos, így sem tudtam sokáig élvezni a látványt, mert megint felhő takarta el a holdat.
Azonban, számomra egy érdekes látvány - a sok közül - megfogta érdeklődésem. A látható hold bal felső sarka alatt nem sokkal, látható volt egy kapu szerű kiemelkedés, aminek érdekes módon csak a kiemelkedés teteje, vonalszerűen volt világos.

Kezdőként szeretném kíváncsiságom kielégítése véget segítségeteket kérni abban, hogy mi is az amit láttam? Szerintem a BIANCHINI vagy a MONTES JURA volt. Az is érdekelne, hogy miért volt csak ez a vonal fényes, míg alatta, a világos hold részen, egy darabon, sötét volt a táj.

Kérdésem feltétele előtt tanulmányoztam a Stellarium és a Virtual Moon Atlas programokat, valamint - általam nagyra értékelt - Vizi Péter Csillagatlasz kastávcsövekhez c. könyvét, ahol próbáltam beazonosítani a helyet, de nem jutottam 100 % eredményre.

Természetesen amit én láttam azt én láttam, azonban gondolom, hogy nem egy egyedi, csak akkor látható jelenséget volt. Ezért gondoltam, talán nálam jóval hozzáértőbb csillagásztársak segítenek.

Előre is köszönöm a választ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.09.05. 10:43

Bizony, a Hold megunhatatlan és a leglátványosabb - mert a legjobban megfigyelhető.
Milyen távcsővel, mekkora nagyítással próbálkoztál? Kb. mekkora volt a látómeződ? (Elég, ha megadod a használt okulárt.)
disma
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.08.26. 22:33

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: disma » 2014.09.05. 11:34

Sok, sok töprengés után úgy döntöttem, hogy - akkor még nem volt meg "sajnos" az általad írt könyv - a 130/900 Newton helyet kezdésnek, egy Luna 60-ast veszek megtapasztalás véget.
Tehát egy Luna 60 távcsövem van és a megfigyelést a hozzákapott okulárokkal néztem, de főleg a 2 x Barlow Lens, zenittükör,Super 10 mm összeállításban olyan volt a kép, hogy magát a kapuszerűen kiemelkedő fényes vonal rész, az okulár látóterének 2/3 vagy 4/5 -ét foglalta el , míg alatta, inkább mellette volt a sötét folt, ami kb az okulár látómezejének majdnem a feléig ért, ami után olyat láttam, mint egy kráter alsó területe gyengébb megvilágításban.
A fent leírt összeállítás kb 3 cm-re volt kitolva a csőből. - remélem jól írom - Gondolom így 90x nagyítás lehetett, de ebben még nem vagyok biztos.

Sokat kell még tanulni, de igyekszem. Van hozzá egy jó könyvem is.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.09.05. 12:04

A Luna 60 az 60/900-as, azaz a 10mm-es okulárral 90x, a +2xBarlow-val már 180x a nagyítás. Az eredő látómeződ így nagyon pici, ez alapján nem hinném, hogy meg lehet mondani, mit láttál, mert a "kapu" pár ívperc méretű lehet, olyan és akkora képződményt adott napállásnál beazonosítani nagyon kemény dió.
Legközelebb ne így csináld. Először 25mm-es okulárral nézd meg (900:25=36x nagyítás) a Holdat, mert így biztosan be tudod azonosítani a fontosabb és markánsabb objektumokat. Aztán jöhet a 10 mm-es okulár (90x nagyítás), amivel már részletek is bőven jönnek és a kiválasztott nagy objektumhoz képest tudsz tájékozódni.
Ha nagyon ráállsz a Hold megfigyelésére, javaslom a kisebbik Rükl-holdatlaszt, mert abban megvan minden részlettérkép zenittükrös nézetben is. Sokkal könnyebb lesz vele a tájékozódás.
Remélem segítettem.
disma
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.08.26. 22:33

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: disma » 2014.09.05. 13:13

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet. Annak ellenére, hogy nem sikerült beazonosítani - kezdetben is csak arra gondoltam, hogy hátha, talán, megpróbálom megkérdezni - jó tanácsot kaptam és tanultam is. A könyvet időközben beszereztem, igaz pdf formátumban. Tanulmányozom.

Köszönöm még egyszer.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”