Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2016.01.21. 19:44

Egy tegnapi hideg napon készült kép
80ed+2x+asi120mm+eq1
http://i.imgur.com/7wsLBs3.jpg
http://i.imgur.com/HXymLqb.jpg
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sidius

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.01.21. 20:51

disma írta: bal felső sarka alatt nem sokkal, látható volt egy kapu szerű kiemelkedés, aminek érdekes módon csak a kiemelkedés teteje, vonalszerűen volt világos.


Én 23 éve kezdtem az amatőrködést, elsősorban a Hold nézegetésével, "komoly" szemüveglencsés műszerrel! Aztán rövidesen sokkal jobb távcsövem lett, a Hold hamar lekerült a napirendről. Néhány éve fedeztem fel újra, de már komolyabban, térképekkel, nomeg sokkal több tapasztalattal.
Nemrégiben a Hadley-árok környékét vizsgálgattam 249/5000 Cassegrainemmel. 250x-es nagyítás pont elment még a légkör állapotához, mikor a Mons Hadley nyugati oldalánál furcsa látvány fogadott: egy kb. háromszög alakú árnyék a hegy árnyékától teljesen külön, kissé keletre tőle pedig egy ugyanolyan alakú fényes szikla, mintha a felszín felett lebegett volna, miközben árnyékot vet. Leragadtam. Próbáltam térben értelmezni a látványt, de sajnos nagyobb nagyítást nem engedett a levegő állapota. Tudtam, hogy lehetetlen dolgot vélek látni, de a szemem akkor is ezt látta. Más lett a helyzet néhány óra múlva! Az árnyék lassú vonulása által annyit változott a helyzet, hogy a jelenségnek már nyomát sem láttam. Későbbi távcsöves megfigyelések alkalmával, illetve az LRO felvételeinek böngészésével arra jutottam, hogy a Mons Hadley Ny-ÉNy felé eső gerinces lejtőjének közvetlen szomszédságában található apró, háromszögletű kisebb domb megfelelő körülmények között még árnyékban van, miközben magának a Hadley-hegynek a szintén háromszögletű csúcsa teljesen hasonló alakban és kiterjedésben már ragyog a fényben.
Azóta már utazok is rá, hogy megcsodálhassam ezt a tüneményt, amely alkalmas napállás mellett mindig jön is és pár órára becsapja a szememet. Le is fotóztam, de még sosem sikerült nagyobb felbontással elkapni a légkör miatt. Most vadászok rá. Nagyon élvezem a dolgot! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.19. 09:57

Kistávcsöves Hold kalandtúra. Nézegetem. http://www.skyandtelescope.com/observin ... lunar-100/ Szerk.:....................................ebéd utáni mélázás,mindig jobban tetszik a dolog. Mégis csak megveszem azt a magyar kiadású Rükl Atlaszt. Megéri az árát. Olyan lesz mint a Mallas-Kreimer Messier albuma, fél életem leggyakrabban nézett könyve.Ez sem a legolcsóbb. Jön a névnapom is...vegyék ha szeretnek már célozgatok a családnak. Vagy magamra szorulok?.......................................ma (feb.20) éjfél után gyönyörű Hold. Irtam vagy húsz sort a tapasztalatokról , aztán megint, de kidobja a gép velem együtt. Talán ez átmegy (?).
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.20. 10:47

Talán így átmegy? (Új hozzászólás). Tehát, ma éjfél után tisztán ragyogott a Hold. Kipakoltam az erkélyre gyorsan, persze az új G-Turret. A tartozék Barlow a tárcsa aljába tekerve .Ráközelítek 75 - 135 - 225 x. Érzem az igért parfokalitás az orthok esetén megvan. Ha a finommal való 1-2mmes fokuszálás korrekció elfogadható. A 32mm Plösslnél már 4mm. Ez a plössl a GSOkhoz képest igen világos, tiszta képű. A nagy rácsodálkozásban teljesen megfeledkeztem a gyűrüzött Hyperion hozzáméregetéséről az orthohoz. Ez azt jelenti, a Hold ezzel a felszereléssel nagyon különbözött az eddigi gyengébb holdmegjelenésnél és annyira lekötött, eszembe sem jutott a dolog. Ezt a G - Turretet szinte a 600mm fókuszomhoz találták ki holdnál. Hogy a bolygók? Odébb van, de nagyon kiváncsi vagyok. Ennél a revolverezős rendszernél nagyon könnyű a kis objektumokre ráállás. Növekvő nagyítás - közepelés - mégnagyobb nagyítás - közepelés - igy kényelmesen, idegesítő cserélgetések nélkül ott vagyunk a kívánt ponton. Nekem ez az eddigiekhez képest nagyon könnyű lett. Nem folytatom,lehet az előbb túl sok lett, azért dobálta ki. Ja, az a magyarított Rükl bizony nagyon kell. Szép bévül? Eddig csak fóliázott került a kezembe. A gépben az angol van, kényelmetlen a kezelése néha. Meg nem Könyv.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.02.20. 11:56

Géza!

Ajánlom figyelmedbe az MCSE Hold szakcsoport honlapját. Itt is van 100-as lista.

Továbbá Földvári István Zoltán tagtársunk igen érdekes holdészlelési blogját, valamint Cseh Viktor blogját, ahol szép rajzokat is találsz a Lunar 100 alakzatokról.

Zs.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.20. 12:10

Újszülöttnek minden vicc....ezért is köszönöm az útbaigazításokat. Rám fért. Ez a Hold és Nap dolog nálam új. Talán a szemem miatt? Be is pöttyentettem a könyvjelzőmbe Szerk,:.....................megkapom a Rüklt. Töröm a fejem, hogy jutok hozzá hamar de nem tudok Pestre menni most. Csak meg ne bánják addig. Ti hogy kaptátok?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.02.20. 17:24-kor.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.02.20. 14:10

szamosv írta:Géza!

Ajánlom figyelmedbe az MCSE Hold szakcsoport honlapját. Itt is van 100-as lista.

Továbbá Földvári István Zoltán tagtársunk igen érdekes holdészlelési blogját, valamint Cseh Viktor blogját, ahol szép rajzokat is találsz a Lunar 100 alakzatokról.

Zs.



:) Köszönöm Zsolt, Viktor nevében is!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.07. 12:15

Sziasztok!

2019. szeptember 5.-én este készítettem néhány kamerás felvételt az első negyed előtti Holdról.

Különösen az É-i és D-i peremkráterekre fókuszáltam.

Adatok:
Helyszín: Corona Borealis Csillagvizsgáló, Győr

Műszerek:
130/780 TMB LZOS APO, TeleVue3x, ZWO ASI 224MC kamera
Fornax152 mechanika, FS2 vezérlő

Képfeldolgozás:
SharpCap Pro, Registax, Photoshop

A kráterek azonosításához Antonín Rükl: A Hold atlasza című Geobook kiadványt használtam.
A feltöltött file nevekben találhatók a jellegzetesebb kráterek nevei.

Üdv:
Zsolt
Moon_20190905_1754UT_Boguslawsky_Demonax_Scott.jpg
Moon_20190905_1751UT_Aristoteles_Eudoxus.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2019.09.07. 12:44-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.07. 12:16

Boguslawsky, Demonax, Scott perem kráterek
Moon_20190905_1754UT_Boguslawsky_Demonax_Scott.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.07. 12:19

Plinius-kráter (jobb feljebb)

Arago-kráter (jobb közép lent)
Arago felett balra mellette 2 db dóm

Julius Caesar-kráter bal közép
Moon_20190905_1757UT_Plinius_Arago_Julius_Caesar.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”