A hazai holdsarlók ügye

Holdészlelők fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.05. 06:34

Üdv mindenkinek!

Újabb izgalmas pár nap áll mögöttünk; én már nagyon készültem a 20 órás sarló megfigyelésére ám nem sikerült elcsípnem, és eddig nem kaptunk hírt arról hogy valaki látta volna.
Bár az ekliptika a hajnali horizonton meredeken ível felfelé, sajnos a Hold mégsem volt sokkal északabbra a napnál a holdpálya hajlása miatt; ennek következtében még napkeltekor is csupán 6 fok magasan volt a sarló.

De hátha jelentkezik valaki aki sikerrel járt!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.10.05. 07:12

vanamonde írta:Sziasztok,
Ezen a fotón elvileg rajta van a ma hajnali húsz órás holdsarló, a pozíció megfelelő. Hosszú percek óta gúvasztom a szemem, bandzsítok, döntögetem a fejem és próbálom odaképzelni "arra" a helyre. Azt hiszem kezdek hallucinálni is, de mintha lenne ott valami.
Szerintetek található az (egyébként teljesen értékelhetetlen) fotón nyomokban Holdat tartalmazó paca vagy pacák?

Én is rámozdultam a húszórás holdsarlóra, de a képeimen én sem találom, nem látom.
Sőt, én még a 15X70-es binóval sem láttam a holdsarlót. Azt hittem a képeken majd látszik valami, ha jól kinagyítom, de semmi.
Kép
Kép
(Persze vannak korábban készült színte teljesen sötét képek is de azokon sem látszik semmi!)
Nem tudom, hogy mi az a határ, amikor még szabad szemel látható a holdsarló, vagy már távcső kell és színszűrő segítsége, amiről fentebb írt Imre, hogy a vékony sarló ne mosódjon bele az amúgy szép hajnalpírba...
Üdv,
L.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.05. 08:44

Sziasztok.

Itt egy link, ahol megtalálható MS Excel táblázatban a holdsarlóval
kapcsolatos észlelés magyarországon. A szöveg alján van a
letöltési cim.
http://pecsicsillagok.uw.hu/cikkek_elem ... lista2.htm
Obszidián.
u.i. Ezt is érdemes elolvasni : http://kiskun.mcse.hu/erdekessegek/20040129.html
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.11. 19:33

Üdv!
Most a percekben láttam neki frissíteni a "Nagy magyar korai holdsarló listát" amit még Keszthelyi Sándor küldött át nekem pár hónapja. Azóta sok új észlelést sikerült összegyűjtenem de csak most szembesültem egy nagy problémával.
Mivel a táblázatban a holdsarlók a koruk alapján vannak lajstromba véve csak az észlelések töredékét tudom beilleszteni; a legtöbb fotónál pl csak a dátum van és hogy esti vagy reggeli sarló. Sajnos ezekkel nem tudok mit kezdeni mert ugyebár a holdsarlók korát percre pontosan kell megadni.
Nagy kár mert sok remek észlelés elvész - vagyis nem elvész hanem nem használható fel rendesen.

Aki küld esetleg ilyen megfigyelést az majd legalább a sarló korát számolja már ki! :D

Viktor

u.i: a frissített listát majd valahol megpróbálom közzétenni.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.12. 01:50

Kérdezném, hogy a nappali égen távcsővel fényképezett Hold-sarló hajnali, vagy esti megfigyelésnek számít? Ha mondjuk a Nap mellett 3 fokkal lefényképezem, akkor az vajon megfigyelés, vagy nem? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.12. 05:11

Üdv Imre!

A táblázatba beilleszthető az ilyen észlelés is, bár én úgy tudom hogy csak a szabad szemmel is látott sarló számít pozitív észlelésnek. A sarló korát is mindig a legelső (esti sarlóknál fontos) illetve a legutolsó (hajnali sarlóknál fontos) szabadszemes megpillantás időpontjától számoljuk.

Végül is ez is szabadszemes észlelési téma, annak ellenére hogy a kereséshez használható távcső! Így lesz meg a lehetősége minden észlelőnek (sarlóvadásznak) arra hogy egyenlő eséllyel (sportszerűen) vághasson neki ennek a jó kis megfigyelési témának!

Viktor
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.10.12. 06:24

Cseh Viktor írta:... bár én úgy tudom hogy csak a szabad szemmel is látott sarló számít pozitív észlelésnek. A sarló korát is mindig a legelső (esti sarlóknál fontos) illetve a legutolsó (hajnali sarlóknál fontos) szabadszemes megpillantás időpontjától számoljuk...

Tud valaki belinkelni egy leírást ahol a körülmények és a kor számítás definiálva vannak? A kor számításnál az esetleges korrekciós tényezőkre gondolok, ha már percre pontosan kell megadni...
Üdv,
L.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.12. 12:55

Dlajos írta:
Cseh Viktor írta:... bár én úgy tudom hogy csak a szabad szemmel is látott sarló számít pozitív észlelésnek. A sarló korát is mindig a legelső (esti sarlóknál fontos) illetve a legutolsó (hajnali sarlóknál fontos) szabadszemes megpillantás időpontjától számoljuk...

Tud valaki belinkelni egy leírást ahol a körülmények és a kor számítás definiálva vannak? A kor számításnál az esetleges korrekciós tényezőkre gondolok, ha már percre pontosan kell megadni...
Üdv,
L.


Üdv Lajos!

Nos túl sok korrekciós tényező nincs! Csak egy megbízható oldal kell ahol az újholdak percre pontosan meg vannak adva, erre van egy jó kis NASA oldal (bár mostanában ez nem működik, pedig nagyon sematikus volt): http://eclipse.gsfc.nasa.gov/phase/phases2001.html
Szóval csak az újholdak adatait kell ismerni! Valamint a földrajzi helyzet jelenthet esetleg előnyt; esti sarlóknál (ha ugyan annak a sarlónak a megfigyelését vesszük alapul) akkor a keletebbre lévő észlelők kicsit előnyösebb helyzetben vannak, mert korábban vehetik észre a sarlót. A hajnali sarlóknál meg éppen a nyugatabbra lévő megfigyelők mert ők tovább tudják követni a fogyó holdat. Bár ugyan ez a két tényező akár hátránnyá is válhat mert a vékonyabb sarlókat nehezebb észrevenni!

De ez inkább csak hab a tortán. A korszámításnál nincs semmiféle korrekciós dolog. A lényeg a tiszta horizont, és egy elszánt vadász :-)

Leírást a vadászatról menetéről (hogyan, mit stb) így nem találtam sehol a neten de az "Amatőrcsillagászok kézikönyvében" a szabadszemes jelenségeknél van nagyon jó leírás. Ha nincs lehetőség másra, akkor ajánlom Keszthelyi Sándor izgalmas leírásait az ő sarlómegfigyeléseiről (negatív észlelésekkel is): http://egivilagom.blogspot.hu/search/la ... arl%C3%B3k

Viktor
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.10.12. 16:48

Cseh Viktor írta: Csak egy megbízható oldal kell ahol az újholdak percre pontosan meg vannak adva, erre van egy jó kis NASA oldal (bár mostanában ez nem működik, pedig nagyon sematikus volt)

Ez megbízható és működik is... :)
http://www.gothard.hu/astronomy/almanach/general/general.php

Üdv,
L.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.12. 17:27

Dlajos írta:
Cseh Viktor írta: Csak egy megbízható oldal kell ahol az újholdak percre pontosan meg vannak adva, erre van egy jó kis NASA oldal (bár mostanában ez nem működik, pedig nagyon sematikus volt)

Ez megbízható és működik is... :)
http://www.gothard.hu/astronomy/almanach/general/general.php

Üdv,
L.


No ezt a webhelyet mentettem is :)
Válasz küldése

Vissza: “Hold”