A hazai holdsarlók ügye

Holdészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.02.08. 14:31

2016.04.06. 6:00 KÖZEI időben Hold-sarló megfigyelésre lesz jó alkalom. A sarló a hajnali égen a fényes Vénusz jobbján, kb. 2 fokkal nyugatra és fél fokkal északabbra lesz látható. Kézi távcsővel, szabad szemmel egyaránt viszonylag hamar rátalálni napkelte előtt, de csak tiszta keleti irányú égen, 1-2 fok magasan a horizont felett és a pontos keleti iránytól néhány fokkal délre. A sarló megfigyelése, fényképezése után a Vénuszt követve 9:30 KÖZEI. időpontban ismét érdekes jelenséget figyelhetünk meg. A Vénuszt elfedi majd a nagyon halványan látható Hold. A sarlója alatt fogy el a -4 mg. fényes Vénusz korongja, és 10:30 KÖZEI. időpont körül bukkan fel a Hold mögül. A három nevezetes időpont hajnali 4 UT. 7:30 UT. és 8:30 UT. körüli időpontra adódik. A fedés megfigyeléséhez ajánlatos távcsövet használni, 200 - 300 körüli nagyítással. Videó felvételt is lehet készíteni, akár projekciós módszerrel is, azaz kompakt géppel okulár mögül! A távcsővel a Vénuszt kell követni, napkeltétől a jelenség végéig. A fedés kezdete előtt 1-2 perccel érdemes elindítani a felvételt, és amikor teljesen eltűnt a fényes Vénusz, utána 1 perccel leállítani, majd kisebb zoom állásban a Hold sarlóját is fel lehet venni. Ne feledjük a fedés végének várható időpontja előtt 1-2 perccel ismét elindítani a felvételt. A kép mutatja a Hold és a Vénusz helyzetét 2016.04.06. hajnalán. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.05.09. 21:43

Merkur atvonulas utam Hold sarlot eszleltem a napali egen.
Az ido pont 16:00 UT volt.
A Hold ugy hiszem 1.64 nap vagyis 39 ora korban volt.
Bal oldalon , a kiss felho felet.
Coolpix S3300 kompakt gep.

DSCN2337.JPG


Udv , Mircea

Moon 3.3 days or 76 hrs old in the daylight.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.09.03. 21:41

A 39 ora idos Hold sarlo , eszlelt Majus 9-en , jobban latszik egy masik fenkep feldolgozasban.

Mircea

Moon 1.64 days or 39 hrs old in the daylight.v3.JPG


Moon 1.64 days or 39 hrs old in the daylight.v4.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.09.03. 21:52

Probaltam tegnap este eszlelni az egy napos Hold sarlot Jupiter kozeleben ,sikertelenul.
Ma este szerencses voltam es eszleltem a ket nap idos Hold sarlot a Venusz kozeleben a nyugati egen ,azonnal a naplemente utan.

Two days old New Moon and Venus 3.09.16.JPG


Eszleltem szabad szemmel , Fujinon 7x50mm binokularal es fotoztam a Coolpix S3300 ''szappantartoval''.
Az ezleles fel orat tartot.

Two days New Moon +Venus 3.09.16.JPG


A Hold sarlo mindig latszot , Venusz volt mikor tobb percet nem latszot meg a binokliban sem , fatyolos eg miat.

4 % Illumination New Moon and Venus 3.09.16.JPG


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.28. 07:04

Nem tudom sikerült e ma másnak is megfigyelni és nyomon követni a reggeli pirkadatban a fogyó holdsarlót a Mérleg csillagképben? Én elsőnek reggel 5:02 UT-kor lettem figyelmes, hogy a vékony holdsarló látható, amint a redőnyöket húztam föl a folyosó ablakain. Ezt követően a kis 8x30-as Zeiss Deltrintem binokulárral is megnéztem. Könnyen látszódott, részletek nélkül. 5:42 UT-kor már szinte bele veszett a világosodás fényeibe, ekkor már csak a láthatóság határán volt szabad szemmel. A megfigyelés kezdetén az időjárás derült, párás, +0°C van, minimális légmozgással. 5:40 UT-tól ÉNY felől fátyolosodás kezdődött, 5:50 UT-tól már teljesen bele veszett a világosodásba, tovább nem tudtam nyomon követni.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2016.11.28. 19:47

Sziasztok!

Reggel 06:17 körül sikerült a holdsarlót megfigyelni. A képeket reggel az ebédlőnk ablakából kutyafuttában készítenem, reggeli készítés közben, munkába indulás előtt. A képek sajnos nem adják vissza a valódi látványt!
Budapest Déli pu. környékén a 4. emeletről, Canon EOS 1200D fényképezővel, állványról, 1/2 automata üzemmóddal. (A képek az eredeti kép kivágott részei, mert a rendszer nem enged nagy állományokat feltölteni.)

Üdv: Gergő
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Gergő (RKM)
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2016.12.28. 09:04

Sziasztok,

Ma reggel a budakalászi kőbánya mellől a hidegfrontos keleti horizont felett sikeresen megpillantottam az egy napos hajnali holdsarlót:
_MG_4337_s.jpg


A csatolt felvétel nem sokkal háromnegyed hét előtt készült amikor égi kísérőnk 25 óra 08 perccel járt újhold fázis előtt. Ezt követően még negyed órán keresztül tudtam szabad szemmel követni a Hold útját majd 6:59-kor eltűnt az egyre világosabb égi háttérben.

Majd egy évtizede "vadászok" korai holdsarlókra, rengeteg vizuális észlelésem és egész sok fotóm gyűlt össze ebben a témában azonban korábban még soha nem tudtam áttörni a 30 órás álomhatárt (az eddigi rekordom 30:26 volt még egy 2009 tavaszi estéről) most azonban sikerült hatalmas, 24 óra 55 perces rekordot elérnem! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.28. 09:34

Nekem nem sikerűlt, probáltam megtalálni. Kivűl esett a láthatoságomon. Szeretem a holdat nappali égen nézni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.28. 09:56

vanamonde írta:... Ma reggel a budakalászi kőbánya mellől a hidegfrontos keleti horizont felett sikeresen megpillantottam az egy napos hajnali holdsarlót: ...


Gratulálok!
Nem csak "eredményes", de szép is.

Én még valamikor régen hallottam valakitől (talán Köszö-től?) egy 18 órás holdsarló észlelést.
Fogalmam sincs, hogy az reális volt-e, vagy csak "nagyot mondás"...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2016.12.28. 14:02

Gratulálok az észleléshez! Nagyon tetszik!

Sajnos nálunk részben borult volt így megint lecsúsztam róla bár nekem van ennél fiatalabb sarlóm.

Attila szerintem az valós észlelés; mármint a Keszthelyi Sándoré. Ő sokkal régebb óta keres sarlókat mint én, és már nekem is van 19 órás sarlóm. Remélem le tudok menni az alá is. A tavasz nagyon jó lehetőség holdasarlózásra!
Válasz küldése

Vissza: “Hold”