A hazai holdsarlók ügye

Holdészlelők fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.02.27. 20:22

Csillagváros Polgárai!

Nagyjából egy hónapja kaptam egy e-mailt Keszthelyi Sándortól azzal a címmel amely e topiknak is a főcíme. Ebben a mailban többek között választ kaptam egy olyan kérdésre mely már régóta foglalkoztat: "Hol vannak a holdsarló észlelések?" Nekem szabadszemes észlelési területek közül ez az egyik legkedvesebb. Sándor barátom leírta nekem, az okokat melyek miatt a holdsarló-észlelések háttérbe szorultak, és egyben egy nagyon megtisztelő felkérést is kaptam: "Mi lenne ha te foglalkoznál a holdsarló észlelések összegyűjtésével, és megfigyelési anyagok közzétételével?"
Éreztem hogy nagy felelősség hull a nyakamba, de tudtam hogy egyben így mód lesz újból arra hogy eme érdekes észlelési területet visszahozzuk a "köztudatba"- valamint nem lenne illő - magamhoz sem - ha visszautasítanám ezt a kérést.
Körülbelül egy hónapnyi egyeztetés és tervezés után megjött az újabb levél, melyben mindenki "áldását" adta a munkámra. Így hát igent mondtam, s mostantól a holdsarló észleléseket én gyűjtöm össze és írom majd meg a cikket róluk - természetesen Keszthelyi Sándor segítségével.

A "holdsarló rovat" időszakosan fog megjelenni a Meteorban; fél vagy egy évente, ugyanis össze kell gyűjteni a megfelelő számú észlelést, valamint nem lenne illő más rovatokat kiszorítani! A rovat tartalma, formája még képlékeny, s időt akarok hagyni hogy összeálljon a fejemben a megfelelő kép; ötleteket szívesen várok bárkitől!
Az ösztönzés érdekében a legszebb leírások, legszebb fotók, legvékonyabb sarlómegfigyelések szerepelni fognak a cikkben, de ezen kívül az adott időszak összes észlelőjét meg fogom említeni - ha ezt a terjedelem és a karakterszám megengedi.
Ezen kívül egy kifejezetten holdsarlókkal foglalkozó blog, vagy weblap is létre lesz hozva a közeljövőben, ahol bárki megnézheti majd az amatőrtársai megfigyeléseit.

Az észleléseket természetesen már most is el lehet küldeni nekem; fotó, rajz, digitális rajz és a leírás. Fontos megjegyezni hogy a leírásokat egy általam készített egységes észlelőlapon kérem beküldeni; hasonlóan a többi szakcsoporthoz ez egy egyszerű txt fájl mely így nézzen ki:
dfgdfhdfhdfh.jpg


Sajnos txt. fájlt nem tudok ide feltölteni ezért raktam be így, "lefotózva".

A képek, fotók, rajzok felbontása legalább 700X700 pixel legyen, valamint a fájlnevet a következő formátumban kérem megírni - pl. egy fotó mely 2002 augusztus 10.-én 20:10UTkor készült Gipsz Jakab jóvoltából így nézzen ki (a könnyű átláthatóság érdekében):

gipszjakab_20020810_2010UT

...ha több fotó van akkor elegendő egyszerűen csak az időpontot változtatni a fájlnévben!

A megfigyeléshez tartozó txt fájlban lévő leírás pedig:

gipszjakab_20020810_leiras

Természetesen ezek csak irányadó utasítások, az egységes minta megteremtéséhez; ha valaki máshogy küldi el a megfigyeléseit (más fájlnév, stb) azok akkor is el lesznek mentve!

Az e-mail címem melyre az észleléseket várom: viktorcsehphotos@yahoo.com
Postacímem: Cseh Viktor 4812. Nagyvarsány, Kossuth u. 13.

Egyelőre ennyi közleményem van az amatőrcsillagász társadalom számára; a lényeget úgy érzem leírtam s ennél több nem is kell. Ha valami túl bonyolulttá válik, elveszhet az öröm belőle! Ebben a topikban pedig bármilyen (a cikkhez/beküldéshez tartozó) kérdést fel lehet vetni, valamint meg lehet vitatni.

Bíztatok mindenkit a sarlóvadászatra és arra hogy a régi megfigyeléseit is bátran vegye elő! És biztosíthatok mindenkit; egy beküldött észlelés sem fog elveszni, és a süllyesztőbe kerülni!

Üdvözlettel!

Cseh Viktor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.02.28. 18:03

Beindult a holdsarló blog: http://koraiholdsarlo.blogspot.hu/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.03.07. 05:50

Kedves fórumozók!

Március 10. 11. és 12.-én három napon keresztül lesz esélyünk holdsarlók után kutatni, ha az égiek is úgy akarják. Általában tavasszal és télen az esti láthatóságok a kedvezőbbek, ám most a holdpálya hajlásának köszönhetően égi kísérőnk sokkal északabbra lesz még hajnalban is mint a Nap. 12.-én este pedig egy újabb rendkívül kedvező megfigyelési lehetőség adódik!

Március 10.-én hajnalban a holdsarló 39 órás lesz, így ezt az öregebb sarlót nem okozhat gondot megtalálni senkinek sem.
Egy nappal később a sarló már csupán 15 óra körüli lesz; Nos ezt megtalálni már embert próbáló feladat. Egy 15 órás sarló már közel jár a hazai rekordhoz. Íme az égi helyzet 11.-én, mely alapján beláthatjuk, hogy a statisztikákkal, számokkal ellentétben azért érdemes próbálkozni:
Névtelen.jpg


A harmadik nap amelyen holdsarlót kereshetünk Március 12.-e lesz; ekkor az esti égen kísérelhetünk egy 21 órás sarlót megkeresni - a három nap közül ez ígérkezik a legjobb csemegének, ugyanis a sarló közelében felfedezhetjük a PANSTARRS üstököst is. Látványos fotókat lehet majd készíteni!
Névtelen2.jpg


Remélhetőleg derült egünk lesz, így buzdítok mindenkit a megfigyelésre, melyeket a viktorcsehphotos@yahoo.com e-mail címre várok!

Cseh Viktor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: hanee » 2013.03.08. 18:15

Szia Viktor!

Ez tok jo dolog hogy igy felkarolod a holdsarlok ugyet, de ha ez tenyleg hivatalos formaban zajlik akkor miert egy ujabb blog van neki nyitva?

Az eszlelesek miert nem az eszlelesek.mcse.hu-ra kerulnek fel ahol lehetove tenned hogy az eszlelesek tenyleg egy helyen, hivatalos formaban, az utokor szamara is elerheto modon az archivumba kerulnenek? Ott lehet keresni tobbfele szempont szerint, eszlelesi statisztikakat csinalni es ha beindul a holdsarlo-business, fejlesztheto is a felulet.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.03.08. 18:34

hanee írta:Szia Viktor!

Ez tok jo dolog hogy igy felkarolod a holdsarlok ugyet, de ha ez tenyleg hivatalos formaban zajlik akkor miert egy ujabb blog van neki nyitva?

Az eszlelesek miert nem az eszlelesek.mcse.hu-ra kerulnek fel ahol lehetove tenned hogy az eszlelesek tenyleg egy helyen, hivatalos formaban, az utokor szamara is elerheto modon az archivumba kerulnenek? Ott lehet keresni tobbfele szempont szerint, eszlelesi statisztikakat csinalni es ha beindul a holdsarlo-business, fejlesztheto is a felulet.

Judit


Üdv!

Végre nem csak én írok ebbe a topikba :D
A kérdés jogos! Az indok is eléggé nyomós - mármint rajtam kívülálló ok - úgyhogy inkább privátban írom le!

Üdv!

Viktor
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.03.10. 17:30

Csak azért, hogy ne csak te írjál ide... :)
A múltkori beszámolód már meghozta a kedvem a vadászathoz.
http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=26&t=1403&start=210#p34466
Már csak jó idő kellene...
Ígérem, hogy beszámolót is küldök, ha sikerül!
Üdv,
L.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.03.10. 18:52

Dlajos írta:Csak azért, hogy ne csak te írjál ide... :)
A múltkori beszámolód már meghozta a kedvem a vadászathoz.
http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=26&t=1403&start=210#p34466
Már csak jó idő kellene...
Ígérem, hogy beszámolót is küldök, ha sikerül!
Üdv,
L.


Ámen!

Reménykedjünk a jó időben és jöhetnek ám a megfigyelések! :)
ngb
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.10.11. 19:39

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: ngb » 2013.03.16. 21:17

Hello Viktor!
Ide írom, nem a megadott címedre. 03.13-a (szerda) este 17:18 UT-kor láttam a teljes ívű, 45 óra 24 perces (ha jól számoltam) hamuszürke fényes sarlót Tiszaújvárosban, épületek fölött, melóból jövet, buszhoz menet. Nem volt időm figyelni, fél percig láttam a vihar előtti felhők között, aztán a házak kitakarták, majd megették a felhők.
nagy gábor (Hejőpapi)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.03.17. 04:59

ngb írta:Hello Viktor!
Ide írom, nem a megadott címedre. 03.13-a (szerda) este 17:18 UT-kor láttam a teljes ívű, 45 óra 24 perces (ha jól számoltam) hamuszürke fényes sarlót Tiszaújvárosban, épületek fölött, melóból jövet, buszhoz menet. Nem volt időm figyelni, fél percig láttam a vihar előtti felhők között, aztán a házak kitakarták, majd megették a felhők.
nagy gábor (Hejőpapi)


Semmi gond ide is jöhetnek az észlelések! Innen is ki tudom másolni :)
Köszönöm szépen!

Viktor
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.04.12. 02:24

Sziasztok,

Csütörtök este sikeresen észleltem a 32 és fél órás holdsarlót. Délután Dunakeszi fölött sűrű felhőzet vonult át, de szerencsére nem sokkal este nyolc óra előtt kitisztult valamennyire a nyugati égbolt.
Tíz perces keresgélést követően 20:01-kor pillantottam meg először szabad szemmel a felhők között a hajszálvékony sarlót, melynek a kora ekkor 32 óra 25 perc volt. Nem feltűnően, de azért ki lehetett venni a hamuszürke fényt is. A poros levegőnek köszönhetően a nyugvó Hold kicsit barnás-vöröses színt vett fel és a fél óra hosszú megfigyelés alatt többször is teljesen eltűnt a felhők mögött.

Az első kép 20:19-kor készült (32 óra 43 perces sarló)
130411 33h 1 s.jpg


A második pedig 20:27-kor:
130411 33h 2 s.jpg

Két perccel a második kép készítése után égi kísérőnk végleg elbújt a felhők és a szmötyi mögé.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”