Hold kutatás.

Holdészlelők fóruma
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.09.15. 20:53

Cseh Viktor írta:
tobe_ írta:Én is barangoltam már a felszínen, észrevettem, hogy vannak olyan kráterek, amiknek a felszínén nagyobb szikla törmelékszerűségek látszanak, másokon meg csak por, az mitől lehet ?


Egyrészt úgy vélem ez lehet morfológiai sajátosság; tehát a kisebb impaktorok csak a felszíni port és finomabb anyagot mozgatták meg, míg a nagyobbak a kőzeteket is törték/olvasztották, valamint a régi krátereket befedhette az újabb becsapódások anyaga.
Másrészt a mozaik nem minden pontja ugyan olyan felbontású képekből áll, harmadrészt pedig a nagyítás mértékétől is függ hogy mennyit látunk a képen. :)

Viktor



Mint az Apollo-12 expedíciónál is találtak egy ember magassagú kicsi, hófehér kőrakást, belőle mindenfelé kicsi fehér kövek szanaszét, de nem kráter volt! Olyan volt, mintha egy nagyobbacska kőtömb úgy "lehuppant volna" és széttört volna az alja.
Bean-ék meg is kerülték. Dancsó Béla - Holdséta című kitűnő könyvében van is róla fotó.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.09.21. 06:34

A fentebb tárgyalt oldal ilyet is tud! A Mare Crisium Ny-i partjainál a Prom. Olivium és Prom. Lavinum területe 3D-ben:

holdhíd 3D.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kobra312
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.10.07. 15:01

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: kobra312 » 2014.10.07. 15:39

Szevasz Viktor---ha van távcsöved elado--légy szives-hivj fel -adj meg 1 számot és visszahivlak-köszi.06-52-955-568
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.11.18. 12:44

kan írta:miért nem látom a bejegyzéseim?


Lehet, hogy megsértetted a fórum szabályait, és törölték őket.

Olvastad a fórum szabályzatot?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.02.02. 00:00

Hold hőmérséklet:
"2) másik Holdas kérdésem ami nagyon nagyon érdekel: azt olvastam, hogy a napos oldalán a felszíni hőmérséklet 180 Celcius (most ne centizzük hogy pontosan is mennyi), a "dark side" meg nagyon hideg. Ok.
De, ha a Hold ugyanolyan távol van a Naptól mint a Föld, akkor ott mitől van sokkal melegebb?? Légköre zéró ráadásul. Nem értem... Help!!! Köszi!"

A Hold felszíne éppen azért melegszik fel, mert nincsen légköre, és a forgása lassú. A legmagasabb (vörösöninneniben mért) hőmérséklet ott van ahol a Nap a zenitben van, vagyis a megvilágított félgömb közepén, innen a félgömb pereme felé annál inkább csökken a holdfelszín hőmérséklete, mennél ferdébben érik a napsugarak. A Hold pólusainak környékén, ahol a besugárzás már nagyon lapos szögben érkezik, a felszin hőfoka állandóan -50 c fok körüli. Mivel nincsen légkör, a besugárzott energiát a Hold infra tartományban ki is sugározza, magyarul a sötét oldal azonnal lehúl. Ha a Hold gyorsabban forogna a tengelye körül, nem lenne ideje a Nap "alatti" felületnek nagy mértékben elnyelni a sugárzást (vagyis felmelegedni),
A Föld esetében a légkör már eleve visszaveri a napsugárzás egy részét, másrészt a felmelegedett talaj kisugárzott energiája légkör melegítésére fordítódik.
Egyébként bátorkodom felhívni a figyelmedet, hogy egy magyar honlpba illik magyarul írni (ha van rá szavunk). Nyugodtan irhatsz "dark side" helyett sötét oldal-t. Ettél még intelligensnek tartunk! - BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.14. 10:39

Holdfotokat bőngészve látom ezt. Mi lehet a sok kis dudor. Gyakran látogatott hely a kőrnyéke http://www.lpi.usra.edu/resources/mapca ... 300dpi.jpg ( Rűkl nagyatlasz 35 ) http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.14. 16:46

Nem tudom mi az Géza, de nincs ott, az biztos! :lol:
Általam pl. ez agyonészlelt terület, megvan már 500 méter felbontással is, úgyhogy valami manipuláció. Egyébként ha ott lenne, akkor 35 km körüli méretű lenne, a Ritter és a Sabine méretéhez viszonyítva.
Különben kiválóan látszik balról jobbra: az Aldrin, Collins, és az Armstrong kráter! A sárga kört átmetsző, alulról fölfelé a második vonal felülről érinti az Aldrint (kicsit átmetszi), alulról a Collinst (ezt a kör metszi át), és az Armstrong alatt halad el, amelyet a jobb függőleges vonal vág majdnem pontosan ketté.
A körvonal peremén kb. 5 óránál van egy szabálytalan kráter, ami már kívül esik rajta -érinti-, tőle balra közel még egy, és afölött még egy. Majdnem derékszöget alkotnak. A körön kívüli krátertől jobbra -Keletre-, kb. fél távolságra, mint a bal szomszéd kráter, pihen a Sas már lassan ötven éve. (Ez a kráter, majd a Sabine pereme, és végül a Schmidt látszik Aldrin videóján a felszállás után.)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.14. 19:53

Valami tréfára gondolok a NASAés a hadsereg technikusai kőzt. Nem ritka eset. Tavaly ota keresgéltem (vagy husz jo Holdtérkép és fotok japán is...) sehol semmi ezen kivűl. A Hypatia, É vidékét sokan igen figyelemre méltonak tartják, jővedelmezőség szempontjábol. Automatikusan ott kezdem a Holdat. A kezdeményed holdűgyben tetszik.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.14. 21:39

Lehet, pont akkor látszott, mikor a felvétel készült, már csak ilyenek ezek e rejtélyek. :) Öntöző kultúra lehet, mint a Szaharában látni ilyen kör alakú területeket.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.14. 23:29

Ha ez valami, nagyobb port vert volna fel. Lehet valami tőrténete, jo lenne tudni. Ezek a tőrténetek a semmiről néha igen jok szoktak lenni. Mivel kistávcsőves vagyok, sokat nézegetem neten a holdfelszint. Ezután a kis csővel ezerszer tőbbet vélek látni. Érdekes az agy. Negyedéve nem néztem ED, Apoba . Tegnapelőtt éjjel volt alkalmam, éppen Hold, mennyire más az ilyen korrigált lencse képe. A tűkőr - még a kicsi is - valami egészen más hangulattal mutatja a látványt. Mint "lencsés" ezt eddig nem ismertem. Álmom egy folyékonykristályos szerű lencseféleség, ami ellenhullámzo molekuláival megszűnteti a seeinget. Mit hallottatok rola?
Válasz küldése

Vissza: “Hold”