Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.02.21. 23:35

Tegnapi felvétel. Kopernikusz tiszteletére. 120/1000 L, Scopium kamera,2X Barlow, Registax.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.02.24. 11:43

Kedves Fórumozók!

Remélem nem tartjátok tolakodónak, ha megosztom veletek egy nem régi Holdészlelés élményét.

Február 20-án reggel jókedvűen mentem munkába, mert szép, napsütéses idő ígérkezett. Felhő alig volt az égen, a színe olyan igazi mélykék volt. Igaz, a szívem fájt is, mert inkább szerettem volna megnézni mi újság a fotoszférában, mint bent lenni az irodában. De nem baj, majd délután, gondoltam. Haza érve a Nap délnyugat felé elbújt a felhők mögött, de keleten tiszta ég, és a félhold fogadott. Reméltem, hogy a felhők elmennek és estére derültség fogad, de északnyugatról sötét, vészterhes felhőzet lassan beborította az eget, a Hold is eltűnt, majd szakadni kezdett a hó, de olyan nagyon, hogy a tőlünk légvonalban alig km-re levő, a Duna másik partján fekvő Burda hegyeket sem lehetett látni. Na, gondoltam, még szerencse, hogy nem raktam ki a felszerelést a kertbe! Rosszkedvűen ücsörögtem és szörfözgettem a neten, amikor napnyugta felé azt vettem észre, hogy északon kiderült, a felhők eltűntek, vékony hóréteg fedi a tájat. Irány a felszerelés, pár perc alatt kipakoltam, mire feltűntek az első csillagok, már teljesen kitisztult az ég. A Hold beragyogta az égboltot, a Jupiter büszkén trónolt a zenit közelében. A csillagképek fő csillagai szépen kirajzolták a jól ismert alakzatokat. A szél is elült. Gyors pólusra állás után megnéztem a Jupitert. Három holdja a Ny-i felén tartózkodott, a korongon szépen látszott már 31 X-es nagyításnál a NEB és a SEB. Időnként, hosszabb szemlélés után fel-feltűnt a STB vékonyabb sávja. 62 X-nél már biztosabban látszott, a vastagabb sávokban, már-már a szerkezet is néha feltűnt. A látványt papírra vetettem, ezután „GOTO” a Hold! A 32 mm-es GSO okulárból szint kiugrott, olyan éles volt a kép, hullámzást alig lehetett tapasztalni, a levegő kristálytiszta volt. Gondoltam, hogy előveszem a Scopiumot és barangolok egyet a Terminátor környékén. Készítettem felvételeket 2X és 3x fókusznyújtással és a nélkül. Mivel előző nap volt Kopernikusz születésnapja, első célpont a róla elnevezett szép, látványos kráter volt, majd annak környékét vettem célba, aztán É-ra és D-re irányítottam a távcsövet és a látványosabb, érdekesebb, az árnyékok által kontrasztosabb felszíni alakzatokat örökítettem meg. Egyedüli kivétel a Plató kráter napfényben fürdő vidéke képezett. Az elkészült képeket mellékelem, további képek a képtárban tekinthetők meg. A képek adatai: műszer 120/1000 Refrektor, EQ3,(most már) GOTO mechanikán, Scopium web kamera, 2x és 3x Barlow, a felvételek Sharpcap programmal készültek 30fps, 1 perces idővel, feldolgozásukhoz Registax6-t és PS-t használtam, 50 frame-ból összerakva. Tulajdonképpen ez volt ez első „éles” használata a GOTO szettnek, amit januárban rendeltem meg a Szarka Leventétől.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára szamosv 2013.02.24. 12:06-kor.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2013.02.24. 11:59

Sziasztok, szia Zsolt!
Miért tettél rasztert a képekre?
Üdv.: Szilárd
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.02.24. 13:15

Sszilu írta:Sziasztok, szia Zsolt!
Miért tettél rasztert a képekre?
Üdv.: Szilárd


Szerintem nem én tettem, hanem a jpg konvertálás miatt került rá (tömörítés és egyebek) Az eredeti tiff-eken nem látszik.
Üdv:Zs.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.02.26. 00:34

Ez a fotó kicsit zajos és homályos lett a párás légkör és a meleg, fűtött szobából négy perccel korábban az erkélyre kicipelt távcsőtubus miatt. De percre pontosan Teliholdkor készült:
130225.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2013.02.26. 07:51

És ezt a Holdkoszorúból "varázsoltad"? ;)

Nálunk még koszorú se volt, nem hogy telihold. Csak a felhők világosságából lehetett tudni, hogy "valami van".
Üdv.
P.s. Hónapok óta nem tudtam fotózni. Hogy legalább egy csillagot tudjak fotózni, elkezdtem körülnézni Lunt ügyben. Azóta jószerivel a Napot sem láttam... :(
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.02.26. 10:04

dzsobacsi írta:Hónapok óta nem tudtam fotózni. Hogy legalább egy csillagot tudjak fotózni, elkezdtem körülnézni Lunt ügyben. Azóta jószerivel a Napot sem láttam... :(

Hát akkor nincs mese, a felhőket kell fotózni! (hátha attól eltűnnek..) :)
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.02.26. 13:15

vanamonde írta:
dzsobacsi írta:Hónapok óta nem tudtam fotózni. Hogy legalább egy csillagot tudjak fotózni, elkezdtem körülnézni Lunt ügyben. Azóta jószerivel a Napot sem láttam... :(

Hát akkor nincs mese, a felhőket kell fotózni! (hátha attól eltűnnek..) :)


Nálunk már oszlanak! :lol:
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.26. 17:30

Itt Ecseren egész nap sütött a Nap, most estére meg beborult... Szerintem szivatnak minket.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.26. 21:12

Ma megint dühöng a Hold, lehetne fényképezni, ha lenne mivel. :) Itt tiszta az ég eléggé most. Csak a szél fúj erősen.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”