Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.27. 19:10

naja9 írta:Nagyon jó lett a kép, gratulálok hozzá és technikához is!Legalább negyedóráig böngésztem a képen....

Köszönöm, de én csak az optikát, mechanikát, meg a tubust csináltam. Ehhez nyugodtság is kellett. :)

géza írta:Tobe megjegyzését értem. Vizuális értékelésemet megkönnyiti, ha netán a legjobban ismert ország területével lehet hasonlitani a látott területet. Marhaságnak tűnik, nekem sem az. Mankó, a jobb értéshez, megérint.


Így kicsit ismeretterjesztőbb, úgyhogy én is értem, de a múltkor azért is linkeltem a LRO térképet, hogy bárki tudjon léptéket állítani. :)
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.28. 18:36

Még pár 25-i videót feldolgoztam az előbb. Egy népszerű, és egész pici távcsővel is látványos -és ajánlott :)- célpont: a Clavius kráter és környezete. (249/5000 C. 4 m fókusszal, QHY 5II L kamerával, 500 képből)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.28. 19:42

Basszus, ez olyan, mintha éppen elrepülnénk mellette! Döbbenetes. Nem hekkeltél te meg egy mûholdat? :lol:
Üdv: Frigyes
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.28. 21:19

Sajnos nagyon ütő vagyok a számítástechnikához. De jó ötlet! Dolgoznom kell rajta. :lol:
(Off, de erről eszembe jutott: A minap egy riportot láttam, amikor egy hekker egy parkoló, de üzemelő -talán A 380-as- fedélzetére beült egy laptoppal. Rácsatlakozott az ülések mögött mindenki által elérhető egyik terminálra, és bemutatta, hogy azt csinál a géppel, amit akar. Sosem élt ezzel vissza, azt hiszem, hogy nem is volt büntetve, de az FBI az összes hazai járatról letiltotta. Ezt a tudást irigylem...)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.28. 22:02

János, tényleg hatásos kép. Pedig tudom, nem sokat vacakolsz a "kidolgozással".
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.01. 07:39

Erről még nem esett szó szerintem, nem tudom, hogy honnan vetted, de jól látod, nem sokat utómunkálok. Bolygóhoz és Holdhoz max. felbontást célozva, fontossági sorrendben nagyjából ezek a feltételek kellenek: Jó légkör, minél jobb optika, legalább használható mechanika, kamera, számítógép. Ez utóbbi kettőből nem kell csúcskategória.
Emberi oldalról kell az optika legalább közepes szintű ismerete, digitális mintavételezési alapismeretek, türelem és gyakorlás, valamint némi feldolgozási ismeret. Nekem ez a Registaxra és Photoshopra van meg.
Kb. 5 percnél több nem kell egy kép kidolgozására. Pl. mélyégen a kidolgozáshoz -ahogy látom, mert most ismerkedek vele- több idő kell néha, mint az akármilyen hosszú expozícióhoz. De ott első a mechanika és a légköri átlátszóság, aztán optikai kiegészítők, nyugodtság, jó kamera, és erős feldolgozási ismeret, ámbár "igazságosan" azért nem lehet tökéletes sorrendet állítani.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.02. 19:37

Tudom, hogy nem feltétlenül leszek népszerű, mert a legtöbben ma elvetik a létezésének lehetőségét is, de kérdezem, hogy Magyarországon van-e, vagy vannak-e olyan megfigyelők, akik láttak a Hold megfigyelése közben bármikor LTP jelenséget? Bartha Lajosról tudom, hogy nem is egyszer látott. Itt most a meteoritbecsapódás -vagy meteorbecsapódás?- (Nem is tudom, mi a szakos megfogalmazás, nem a Földre esik ugye, úgyhogy nem is biztos, hogy helyénvaló a meteorit kifejezés, de talán CBO -vagy más hivatott- majd felvilágosít.) :)
Szóval nem az idegen becsapódó test által okozott pillanatnyi felvillanásra gondolok. Kérem, keressen meg magánban, aki biztos benne, hogy tanúja volt már LTP-nek, amit vélhetően nem becsapódás okozott, vagy legalábbis nem nyilvánvalóan az. De egy becsapódás, ami annyi port ver fel, hogy a Földről megfigyelhető, akkor utólag annak krátere is megfigyelhető lenne szerintem, hófehér törmeléktakaróval, mégpedig mindennél fehérebbel. Ezt viszont a LRO -vagy akármelyik "kollégája"- rövidesen megtalálná. Ha nem hibás a gondolatmenet, akkor a jelenség vagy nem létezik, vagy semmi köze a becsapódásokhoz.
Az Apollo expedíciók felszíni műszerei nem hosszú időn keresztül működtek, tehát nem kizáró időtartamú megfigyeléseket végeztek. Az se biztos szerintem, hogy a LRO észreveszi pártucat kilométerről egy ritka porfelhő jelenlétét, amíg az nem éri el -ha eléri egyáltalán- a pályáját. Eltérő arányú gázösszetételt viszont sikerült több ízben is kimutatni, többek között az Aristarchus fennsík fölött is. A téma még a 2012-es Rükl kiadásban is benne van, és elég valószínű, hogy a Hold központi része ma is forró. Akkor pedig nem halott, hanem haldokló utóvulkanizmus - gázok felszabadulása által létrejött porvulkán is- elképzelhető szerintem. Persze én csak amatőr vagyok, lehet, hogy nálam sokkal többet tudók másként látják.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.03.02. 21:03

Elég sok minden tud történni a világűrben, én is ahogy nézegetem a videókat, amik vannak fent a neten. Mindig találkozok valami újjal, amiről még nem is hallottam, azonkívül, nemcsak újjal, hanem a jelenségek érdekes magyarázataival, ami nekem eszembe nem jutott volna, úgyhogy az sem lenne meglepő, ha valaki tudná ezek mitől vannak, ha vannak, vagy egyáltalán vannak e.

Eddig csak madarakat láttam elrepülni a Hold alakja előtt, mást nemigen, ami így mozgott volna vagy felvillant volna.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.02. 21:14

tobe_ írta:Eddig csak madarakat láttam elrepülni a Hold alakja előtt,


De legalább nem sütött a szemedbe a Nap.
Jó neked. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=RMFR9ZJZdrs

(Ezt szoktad játszani? )
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2018.03.02. 22:56

Sidius írta:Tudom, hogy nem feltétlenül leszek népszerű, mert a legtöbben ma elvetik a létezésének lehetőségét is, de kérdezem, hogy Magyarországon van-e, vagy vannak-e olyan megfigyelők, akik láttak a Hold megfigyelése közben bármikor LTP jelenséget? Bartha Lajosról tudom, hogy nem is egyszer látott. Itt most a meteoritbecsapódás -vagy meteorbecsapódás?- (Nem is tudom, mi a szakos megfogalmazás, nem a Földre esik ugye, úgyhogy nem is biztos, hogy helyénvaló a meteorit kifejezés, de talán CBO -vagy más hivatott- majd felvilágosít.) :)
Szóval nem az idegen becsapódó test által okozott pillanatnyi felvillanásra gondolok.


Udv!
2011. majusaban egy teljesen random esti tavcsoves eszlelesen Holdaztunk, illetve vekony holdsarlot es hamuszurke fenyt fotoztam, es az Aristarchus feltunoen fenyes volt. A foto eljutott Bartha Lajoshoz, aki elkuldte azt az ALPO-hoz, majd pedig megjelent egy kiadvanyban. Fogalmam sincs, hogy hol, de valahol megvan az ujsag megfelelo oldala es nehany elismero szo benne. Bartha Lajose tehat az erdem, magamtol nem hiszem, hogy eljuttattam volna barhova. Kar, hogy a biztatas ellenere nem folytattam tovabb a megfigyelest, de ahol lakom, a nyugati horizont nem lathato, reggel pedig... nos reggel en nem...
140/890 GPU
150/930 newton
Válasz küldése

Vissza: “Hold”