Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.10.23. 11:50

Igen, a TLP-jelenségek miatt is vadászom annyit a Holdra. Talán manapság is sokan vitatják a meglétét is, de én már láttam ilyesmit, ebben biztos vagyok. 1995-ben, amikor még igencsak ismerkedőben voltam a távcsövezéssel, kaptam kölcsön két kitűnő leképezésű okulárt. (Nekem csak Szmena objektívből készítettek voltak.) Késő őszi este volt, és soha nem láttam még előtte úgy a Hold felszínét, ahogy akkor, 167x-es nagyítással. Nem ismertem csak nagyon kevés képződmény nevét, mert mindig mindent látni akartam, így őrült sok volt még az információ. Sok mélyégen túl voltam, a bolygókon is edzettem a szememet és épp addig jutottam, hogy már láttam is a távcsővel, nemcsak néztem. Észrevettem egy nagyon homályos foltot, mely nem volt messze a Kopernikusztól, (ma sem tudom a pontos helyét-nem volt "helyismeretem") és nem volt sokkal kisebb nála. A felszínt láttam, de nagyon elmosódottan. Alakja szabálytalan volt, és percekig nem láttam semmi változást rajta. Annyira meglepődtem, hogy forgatni kezdtem az okulárt, hogy hátha az okozza, de nem az volt. kisebb nagyítással is látszott, míg kb. 20 perc után teljesen feloszlott, az utolsó percekben már érzékelni tudtam, ahogy szemlátomást tisztult. (Érdekes, hogy mennyire nem emlékszem a pontos helyére, csak a megfigyelés tényére, meg a hűvös levegő illatára.)
Ma már más szemmel nézném a dolgot, ám azóta nem láttam semmi szokatlant. De van még remény...
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.16. 10:13

Üdvözlünk köreinkben!

Néhány dolgot pontosítsunk, ami tán másoknak is érdekes lehet.
Eltűnő kráterek nincsenek a Hold felszínén, csak látszólag eltűnők, amik leginkább a folyton változó légköri viszonyok miatt hol látszanak, hol meg nem az okulárban. Itt a Kárpátok ölelésében egy két kilométer körüli kráter már nagyon esetlegesen észlelhető az átlagos légköri viszonyok miatt. Erről könnyű meggyőződni egy távcső segítségével.
LTP-k vannak a Holdon. Érdekes, hogy általában a két égitest távolságának változásához köthető a megjelenési gyakoriságuk. Az olyan fényjelenségek, amelyek kiszúrják az ember szemét, nagyon ritkák, és rövid ideig tartanak, ezek rendszerint becsapódásos eredetűek.
Hagyományos értelemben vett erózió nincs a Holdon. Se az itteni piramisokat, se az ottani, nagy léptékben szabályosnak látszó alakzatokat nem a szél és a víz hozta létre, nincs is közük egymáshoz. A piramisok építőkövenként is szabályosak, a Holdon meg csak beleképzelt szabályos formák vannak, melyek nagy részét szintén becsapódások, illetve lávaelöntések hoztak létre, közelről nézve nem téglákból állnak.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.16. 12:07

Van sok struktúra valóban, csak egyik se mesterséges eredetű. Fontos tudni, hogy attól mert valaki zseniális, még tévedhet, ahogy azt különben a legtöbbjük maga is elismeri.
Még valami -szerintem- fontos dolog: Attól, mert valamit magabiztosan állít valaki, még nem lesz feltétlenül igaz, sőt még az arrogancia sem perdöntő bizonyíték.

Más:
Felhívom a figyelmedet, hogy ez nem ezoterikus témájú fórum, tehát hátrébb az agarakkal! A Hold észlelés -talán így világosabb- a Hold megfigyeléséről és nem fantáziálásról szól.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: zozee » 2014.11.16. 13:34

Senki se kérdőjelezte meg a létezésüket. Ha nincs rá egyértelmű magyarázat, akkor kit érdekel hogy jöttek létre? Mi értelme találgatni, az maradjon meg a szakembereknek.
Olyan szó nincsen, hogy "ingorancia"!
Próbálj meg jobban mondatokat formálni, mert elég zavart ember benyomását kelted.
A nagybetű használatának is van értelme.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.16. 14:25

Ennyi elég is volt a föntebbiből.

Sajnos az utóbbi időben nemigen tudtam távcsövezni, pedig most nem a felhők voltak a bűnösök. Tovább folytatom a felbontási határok vizsgálatát, miközben néha azt veszem észre, hogy akár egy órán keresztül meredek egy néhány négyzetkilométeres területre. Ezt a fotót nemrég dolgoztam fel, átlagos légköri viszonyok között készült kép a Taurus-Littrow völgyről. Az Apollo 17 holdkompja két db, kb. 500 m átmérőjű kráter között pihen. Amint lehet, megpróbálom elcsípni őket, bár elég kevés esély van a sikerre. (A Cseh Viktor által belinkelt Quickmap alapján számolok.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.11.16. 18:43

Papp Péternek:
Ne fantáziáljunk! 1. Nagy Fal nevű képződmény nincsen a Holdon, a Mare Nubium nyugati oldalán, a Birt kráter közelében húzódik Egyenes árok (korábban Egyenes fal) nevű alakzat, amely azonban éppenséggel nem "fal", hanem egyik oldalán meredeken kiemelkedő árok, amelynek másik oldala lankásan símul bele a síkság nyugati szélébe. Ilyen vetődéseket a Földön sokat ismerünk, legközelebbi pl. a Gellérthegy, amely a Duna "törésvonala" felé meredek, a Sas-hegy felé szép lankás. A Földön a belső erők, a Holdon a külső hatásokra - pl. kisbolygó ütközésekre - keletkező erőteljes kéreg mozgás hozza létre. Jellemző a fantasztákra, hogy ettől alig pár kilométerre levő kisebb egyenes árkot (rianást), amely közvetlenül a Birt-kráter mellett van, nem is veszik tudomásul, mert nem olyan látványos, és rögtön kitűnik, hogy árokról van szó.
2. Eltűnő, majd újra megjelenő kráterek. No, hát ilyenek sincsenek. Egyes kráterek láthatósága nagy mértékben függ a megvilágítás szögétől: lapos, súrló fényben jól kidomborodnak, meredek napsütésben nem nagyon láthatók, vagy teljesen bele olvadnak a környezetbe. Valóban volt a 19. sz-ban néhány megfigyelő, akiknek fejtörést okozott a jelenség, de már a nagy távcsövekkel mindig is láthatók maradtak,, a holdkörüli szondák sok-sok fényképén pedig mindig is láthatók.
3. Fényjelenségek (és elhomályosodások) a holdfelszínen. Ezekben ma már nem kételkedik senki, mert nem csak vizuálisan, hanem fényképeken is megörökítették, pl. magyar amatőr is lefényképezte a legjellegzetesebb, az Aristarchos fénylését. Magam 1949-ben észleltem először, azóta vagy két tucat biztos fényjelenséget, és legalább kétszer ennyi bizonytalan esetet észleltem (1969-73 közt a NASA-LION holdészlelő hálózat felszólítására rendszeresen észleltem, de előtte és utána is és megfigyeltem.) Ezeknek a magyarázata jelenleg is vitatott, legvalószínűbb, hogy a holdbeli kőzet csuszamlások, vagy esetleg a ma még aktiv magma kamrák gézkitörései okozzák. Erre utal, hogy kapcsolatot mutatnak az észlelt holdrengésekkel. A ritkábban észleltek a világos oldalon tapasztalt elhomályosodások, talán ezek is gázkiáramlások. A másik, vizuálisan alig vizsgált esemény a gyors felvillanások (tized másodperc-másodperc időtartammal), amelyekből most már száznál többet regisztráltak. Kétségtelenül meteor-becsapódások nyomai. (Feltűnő, hogy pl. a Leonida meteorraj idején sűrűsödik a feltűnésük.)
Nincsen ezekben semmi különleg, vagy éppenséggel rejtélyes.
(Annyit még hosszá tennék hogy jó néhány tucat holdkönyvet - régieket és újjakat -, sok száz cikket átböngésztem, több évtizedes gyakorlati megfigyelés áll mögöttem, és több száz holdszonda-féyképet átnéztem.)
Ajánlom figyelmedbe, hogy ha érdekel a Hold alakzat-tana, szerezd be Antoni Rükl: A Hold atlasza c. részletes térkép-albumot (Kiadójánál, Vizi Péternél, a Geobook kiadónál megrendelhető.) A fényjelenségekről eléggé részletesen írtam A Távcső Világa harmadik kiadásában, és az Amatőrcsillagászok kézikönyve második kiadásban. Először ezeket olvassad át, utána lehet még filozofálni. - BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.11.17. 11:14

"[i]Ide hozom a holdi nagy fal képét.belátható időn beleül[/i.

Ne fáradj! A Rupes Rectae-t minden, a holdmegfigyeléssel foglalkozó amatzőr ismeri, sokszor láttuk valóságban is, képen is.
Viszont érdemes megnézni az interneten is elérhető Lunar Orviter képsorozatban.. BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.11.19. 11:31

Asszem ennyitt a Trollokról. Köszönet a moderátoroknak, a gyors közbeavatkozásért.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.19. 22:22

Kukac írta:Asszem ennyitt a Trollokról. Köszönet a moderátoroknak, a gyors közbeavatkozásért.


Én is elképedve olvastam a beszólásait, de nem tudtam eldönteni, hogy ez az ember Troll volt-e, vagy csak egyszerűen egyszámjegyű az IQ-ja...

Hogy őszinte legyek, most sem vagyok biztos benne.

Csodálom Lajost, hogy volt türelme hozzá...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.11.20. 07:48

Attila írta:
Én is elképedve olvastam a beszólásait, de nem tudtam eldönteni, hogy ez az ember Troll volt-e, vagy csak egyszerűen egyszámjegyű az IQ-ja...

MDA


Troll volt, de két számjegyű IQ-val.
50-es.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”