Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.11. 21:36

tobe írta:
mpt írta:Ezt elmagyarazhatnad (ha Hold-eszleleshez kapcsolodik), mert egy szot nem ertek belole.


Nincs ebbe semmi különös, csak annyira megfigyelem és közben mintha rajzolnám a kezemmel, hogy utána becsukom a szemem és látom magam előtt, hogy mit is láttam a részleteket, formákat íveket, ami után fejből lerajzolhatom. De ez az időtől függ, meddig nézem. Magam is meglepődtem, hogy elő tudom idézni a látott kép részleteit.


Ne csináld Béla, ezt nem vesszük be!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.11. 22:16

mizar írta:Ne csináld Béla, ezt nem vesszük be!


Most nem jó az idő megint, emlékezetből pedig csak egy napig megy, tegnap meg rá sem néztem. :)

Na, de a kedvetekért kinéztem az ablakon és ennyit láttam belőle szabad szemmel, a felhők mögött...gyorsan lerajzoltam:

moon_behind_clouds_gr.png


De, most már elég kellemes a hőmérsékletre, dolgozzak, mert nem lesz miből kifizetni a repjegyet a Holdra, a múltkor vettem rajta egy telket, mert elég kedvező áron adták, aztán menni kell kicsit ásni a meteorit veteményest, hogy jó legyen a termés következő Holdhónapra. :)

Idő: 0:21
Közben kitisztult és megint rajzoltam, szabad szemes csak:

hold_rajz_gr.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.07.12. 11:50

A sok szep mozaikfelvetelt latva megprobalkoztam egyel meg pentek este (2011.07.08, 21:00 korul). Mivel meg vilagos volt az eg, voros szurot hasznaltam, a nyugodtsag nem volt tul jo, igy csak primer fokuszban volt ertelme probalkozni. Sajnos igy sem lett tokeletes az elesseg, volna mit javitani rajta, majd legkozelebb.
Celestron 200/1000 Newton, Baader voros szuro, DMK41au02.as kamera, HEQ5 mechanika. 4 darab, egyenkent 2000 kockas video Avistack2-vel tortent feldolgozasa utan mozaikolva Gimp-ben.

--mpt

201107082100_hold.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.07.12. 23:05

Sziasztok!

Péter nagyon jó a kép, gratulálok!

Kint jártam ma is, eredetileg kettősözni akartam, de túl fényes a hold, a 4 mg-s csillagok alig látszanak :lol:

Szóval kénytelen voltam Holdazni ma is :mrgreen:

Kép

http://egmesek.blogspot.com/2011/07/mer ... iebig.html
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.13. 09:34

hanee írta:Szóval kénytelen voltam Holdazni ma is.


Nagyon szép lett a rajzod, olyan, mintha az egyik kráter domború lenne :)
A szürkének sok szép árnyalata látszik.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.07.13. 18:51

mizar írta:
hanee írta:Szóval kénytelen voltam Holdazni ma is.


Nagyon szép lett a rajzod, olyan, mintha az egyik kráter domború lenne :)
A szürkének sok szép árnyalata látszik.


Mert az a kráter domborúnak is látszik a távcsőben! :D
Örülök hogy sikerült visszaadni ezt a "felfedezésemet" :)
Köszönöm a dícséretet, remélem még tudok rajzolni sok krátert, kezdem egyre jobban megszeretni, minél tovább vagyok kint egy vázlat kedvéért, annál több részlet is jön, mintha varázslat lenne.

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.13. 20:13

Kedves Hannee!
Nagyon jól észrevette! Látja a holdleírásokban ilyesmiket kell kiemelni, pl. hogy egyik kráterben látszik, a másikban nem. Nagyon szépen mutatkozik ez az Alphonsus-kráter belsejében.
A jelenség oka, hogy a nagyobb holdkráterek egy részének a talaja valóban domború (a normál felszínhez képest.) Amikor meteoroid beütközik, kialakítja a krátert, a Hold belső, még folyékony magmája a kráter alatt felnyomult, és fenyomta a még vékony, szilárd kérget. Ez a jelenség egyébként a Földön is megfigyelhető, pl. az óceánok alatt.
Látja ez is egy megfigyelési téma, mert pl. a Holdról szóló kézikönyvek többnyire nem is említik, és újra fel kell fedezni! Jó megfigyelő Maga!
Üdvözli: Lajos
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.14. 00:55

Mivel most telihold fele vagyunk, a 3D becsléseket nehezebb elvégezni, hogy mi merre domborodik, mert ilyenkor az árnyék vetődések hiánya miatt a látott kép színe és fényessége leginkább a megvilágított felszín anyagának albedójától függ, illetve, hogy milyen szögben éri a fény, valamint a környezet dombjaiból még pluszban ráverődő visszavert fényétől, gondolom én, de azért hajrá, nézzük most is, aki éppen ráér, mert elég szép az ilyenkor tájt is.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.23. 12:16

r 2011.07.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.23. 12:53

tobe írta:Mivel most telihold fele vagyunk, a 3D becsléseket nehezebb elvégezni, hogy mi merre domborodik, mert ilyenkor az árnyék vetődések hiánya miatt a látott kép színe és fényessége leginkább a megvilágított felszín anyagának albedójától függ, illetve, hogy milyen szögben éri a fény, valamint a környezet dombjaiból még pluszban ráverődő visszavert fényétől, gondolom én, de azért hajrá, nézzük most is, aki éppen ráér, mert elég szép az ilyenkor tájt is.


Kedves tobe! Alapjában igazad van, csak azt ne feledd, hogy holdtöltekor a felén forduló oldal közepe kapja meredeken a napfényt. A perem felé egyre laposabb a megviláfítás. Viszont a középponttól kb. 60 foknál távolabb levő objektumokat már nagyon lapos szög alatt látom, vagyis a domborzat részletei egymást fedok.
Mindenesetre azonban az ilyen megfigyeléseknek akkor van értéke, ha folyamatosan, minden megvilágításnál rendszeresen végzik. Látom a szebbnél szebb felvételeket, de még egyetlen sorozatot sem találtam, ahol ugyan az az alakzat folyamatosan, minden megvilágításnál egymás mellett lenne. (Ez egyébként külföldiekre is fennáll!) Pedig az lenne érdekes, hogy milyen képet látunk egyazon objektumról napkeltekor, meredek megvilágításnál és napnyugtakor. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”