Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2018.02.25. 10:22

Koc ma estére Loewy-szimultánt hirdetett meg.

Loewy kráter, Hold-megfigyelési szimultán, 2018.02.25. (vasárnap).

A hosszú ideig tartó, borult, rossz idő után vasárnap estére van esély egy kis derült időre. Erre az időszakra egy Hold-megfigyelési szimultánt hirdetünk. Célpontunk a Mare Humorum keleti peremén található Loewy kráter és környezete. Helyzete: 22,7 fok dél, 32,8 fok nyugat. Éppen a terminátoron fog elhelyezkedni.

Már kis távcsővel is látható ez a 22x26 km-es kráter. Azonosításához legjobban az Antonin Rükl: A Hold atlasza könyv 52. térképlapja használható, valamint a könyv 201. oldalán a 25. fényképlapon (Rimae Hipplus) is azonosítható. Akinek ez nem áll rendelkezésére itt mellékelem a Virtual Moon Atlas részletét, valamint ajánlom, hogy töltsétek le az alábbi linkről az észlelés időpontjára megadható szimulációt az alábbi helyről, mert ide nem tudom mellékelni nagy mérete miatt.

https://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a000000/a ... p.1340.tif

Ennek egy kivágott részletén bejelöltem a Loewy kráter helyzetét, amely a távcsőben látott képnek megfelelő tájolású, tehát észak lefelé, kelet balra.

Várjuk megfigyelőink vizuális észleléseit, a látvány leírását, rajzait, valamint a digitális fényképezőgépekkel és webkamerákkal készült felvételeket is. Használjuk a légkör megengedte lehető legnagyobb nagyítást. A megfigyelési eredményeket az MCSE észlelésfeltöltőjére várjuk:

http://eszlelesek.mcse.hu/

Természetesen ezen kívül bármikor bármelyik holdalakzat észlelhető, várjuk az eredményeket az észlelésfeltöltőn. Derült eget, jó légkört kívánok mindenkinek!



Kocsis Antal (KOC)
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2018.02.25. 13:15

Köszönöm Attila, hogy ide is feltetted a Hold-megfigyelési felhívást. Remélhetőleg az égbolt is derült lesz.

Ide is mellékelem a képet, amelyen be van jelölve a Loewy kráter helye, a mai megvilágítási helyzetnek megfelelően (19:00 UT). Természetesen hétfőn is lehet észlelni, leírni, rajzolni, kamerázni a Loewy-t és a többi érdekes, látványos Hold-alakzatot. Például ma este a Tobias Mayer - Milichius - Hortensius környéki dómmező is kedvező megvilágításban lesz! Észlelésre fel!

Kocsis Antal (KOC)
Magyar Csillagászati Egyesület
Hold-megfigyelési Szakcsoport
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.25. 21:02

Mindenkinek ajánlom, aki teheti, hogy menjen ki Holdazni ma esete. Itt az Alföld déli részén szörnyű hideg és élénk szél fúj, ennek ellenére egész rendes felbontás van. Ez nagyon ritka eset.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.26. 16:49

Kocsis Anti szimultán felhívására az ajánlott vidéket is megcéloztam tegnap. Jónéhány fotó készült a néha 7-es nyugodtság mellett. (249/5000 Cassegrain 4m fókusszal, + QHY 5IIL kamera.) Némelyik fotón 500 m felbontás is megvan, de ezen is kilométer alatti. Szép és hideg, erősen szeles este volt.
Az ominózus Loewy kráter a kép középtáján fönt látható, éles peremű kis kráter "jobb" oldali szomszédja. Aljzata még teljes árnyékban van, pereme csipkézetten világít. A Hippalus és a közeli Ramsden rianások is elképesztő látványt nyújtottak tegnap. :)
Technikailag egyre hajlamosabb vagyok kijelenteni, hogy ideális viszonyok között is -a tegnapi közel sem volt az, de nagyon jó volt- 250 mm-es objektívnek az abszolút alsó felbontási határa nagyon közel esik az 500 m-hez, de persze némileg a Hold pillanatnyi távolságától is függ. Ez azt is jelenti, hogy a nemrégiben felötlött kérdésre, miszerint a Sherlock és Camelot kráterek ekkora távcsővel detektálhatók-e, valószínűleg nemleges válasz kell, hogy szülessen. (Taurus-Littrow térség, mindkét kráter kicsivel 500 m alatti, közöttük félúton van az Apollo 17 leszállóhelye.) Némi bizonytalanság van, lehet, hogy Földközelben, és ideális viszonyok között mégis sikerülhet. Álló levegőt viszont nem láttam vagy öt éve. (Érdekes adalék, hogy öt-hat éve folyton keresem a választ a Hold felszínének optikai felbonthatóságára (is). Minden alkalmat megragadok, de így sem tudtam 100 százalékig megállapítani a mai napig sem, és sehol sem tartok a Hold megismerésével sem, nem is tudom mennyi távcsőidő kéne rá.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.26. 17:54

Örülök hogy feltöltötted ezt a képet, én sajnos tegnap nem tudtam a távcső közelébe kerülni. De így legalább látom hogy mit láttatok :) Kár hogy ki kellett hagynom, ha tényleg olyan jó volt a légkör tegnap.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.02.26. 19:10

Én rettegek a hidegtől, pedig nálunk még a világítás is kiment előző nap, az sem zavart volna semmit. :)

Ha Magyarországot rátennénk erre a képre mekkora lenne ? Úgy lehetne látni is miről beszélünk.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.26. 19:26

Ez miért fontos? Hogy érted, hogy lehetne látni miről beszélünk? Mit nem látsz enélkül?
Egyébként nagyon durván 250x300 km-es terület van a képen, Magyarország hosszában biztos nem férne el rajta, széltében talán igen. A kép alsó harmadánál a jobb szélen az a kicsit háromszögre emlékeztető romkráter kb. Budapestnyi területű, fönt középen a megszakadt sáncú kráter, amit a fölső rianás (Rimae Hippalus) kettészel közelítőleg 55 km-es átmérőjű a legnagyobb tengelyén.
Kielégítő volt a válasz? :D
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.02.26. 20:06

Hamarosan lehet menni űrturistának is, befizetsz egy menetre majd közelebbről is meg lehet nézni. :)
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2018.02.27. 11:23

Nagyon jó lett a kép, gratulálok hozzá és technikához is!Legalább negyedóráig böngésztem a képen....
90/900 SW
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.27. 12:17

Tobe megjegyzését értem. Vizuális értékelésemet megkönnyiti, ha netán a legjobban ismert ország területével lehet hasonlitani a látott területet. Marhaságnak tűnik, nekem sem az. Mankó, a jobb értéshez, megérint.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”