Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Balage » 2017.12.05. 09:33

viragviko írta:
Szia!

Nekem is tetszik a képed amit a hétvégén készítettél a Holdról. Pénteken én is megnéztem, bár fotót nem készítettem. Néztem az Instagram oldalad is. Szabad kérdezni, hogy sikerült ilyen jól telefonnal a fotó? Okuláron keresztül? Nekem is volt okuláron keresztül gyenge próbálkozásom, de csak kicsi paca lett belőle.


Szia! Okulárhoz van rögzítve a telefon a kép szerint egy adapterrel. A 10 mm-s okulárt telefonostul lehet szabadon mozgatni és váltogatni, hogy Barlow-val vagy anélkül fotózok. Így kényelmesen lehet babrálni a telefonon a fényerőn, iso-n, exp.időn, sorozatfelvétel legyen-e, stb. Hold esetében természetesen. Bolygóknál átváltok videó módra :)

tel.JPG


Attila írta:A nélkül, hogy fogadatlan prókátor akarnék lenni, szerintem Géza "óvatossága" mögött az állhat (aztán vagy megcáfol vagy nem...), hogy volt egy diskurzus a közelmúltban valamelyik topic-on itt, hogy az általa preferált eV okulár (ami tulajdonképpen - ha jól értem - egy pici érzékelő és egy pici monitor egybeépítése egy okulár tokozásán belül) és egy kis méretű távcső együtt mennyiben lehet vetélytársa egy nagy műszernek, nagyobb érzékelős fényképezőgéppel.

Ott többen is a mellett tették le a voksukat (magamat is beleértve), hogy a nagyobb műszer nagyobb felbontóképessége és fénygyűjtőképessége, a nagyobb méretű érzékelők kisebb zajával együtt a miniatürizálással nem váltható ki (optikai-fizikai okok miatt).


Ja, most már értem. Teljesen egyetértek veled, én sem versenyeztetni akarom a telefon-kistávcső és a DSLR-nagytávcső kombót, mert teljesen felesleges. Én csak alternatívát kerestem low-budget téren, és ezt próbálom kimaxolni. Ahogy egy fényképezőgépnél, a telefonnál is főleg a távcső méretei határozzák meg, mit lehet vele fotózni, maradva továbbra is Hold témánál. Adott távcsőre kipróbálva persze a fényképezőgép jó kezekben többet mutat, mint egy telefon.

Bár webkamerával nem fotóztam még, de azt gondolom, hogy telefon annyiban kényelmesebb, hogy "helyben van" a számítógép :) És a HHH-re kiugorva nem kell külön laptopot cipelni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.05. 11:08

Na, Hold észlelés van most már keményen! :D
De jó látni az Unioptikos távcsövet! Nagyon jól sikerült optika, és ha jól látom, az egész tubus is az eredeti Unioptikos. Láttam én is a 70-es változatot is, nekem meg a 100-as van már majdnem 20 éve. Ez az egyetlen rendszeresen használt lencsésem.
Ez a telefonos felépítés biztos tényleg kényelmes lehet. Jó lenne tudni, hogy mi a maximum ami kihozható belőle, de rájöttem, hogy azt erre a célra fejlesztett kamerával is nehéz megmondani, mert mindig sikerül egy még jobb kép. Alighanem a "légköri szerencse", meg az ember ügyesedése ötvöződik olyankor.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Balage » 2017.12.05. 12:14

Szeretem én is, nagyon jól össze van rakva :)
A maximumot hajszolva arra jutottam, hogy telefonnal, ezzel a 72 mm-es lencsével a Holdon ~7 km volt a legkisebb alakzat, amit biztonsággal el lehetett különíteni és beazonosítani, Jupiteren holdárnyék néha jön, de pl Szaturnusznál a Cassini-rés már a felbontóképesség alatt van (az szabad szemmel se látszik). A szabadszemes érzékelésnél rosszabb persze a telefon érzékenysége, na meg légköri szerencse is kell, ahogy mondod. Mert míg az egyik éjjel az Europa árnyéka nem, de másik éjjel a Ganümédész árnyéka látszott a felvételen, miközben szabad szemmel mindkettő látszott. Mindenesetre igyekszem a puszta szemmel látottakat visszahozni a képeken.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.16. 10:13

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Guest

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.12.22. 13:59

ARISTARCUS-MONTES AGRICOLA

Szehofner József
ÉRD CSILLAGDA.

Dátum: 2011-11-08
Idő (UT): 20 08 38 (avi kezdete)

Átlátszóság: 6/10
Nyugodtság: 6-7/10

Távcső adatai: 250/1600 Carbon NEWTON, orion tükörrel szerelve
Szűrő: IR PASS
Kamera/fényképezőgép/ccd kamera:DMK41AF02 firewire
Érzékenység/gain: 800

Kép exponálási ideje (s): 1/120
Frame/sec: 15

Képrögzítő program: IC CAPTURE
Képfeldolgozó program/ok: IRIS
Felhasznált képkockák száma: 500 (7000 átválogatva)

ARISTARCUS és KÖRNYEZETE.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.22. 17:57

Pont mintha összebeszélnénk, megint van egy a képedhez kapcsolódó saját is. :D
A fotódon lent a kép bal sarkához picit közelebb van egy kis kráter. Ott kanyarog a Rima Marius. Mindig látni, de jó távcső kell hozzá. Sokáig erre vadásztam egy jó kép kedvéért. Még Scopium kamerával a Cassegrainnel 5000-es fókusszal:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Guest

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.12.23. 07:23

Egyenlőre ez van.Holdat is nehéz lesz fényképezni nálam,mert világitanak a szomszédok éjjel nappal.
Csuzli kellene :mrgreen:

Nem töltök fel képet,mert nem látom értelmét.Nem lehet "ingerelni" fotókkal a fórumozókat úgy tűnik.
Megpróbáltam. :lol: :lol:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2017.12.23. 07:49-kor.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.23. 07:43

Feltehetően nekem sokkal kevesebb a kósza zavaró foton, de a csuzli azért nekem is eszembe jutott már. :)
Egyébként meg már magának a derültségnek is örülni kell, vagy a felhőket átütő csúzli szükséges. :lol:
Most Karácsonyra napos idő ígérkezik, talán ajándék lesz. A Hold meg kibontakozóban éppen. Hátha összejön valami... Egyébként itt az alföldi róna felett -a körzetemben- az ünnepi díszkivilágítás kb. megkétszerezte a fényszennyezést.
Guest

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.12.23. 07:50

Hajrá! ;),és egyben szomorú is.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.23. 08:00

GEBE írta:Egyenlőre ez van.Holdat is nehéz lesz fényképezni nálam,mert világitanak a szomszédok éjjel nappal.


Volna egy ötletem. Talán nem is annyira hülyeség.
Fotózd a Holdat is keskeny sávú szűrőn keresztül!
(Sajnos én nem tudom kipróbálni, mert nekem még nincs olyan... :( )

A kontrasztot biztosan javítja, ráadásul a Holdról jön fény dögivel.
A Nap "majdnem" folytonos színképpel világítja meg; csak ki kellene próbálni, hogy a meglévő szűrőid közül melyik hullámhosszon legkisebb az elnyelés (talán a kén?).

(Ez még a kaleidoszkóp akromátokat is távcsővé varázsolná... :D )

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Hold”