Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.12.02. 19:24

mpt írta:... Ettol nemigen fog erdeklodes fordulni a csillagaszat fele. ...


Gyökeresen más a tapasztalatom.
Igen sokan kérnek távcsöves bemutatót "szuperhold" miatt.
Ez mindig remek alkalom a távcső mellett ismeretterjesztő csillagászati előadást tartani, és pontosítani pl. ezt a "fogalmat" is.
És mindig akad olyan érdeklődő aki legközelebb is eljön, "szuperhold" nélkül is.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: V. István » 2017.12.03. 11:23

Sziasztok.

Nálam ismétlődő helyzet az, amikor ismerőseim, tudván amatőrcsillagász ügyködésem, lelkesen felvetik, hogy ők a teliholdat néznék meg távcsövön.
Újabban reájuk hagyom ezt, nem győzködöm, hogy úgyis lapos, nincs mit ilyenkor látni stb. Ha az érdekli őket per pillanat, azt mutatom meg nekik.
Novemberben így észleltük pár ismerősömmel a teliholdat. Élmény volt nekik így is, mert életükben először látták távcsövön a Holdat.
E hét elején aztán a kb. 80%-os fázisában néztük meg. Most azért tetszett nekik, mert a terminátoron lehetett látni domborzati formákat.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.03. 14:08

mpt írta:Eljen a bulvarosodas!

Senki nem hulyezte az erdeklodoket.

Erdekes modon kulhonban sem szereti mindenki: http://blogs.discovermagazine.com/badas ... iLSz4hrxPY

--mpt



Vitazárásként csak annyit fűznék hozzá , hogyha a szótárat vesszük , akkor az egész szuperhold elleni habverés teljesen felesleges mert : super-, szuper- (melléknévi előtag)
Nagyobb, több, erősebb vagy jobb a szokásosnál; ... nagyobb a szokásosnál ... ami ugye igaz :mrgreen:
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Balage » 2017.12.04. 09:19

Az idei legfényesebb teleholdat nem sikerült észlelnem, viszont két nappal előtte Kaposvárról péntek este (dec. 1) hihetetlen nyugodt ég volt, szinte mozdulatlan. A Vallis Schröteri ordított, száz és száz apró részlet látszott szerte a terminátoron. A két kép az északnyugati részt mutatja a nevezett kráterekkel. A telefon persze nem adja vissza a szabad szemes látványt, de a Pythagoras teraszai itt is látszódnak :)

72/500 MOM Unioptik
10 mm Plössl
2x Barlow
LG D505 telefon
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.04. 10:44

Ilyen kisebb akromáttal készült képet se látunk minden nap! Meg egyáltalán kistávcsővel készültet sem. :(
Ez az alaptónus nekem is mindig megvolt, amikor a 100/1000-es (szintén Unioptik :D ) dolgozott a kamera előtt. Telefonnal, és még ráadásul kétszerezővel szerintem nagyon jó képek!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.04. 13:08

A hangulat miatt telefonos képet ide be sem mertem volna tenni. Még szerencse, hogy bátor vagy... nekem tetszik, ezeknek a kisebb technikáknak is van értékük. Meg mennyivel olcsóbbak. Viszonylag.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Balage » 2017.12.04. 13:47

géza írta:A hangulat miatt telefonos képet ide be sem mertem volna tenni. Még szerencse, hogy bátor vagy...

Ekkora szentségtörés telefonnal próbálkozni? :)
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.04. 15:27

Szerintem mindenki azzal próbálkozzon, ami éppen a keze ügyébe esik. Tuti én is megpróbáltam volna, ha általános lett volna a kamerás telefon, amikor elkezdtem a fotózást. Egyébként abban is lehet egyre jobbat csinálni, lehet látni ilyen képeket. Biztos fel is lehet szerelni a csőre valami kis leleménnyel, aztán ki tudja hol a technika vége! :) Szerintem avit is lehetne vele rögzíteni, aztán meg összeadni. De nem tudom.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Balage » 2017.12.04. 15:48

Sidius írta:... Biztos fel is lehet szerelni a csőre valami kis leleménnyel, aztán ki tudja hol a technika vége! :) Szerintem avit is lehetne vele rögzíteni, aztán meg összeadni. De nem tudom.


Pont így tettem, ezáltal sikerült Jupiterről (holdárnyékkal), Szaturnuszról és Uránuszról is felvételt készíteni, majd stackelni. Ide nem töltöm fel, mert ez Hold topic, de az instagram fiókomban szereplő bolygóképek távcső és telefon házasításából születtek. De itteni Jupiter és Szaturnusz topicba is tettem fel idén képeket.

https://www.instagram.com/balazs.benei/

Meg elvileg a novemberi Meteorban is megjelent erről egy cikk :idea:
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Guest

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.12.04. 16:15

Balage írta:
géza írta:A hangulat miatt telefonos képet ide be sem mertem volna tenni. Még szerencse, hogy bátor vagy...

Ekkora szentségtörés telefonnal próbálkozni? :)


Nem szenségtörés! (Ne mérgesitsetek már!! :lol: :lol: )
Bármivel ,ami képet csinál.Pont az a hiba, hogy kevés képet csináltok.!!!!!

Ez is webcamerával (SPC900) készült még 2008 ban.Kicsit életlen.A lényeg hogy FOGLALKOZTAM VELE.

Posidinus_Daniell_Chacornac_SPC900.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”