Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.02. 12:09

Elbeszélünk egymás mellett...
O.K., akkor vesszen az új közellenség, a szuperhold! :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.02. 12:18

mpt írta:... A Polarisba (szerencsere) nem a szuperhold miatt jonnek, hanem mert erdeklodnek a csillagaszat irant, ...


Péter, legalább saját magadat ne cáfold meg...
Ezt írtad kettővel lejjebb: "... jonnek tavcsoves bemutatora szuperholdat nezni, es ott kell elmagyarazni, hogy ..."

Akkor most azért mennek, vagy nem azért mennek??? :oops:

Legalább próbáljátok megérteni, amit írtam. Kérlek!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.02. 12:52

Telefonon felhívott egy hajdani munkatársam, hogy azt olvasta, hogy lesz "Szuperhold" , de ugyan mondjam el, hogy mi is az. Hol olvastad? Csillagászati lapban, vagy valahol máshol? - Hát egy internetes hírportálon. - Akkor az csak egy reklámfogás, amolyan újságírói csalafintaság! Mert nem a Hold szuper, mert olyan nincs, hanem a látványa, főleg annak, aki még soha nem figyelt fel a teliholdra, s nem nézett távcsővel sem a Holdra! Persze nem a telehold látványa a "szuper", azaz nagyon szép, hanem éppen akkor a legszebb, amikor súrolófényben látszanak egyes területei. - Néztél már távcsőbe? - Nem. - Akkor gyere el ide, mert most éppen "Szuperhold" van, azaz nagyon szépen látni egyes vidékeit súrolófényben!
Pár nap múlva:
Hát ez tényleg "SZUPER" - de nem a teliholdra, hanem a látványra értette. Ezek után már érti, hogy miért nevezik "Szuperholdnak" a teliholdat. - Miért?, - Hát mert még nem látták távcsőben az igazit! - mert ez a látvány szerinte ez tényleg szuper! - azaz nagyon szép, csodálatos! Köszöni, és jöhet-e legközelebb is, ha "Szuperholdat" akar nézegetni? - Hát persze, de ha lenne saját kistávcsöved, akkor bármikor láthatnál "Szuperholdat" - és jót nevettünk együtt, ezen a hatalmas ostobaságon! - Természetesen nem újságíró volt!
Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.02. 13:36

Valószínűleg nem tudjuk meg az igazságot. :(

"Vasárnap az erősen felhős, borult időben az Alföld keleti, déli felén, valamint északkeleten várható hószállingózás, havazás, havas eső. Hajnalban -7, +1 fok közötti minimum-hőmérsékleteket mérhetünk, majd napközben a kissé szeles időben -1 és +4 fok közötti értékekre számíthatunk. '

(forrás: Időkép)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2017.12.02. 13:43

Pontatlan volt az elso fogalmazas, elnezest. En meg nem talalkoztam olyannal, aki _kifejezetten_ szuperhold miatt jott volna a Polarisba.
De olyan tobbszor volt, hogy epp tegnap volt/holnap lesz es akkor milyen jo, ilyenkor kovetkezik az elmagyarazas.

Szerintem nem egymas melletti elbeszelesrol van szo, hanem egyszeru velemenykulonbsegrol.

Szerinted helyes dolog a bulvarban elterjedt, megalapozatlan fogalmat atvenni, masok szerint pedig karos. Szerintem karos.

--mpt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.02. 14:20

mpt írta:... Szerinted helyes dolog a bulvarban elterjedt, megalapozatlan fogalmat atvenni, masok szerint pedig karos. Szerintem karos.


Nem. Nem jól értetted. Szerintem sem helyes átvenni a hibás és szakmaiatlan fogalmakat, és magam sem tartom a csillagászatban "legálisan" használható terminus technicus-nak. De miért is kellene???

Megpróbálom utoljára megfogalmazni tömören és "szájbarágósan" a véleményemet a témával kapcsolatban, és utána leteszem Don Quijote páncélját...

Ha a szakmaiatlan (bár pl. a mostani vitaindító index-es cikket még nem is tartom igazán annak...) szuperholdas bulvárcikkek hatására akár csak egyetlen eggyel nő az MCSE taglétszáma, mert a sok bulvárlap olvasó közül valakit megfog a csillagászat, amikor a szuperholddal "bepalizva" bemegy a Polarisba, és ott életében először távcsőbe nézve MZS vagy Molnár Peti értelmesen elmagyarázza neki a mechanizmust, akkor már a szuperholdnak SOKKAL több haszna, hozadéka volt, mint negatívuma. Azaz potenciális toborzó hatása sokkal nagyobb és hasznosabb, mint az a megmosolyogtató, ádáz szellemi maszturbáció, hogy helyes-e vagy sem. (Persze, hogy nem helyes.) De ez meggyőződésem.

Én csak ennyit állítottam, állítok, és fogok mindig is állítani. Amíg több Blikk meg Kiskegyed fogy a standokon, mint Meteor (ami nincs is kinn a standokon...), addig ezt a forrást ki lehet és ki kell használni. Akármit is írnak benne, ha ez által több ember megy el pl. a Polarisba.
Csak ügyesen kell "becsatornázni" őket!!!! Ebben volna kulcsszerepe a Polaris legénységének, és minden mai MCSE tagnak...

Uff!
Itt a vége, fuss el véle.

Ha valaki ezek után sem érti, akkor nem akarja érteni, s akkor nekem is fölösleget tépni tovább itt a számat.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.02. 16:41

hold 001.JPG
Csupán annyit fűznék hozzá a témához , hogy az ilyen szuperhold mizériánál igen kontra produktív a tudományos akadékoskodás , a sajtó s minden civil lehülyézése miközben megmondjuk a tutit . Az átlag embert ez inkább elriasztja .Le kell szállni a magas lóról ... Szuperhold ? Igen , ez a köznapi elnevezése , mikor a Hold földközelben tartózkodik ... stb ... ennyi lenne az egész , nem nekiesni annak aki ezt emlegeti :mrgreen:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2017.12.02. 17:09

Eljen a bulvarosodas!

Senki nem hulyezte az erdeklodoket.

Erdekes modon kulhonban sem szereti mindenki: http://blogs.discovermagazine.com/badas ... iLSz4hrxPY

--mpt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.02. 17:25

mpt írta:Eljen a bulvarosodas!


Péter, ezt nem hiszem el... :cry:
Valóban magyarul beszélünk mindketten? :shock:

Ez nem szeretem/nemszeretem kérdés...
De bocs; tényleg befejeztem ezt a témát.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.02. 17:32

Végh Zoli írta:Az átlag embert ez inkább elriasztja .

Annak az embernek, amikek ez kell, hogy hirtelen érdeklődjön, nem baj, ha elriad.
Valódi és "unalmas" tudomány helyett úgyis visszatér a f.bookhoz, vagy a showműsorokhoz, ahová a szuperhold kifejezés is kitaláltatott.
Most nézem, hogy mennyi ideje nem volt itt észlelésről szó. Íme, amikor a pihent agy szüleménye leköti az észlelési időt.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”