Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.08.06. 11:20

Tamás képein igen elgondolkodtam... csak úgy odanyomtad a telefont? Én meg itt mindenféle mahinációt elkövetek, hogy egy webkamerával csináljam szinte ugyanezt. Megint elügyetlenkedek egy dolgot.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.06. 11:45

géza írta:Tamás képein igen elgondolkodtam... csak úgy odanyomtad a telefont? Én meg itt mindenféle mahinációt elkövetek, hogy egy webkamerával csináljam szinte ugyanezt. Megint elügyetlenkedek egy dolgot.



Azért nem csak oda lett tartva. Hiába van benne stabilizátor az nem szűri ki a remegést, max csak normál fotózásnál. Meg a látómezőt sem könnyű úgy belőni. Van egy Orion digiscoping kiegészítőm, amit az okulárhoz lehet rögzíteni. A telefonhoz pedig egy fotómenetes tartóm. Ez utóbbi van az Orionra feltéve kompakt gép helyett pedig a telefon. :) De manuálisan álligatni nem nagyon éri meg, automata módban is elfogadható képet készít. Nyilván madarakra nappal jobb ez az afokális fotózás. Jobb, tisztább a kép! Csillagokra (halmazok, kettősök) a telefon alkalmatlan. Kipróbáltam ugyan 4 mp es záridővel, iso babrálással, de nah... :) Holdra, bolygóra jól használható.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.08.06. 15:11

Szépek ezek!
Stefi és Tobe! Ti meg az Apollo 15 leszállási helyét kaptátok le! (A Hadley-vidék az Appenninek középső részén) :)
Ahogy szoktam, én megint nagy felbontással próbálkoztam, nyugodtság híján elég gyér eredménnyel. Csak a Hyginus-rianást, meg a Descartes-fennsíkot sikerült értékelhetően rögzítenem.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.08.06. 18:37

Sidius írta:Szépek ezek!
Stefi és Tobe! Ti meg az Apollo 15 leszállási helyét kaptátok le! (A Hadley-vidék az Appenninek középső részén) :)
Ahogy szoktam, én megint nagy felbontással próbálkoztam, nyugodtság híján elég gyér eredménnyel. Csak a Hyginus-rianást, meg a Descartes-fennsíkot sikerült értékelhetően rögzítenem.



Köszönet az értékes információért. A blogomban az általad kiegészített képet használtam.
http://astricus.blogspot.hu/2015/08/a-fogyo-hold-tajai.html

Hiába, bármerre néz az ember, mindenhol amerikaiakba botlik. Még a Holdon is! :lol:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.08.06. 19:26

Az a von Braun jó fogás volt...
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.08.06. 19:32

géza írta:Az a von Braun jó fogás volt...



Igen, meg a többiek is.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.08.06. 20:55

Tamás, nem lenne rossz ha betennél képet erről a szerkezetről amivel ezt a remek dolgot csináltad. Az a feliratos nagyon jó kis munkád, tetszik.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.07. 06:03

géza írta:Tamás, nem lenne rossz ha betennél képet erről a szerkezetről amivel ezt a remek dolgot csináltad. Az a feliratos nagyon jó kis munkád, tetszik.


Ha nem baj, akkor így tudtam megoldani a feltöltést.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/150807/ ... es.hu_.jpg

Itt meg lehet nézni egy gyors összeállítást a dolgokról. Egy egyszerű telefontartó fotómenettel. Majd az Orion, amit kb 2 éve vettem. A Makszutov oldalról. :) Utána a kettő összerakva, majd a helyén a tubus végén, ugyanaz, de már rajta a telefon. Meg egy hold részlet ezzel a kombóval. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.08.07. 06:26

Látom, értem. Tudod az az érdekes, nekem hasonló szerkezetem van (telefon toldat nélkül) és nem tudok vele élesre állni. Kegyetlenül meg kell szorítani ugye? Na nekem akkor állítódik el. Tudsz tanácsot?
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.07. 07:57

Kérdés az, hogy mivel használod? Webcam? Telefon? Kompakt gép? Igazából az utóbbi kettőre van rálátásom, de ez is fügv picit attól hogy milyen tipussal. Nekem a kompakt az mindig fókuszál, ez enyhén zavaró, nem is használom. Telefonról tudok jobban írni. Nekem Lumia 930 am van. Ebben van lehetőség mindent manuálisan állítani. Szóval a legegyszerűbben ezzel úgy lehet éles képet látni a kijelzőn, hogy a fókuszt végtelenre állítom a telefonon. Akkor csak a távcsővel kell foglalkozni. Témafüggő ugye, meg okulár hogy hol van az a pont. Egy közeli, távolabbi madár, vagy épp a hold. Fontos hogy párhuzamosítva legyen a keresőtávcső is. Abba kell leginkább kesresni. Madaraknál meg mindkét tengelyt kiengedni. Szal így elég a távcsővel fókuszálni ha a tel végtelenre van állítva tuti éles lesz a kép. Utána ha fix a téma (hold) lehet automatára is visszaváltani, mert a kijelzőn kicsit másabbnak látszik mi az éles mint szemmel, de azt a kicsit utána a telefon korrigálja. Ha kell (nálam van vegyes mód is, azaz van ami lehet automata a többi manuális) mert van hogy a záridőt isot külön érdemes belőni ha már a fókusz automata is. Szerintem a legjobb nappal gyakorolni ezeket. Ami jó ezzel a telefonnal, hogy a fényképező fut a háttérben, ha lezár a kijelző nem merül, de a kijelzőre koppintva életre kel, így hamar képben van. :) Holdra beállítottam 2mp es késleltetést is. Annyi elég arra hogy ha a kijelzőre koppintok ne fotózzon egyből, mert olyankor picit remeg a kép. De 2mp alatt megnyugszik mire fotózni kell. Madarakra ezt nappal nem használom. Jobb mint gombot nyomni a kompakton. Gyorsabb, egyszerűbb. Plusz itt ahova a kijelzőn koppint az ember oda fókuszál. Pl a hold mellé, akkor a hold kiég, ha rá, akkor azt méri így kiigazítja a fényeket is egyúttal. Nagyobb nagyításon ez jó, mert ha van egy sötét kráter ill valami nagyon fényes rész is, akkor lehet játszani azzal, hogy melyik legyen a jobban kiemelt vagy élesebb. Viszont lehet köztes hely az amit mér, ilyenkor a másik kettőt kiegyenlíti. Nem lesz full fekete vagy kiégett rész. Rengeteg opciót kínál, de amennyi kütyü annyiféle mód.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Hold”