Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.12.07. 07:49

Az MCSE-nél egységesített TLP észlelőlap létezik? Vizuális észlelésre kellene!

Viktor
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2014.12.07. 08:48

Kedves Viktor! Nincs ilyen észlelőlap és nem is lesz, már csak a "ritkasága" miatt is. Amúgy ha észlelsz valamit, akkor a szokásos módon jegyezd fel az adatokat, azaz: dátum, észlelelés kezdete és vége UT-ben, műszer, nagyítás, színszűrő (ha volt), légköri adatok (átlátszóság, nyugodtság), a jelenség részletes leírása, rajz (a távcsőben látott képnek megfelelően észak lefelé), észlelő neve, észlelés helye, ha digitális felvétel készült, akkor ez még kiegészítendő a technikai adatokkal.

Az észlelésfeltöltőn: eszlelesek.mcse.hu látom a nagyon szép HOLD részletetrajzaidat, nagyon érdekes és látványos alakzatokról. Gratulálok hozzá, inkább ezeket folytasd! Sok derült eget és sok szép további holdrészlet megfigyelést!

KOC
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.12.07. 09:49

Kocsis Toni írta a TLP észlelő lapokról:
"Kedves Viktor! Nincs ilyen észlelőlap és nem is lesz, már csak a "ritkasága" miatt is."
Kedves Tóni! Duplán tévedsz! A TLP észlelésekhez VAN egységes (nemzetközileg is használt) észlelő lap, amelyet a NASA-LION nocsátott ki, az 1968-ban kezdődő nemzetközi észlelő kampány alkalmából. Az észlelések módját és a feljegyzendő adatokat pedig többször is leírtam, pl. az Amatőrcsillagászok Kézikönyve 1999. évi kiadásában is (200-203. old.), meg a Meteor-ban is (a későbbi kiadásból kimaradt, mert a suerk mással iratta meg a holdészlelést).
Másrészt azért is tévedsz mert a jelenség egyáltalában nem ritka, csak türelem kell a megfigyeléséhez.
Kedves Viktor!
A TLP észlelés módját megtalálod a fent idézett helyeken. Az angol nyelvű észlelő lapból alighanem van néhány üres példányom,megkeresem, és ha megadod a címedet, póstán elküldök másolatot belőle. Figyelem! A negatív észlelés is adat. Az észlelő kiválaszt néhány kisebb hold-régióót, és azokat minden lehetséges alkalommal megnézi. Ha nincsen semmi látvány azt is fel kell jegyezni.
Kérlek értesíts, igényt tartasz-e észlelő lap mintára?
Üdvözlettel: BQ.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.07. 10:17

Ha csak abból indulok ki, hogy a Földet mennyi meteor éri el naponta, már akkor érdemes lehet egy érzékeny webkamerával folyamatosan rögzíteni a Hold árnyékos oldalának részeit, mert - érzésem szerint - nem lehetnek túl ritkák az ottani becsapódások sem. Talán egy képkiértékelő programot (akár real-time-ban futót) sem lehet túl nehéz készíteni a felvillanások kiszűrésére a rengeteg kocka közül (nyilván, a kozmikus sugárzás okozta pixelvillanásokat kizárva), és csak azokat kellene elmenteni időadattal és pozícióval.

Tudom, hogy kisebb a felület, meg a kisebb méretű darabok által okozott felvillanás túl halvány, de csak ez önmagában már "rengeteg" TLP-t okozhat - ha ez is a TLP fogalmába tartozik...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.12.07. 10:30

A meteorit-becsapódásokat követik is, főleg a japánok. Nem értek a diigitális fotóhoz, ebben nem tudok hozzászólni, de úgy tudom, eléggé egyszerű felszreléssel csinálják.
A meteorit-villanásokat általban külön választják a Hold belső eredetű időszakos jelenségeutől. Az utóbbiak vizuálisan is jól követhetők, 10--100 perc élettartamukkal, és a Hold belső eredetű eseményei. Az előbbiek másodperc nagyságrendű időtartamúak, és tudtommal vizuálisan csak egy-két esetben észlelték, viszont digitális fotóval száznál többet. Kb. úgy választhatók szét, hogy a klasszikus TLP-k olyanok, mint a földi vulkanikus jelenségek, a meteor-felvillanások pedig a földi meteorit ütközéseknek felelnek meg. BQ.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.12.07. 10:33

Én erősen vadászom a TLP-k megnyilvánulásaira, de eddig eredménytelenül. Van egy csomó állandóan megfigyelt területem, ezeket már elég jól ismerem. Kb. egy órán át szoktam egy területre meredni, utána csak nézelődöm, vagy másikra állok át, de megint vissza-visszatérek rá. Felvillanást sem láttam még, de sokkal jobban is érdekelnek a hosszú percekig megfigyelhető jelenségek, amik ugye a Hold belső történéseihez kapcsolódnak. Sokat segítene, ha évente legalább egy-kettő ciklust végig lehetne követni, de ez csak álom marad.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.07. 10:45

Sidius írta:... Kb. egy órán át szoktam egy területre meredni, utána csak nézelődöm, vagy másikra állok át, de megint vissza-visszatérek rá. ...


A sötét oldalt én is vizslattam már párszor (persze nem -20 fokban), jó zenét hallgattam közben, mert úgy nem annyira fárasztó és unalmas... De én sem láttam még semmit. :(

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.12.07. 12:42

Köszönöm a válaszokat és Lajos bácsinak is a megerősítést. Jómagam is emlékeztem hogy egy régebbi kiadású kézikönyvben bizony volt egy TLP észlelőlap, csak már nem emlékeztem arra hogy miket tüntetett fel a kérdőív.
Megnézem az említett elérési helyeket, és rákeresek az észlelőlapra. Természetesen az észleléseket folytatom ezután is; bolygók, mély-ég, Hold stb. De néha érdekes lehet ilyen jelenségek után is kutatni. A negatív észleléseket is szeretném gyűjteni tapasztalatszerzés céljából.
Másrészt nagyobb meteorrajok érkezésekor szerintem nem sansztalan felvillanásokat észlelni; már régóta foglalkoztat ez a témakör is.

Viktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.12.07. 18:13

Kedves Viktor!
Nekem az volt az észlelési technikám, hogy kb. 10 percig nézegettem a Hold sötét oldalát, nincsen-e valami fényjelenség. Azután mást észleltem (pl. változókat), és megint vissza tértem a Holdra. A világos oldalon, ahol inkább az elhomályosodások jelentkkeznek, többnyire 5 perc is sok egyfolytában, mert a fény idővel rontja a szemet.
Az említett leírás az Amatőrcsillagászok Kézikönyve 1999-es kiadásában van a 200-203 oldalon. De van egy külön füzet is, amit a szolnoki klub adott ki még 1970 körül, megnézem megvan-e. Mihelyt előtaláltam az észlelő lapokat, küldöm a másolatát.
Én is úgy vélem, hogy elvben egy eléggé nagy távcsővel (10-15-20 cm) már nem reménytelen a meteor rajok idején figyelni a sötét oldalt, nincsen-e felvillanás. Japánban digitális kamerával csinálják, ennek a technikéáját azonban nem ismerem.
Én kb. 60 év alatt egy ticat fénylést láttam a sötét oldalon biztosan, és kb. kétszer ennyi kétséges jelenséget. (De közben voltak kihagyott évek is.)
A megadott címen jelentkezem, addig is üdvözlet: Lajos
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.12.08. 18:10

astrohist írta:Kedves Viktor!
Nekem az volt az észlelési technikám, hogy kb. 10 percig nézegettem a Hold sötét oldalát, nincsen-e valami fényjelenség. Azután mást észleltem (pl. változókat), és megint vissza tértem a Holdra. A világos oldalon, ahol inkább az elhomályosodások jelentkkeznek, többnyire 5 perc is sok egyfolytában, mert a fény idővel rontja a szemet.
Az említett leírás az Amatőrcsillagászok Kézikönyve 1999-es kiadásában van a 200-203 oldalon. De van egy külön füzet is, amit a szolnoki klub adott ki még 1970 körül, megnézem megvan-e. Mihelyt előtaláltam az észlelő lapokat, küldöm a másolatát.
Én is úgy vélem, hogy elvben egy eléggé nagy távcsővel (10-15-20 cm) már nem reménytelen a meteor rajok idején figyelni a sötét oldalt, nincsen-e felvillanás. Japánban digitális kamerával csinálják, ennek a technikéáját azonban nem ismerem.
Én kb. 60 év alatt egy ticat fénylést láttam a sötét oldalon biztosan, és kb. kétszer ennyi kétséges jelenséget. (De közben voltak kihagyott évek is.)
A megadott címen jelentkezem, addig is üdvözlet: Lajos


Rendben előre is köszönöm Lajos bácsinak!

Viktor
Válasz küldése

Vissza: “Hold”