Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.08.26. 17:54

Sziasztok!
A fentebbi remek felvételek után én is csatlakozom, mert rég volt már itt hozzászólás. Az elmúlt teljes holdciklus alatt alig volt alkalom észlelni, ebből íme két jól ismert alakzat:
(Plato, 249/5000 Cassegrain+Scopium, primer fókuszban, a nyugodtság kb. 6-os volt.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.08.26. 17:58

A Clavius:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.08.26. 18:19

Sidius írta:A Clavius:

Azt a mindenit! Gyönyörű képek! Jó ez a távcső...
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.08.26. 21:40

Nagyon köszi! Már én is látom, hogy nem dolgoztam hiába.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.02. 07:15

A Nyugalom Bázis környéke szörnyű nyugodtság mellett, mindössze 1200/40 frame-ből, két nappal korábbról, mint a föntiek. Ez az egy felvétel készült, ennyi jött ki a felhők közül. A Nap állása elég szerencsés volt. Balra fönt a Moltke, jobbra fönt a Sabine és Ritter, lent a Lamont fantomkráter. A kép fölső harmadánál balra eltolódva egy kb. derékszögű formációban három apró kráter, ezektől balra (Keletre) parkol a Sas. A kráterhármas legföntebb eső (Déli) tagjának jellegzetes elnyúlt alakja az Armstrong-Aldrin videón is látható, amit felszállás közben rögzítettek. :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.06. 11:56

Kedves Hold észlelők!

Egy kísérlet gondolata érik bennem egy ideje. A Rükl lapjait áttanulmányozva úgy találtam, hogy az ábrázolt, vagy megemlített legkisebb formációk kb. egy kilométeres nagyságrendbe esnek, a térképlapokon pedig nagyjából két kilométeres részleteket még megrajzolt a szerző. Nem próbáltam ki, de becslésem szerint kb. 15 cm-es objektív jó légköri viszonyok között teljes egészében visszaadja a térképen is jelölt látványt, legalábbis ami a krátereket illeti. A nehezebb célpontok, pl. rianások, dómok kürtői, stb. említve, vagy jelölve vannak, de a föntebbi távcsőmérettel nem mindegyik figyelhető meg.
Arra gondoltam, hogy egy esetleg akár éveken át tartó, szervezett program keretein belül különböző objektívekre (pl. 5-10-15-20-25-30 cm) meg lehetne állapítani a valódi elérhető felbontást különböző objektumtípusokra, annál is inkább, mert a számított értékek is néha igencsak tájékoztató jellegűek a Hold kapcsán.
Nagy vonalakban úgy képzelem a dolgot, hogy mindenki, több, közösen választott terülten próbálná lehetőleg sok alakalommal a legkisebb pontként még észlelhető objektumot azonosítani, vagy megállapítani, hogy a térképen jelölt látható-e? A megfigyelés vagy vizuális lenne felbontási határ feletti nagyításon, vagy fotografikus, de felbontási határ feletti -lehetőleg annak minimum kétszerese- nyújtással. Léptékül kijelölnénk néhány referencia krátert, melyek alapján a fotókról km-ben megkapnánk jó közelítéssel az illető részlet valódi méretét is. A megállapított értékek mellé mindenki 1-10-ig (teljesen kezdő/profi megfigyelő) egy számot is adna, amivel a kerekítéseknél-értékeléseknél számolni lehetne.
Mindez elég nagy, de megszervezhető munka lenne.
Kinek mi a véleménye?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.09.06. 12:31

Nagy jó gondolat! Menet közben persze egy sor kisebb részlet probléma felmerül, de bele kell vágni, azután lehet finomítani. Pl.: Libráció hatása azonos területen, megvilágítás szüöge, sőt az is, hogy azonos fázisban magasan vagy alacsonyan áll-e a Hold. Egy-egy észlelésnél inkább több, mint kevesebb körülményt jegyezzünk fel. (Érdekes, hogy az viszont kevéssé érzékelhető, hogy azonos fázisnál perigeumban vagy apogeumban van-e a Hold.)
Remélem többen is bekapcsolódnak! BQ.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.09.10. 06:51

Ha nem bolygókamerával, hanem DSLR-el csinálok képeket a Holdról, akkor azt hogy lehet stackelni?
Üdv: Géza
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.09.10. 08:23

Kedves János!
Úgy látom, a simultán holdészlelésekhez eddig nem nagyon szóltak hozzá. Magam részéről érdekesnek tartom, megpróbáálhatnánk párhuzamos észlelést, bár nekem a horizont fedttsége miatt eléggé nehézkes a holdészlelés. Egy program-egyeztetés érdekében egyeztessük a tervet, kérlek közvetlen kapcsolatra keress meg az arbar@t-online.hu e-mailon. Barátsággal: Lajos
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.09.11. 05:52

Én a LUNAR 100 listát észlelem már hónapok óta. Jelenleg 78% a feldolgozottság. Van pár érdekes alakzat/struktúra amit még nem láttam. Nagyon izgalmas a program azért, mert nem minden látszik ugyanolyan megvilágítás mellett. Pl. az Albedoalakzatokat csak teliholdon lehet többnyire észlelni, és ezekből is van jócskán. Vagy pl. a peremalakzatokat (fényes albedópamacsok, örvények a Mare Marginisben) csak igen erős libráció mellett láthatóak.

Szóval azt hinné az ember hogy ez a százas lista egy lunáció alatt "letudható", aztán kiderül hogy ennél komolyabb munka :-)

Nekem tetszik Kurucz János programja!!!
Válasz küldése

Vissza: “Hold”