Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2013.10.20. 13:04

A péntek/szombat éjszaka a Balaton Csillagvizsgálóból figyeltük a félárnyékos, részleges holdfogyatkozást: Gubicza László, Regenye Csaba, Presits Péter, Kocsis Antal. Műszerek: 200/1200 Newton, 20x60 B, 10x50 B, 7x50 B. Egész jó ég volt, bár a légköri nyugodtság a közepesnél gyengébb volt. Az első kép még a fogyatkozás maximuma előtt készült fél órával, 23:18 UT-kor a 100/900 mm-es ED-vel, Powermate 2x, Canon500D, ISO 100, 1/160 sec, három kép átlaga (Registax). A félárnyék már ezen látszik, ekkor szabad szemmel ha nehezen is, de érzékelhető volt. Még a maximum idején is elég gyengén látszott a homályos, füstszerű félárnyék, sokkal gyengébben, mint az április 25-i fogyatkozáskor. A második kép a maximum időpontjában készült, 23:50:07 UT-kor, a 100/900 ED-refraktor, 1/640 sec, 7 kép átlaga.
KOC

P.S.: Bocs, az eső kép túl nagy, most látom, azt nem lehet feltölteni... Majd megjelenik az eszlelesek.mcse.hu feltöltőn.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.20. 18:45

Üdv Tóni! Végre egy magyar felvétel a holdfogyatkozásról! Jól egyezik a vizuális ászlelésemmel.
Hanem betehetted volna a HOLDFOGYATKOZÁS topicba! Oda való (még nem késő)
Színárnyalatok? Időpont? (Mikor jelentkezett először és meddig volt látható a félárnyék?)
Üdvözlettel: Lajos
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.23. 08:03

Csaba Gábor írta :
Re: Jó hírek
Új hozzászólásSzerző: Csaba Gábor (gvm57) » Ma, 7:26

Üdv mindenkinek!
Lehet, hogy csak nekem hír, de MŰKÖDIK az APOD!
http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
Üdv:
Gábor

Az utóbbi időben elég gyakran emlegetitek az APOD - ot!
Viszont, az LPOD -ról sokkal kevesebben írtok!!
Azért, hogy egálban legyen a két küzdő fél, itt a kiegyenlítés :
http://lpod.wikispaces.com/October+23%2C+2013
Üdv, Obszidián.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.24. 21:09

Halló Tóni!
Most kaptam egy levelet Szabó Sándortól, hogy a Fedések-fogyatkozások szakcsoport számára egyedül én küldtem el a holdfogyatkozás észlelést. Miért nem külditek át:
castell.nova@chello.hu e-mailre?
Eléggé rossz fényt vet a hazai amatőr csillagászat állapotára, hogy egy érdekes félárnyék fogyatkozásról eddig csak két értékelhető észlelsi sorozat van! - BQ.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.10.25. 19:14

Napok óta figyelem a hajnali eget, ma végre nem volt teljesen használhatatlan, 40°magasan már nem is volt vészesen párás. (A Mars és az ISON esélytelen volt.) Eredetileg a Jupiterre voltam kíváncsi, de a Hold végül ellopta a show-t, elkészült az első mozaikom a Hold kevesebbet észlelt arcáról.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.27. 19:50

Az üstökösvadászatot zavaró félhold. Érdekes, hogy az árnyékos oldala is látszott, ha letakartam a fényesebb felét. Ilyet eddig csak keskeny sarlóval láttam. Lehet, hogy az egyik óceán tükröz annyi fényt, hogy az 50%-os állapotban is látható az árnyékos oldala? Az egyik fele is majdnem akkora fényt adott, mint nyáron egy alacsonyabban járó teli Hold! Szabályosan vakított, és akár olvasni is lehetett volna alatta! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.27. 19:58

A Hold "hamuszürke fény-jelensége" az újfénytől kb. első negyedig, ill. utolsó negyedtől az eltünő holdsarlóig vizuális megfigyelhető. Erőssége jelentősen változó, attól függően, hogy a Föld visszaverő képessége pillanatnyilag mekkora: nagyon kiterjedt felhőtakaró, vagy az északi, ill. déli jégtakaró kiterjedése befolyásolja. A mesterséges égitestek kora előtt a hamuszürke fény intenzitásából becsülték meg a Föld albedóját (közepes értéke kb. 0,32, jóval kisebb mint a Vénuszé, de erősebb a Marsénál.
Érdekes megfigyelni, hogy az egymást követő holdciklusokban, azonos holdfázis mellett is má eltérő lehet a hamuszürke fény intenzitása, és szine is. - BQ.
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2013.11.08. 22:05

Sziasztok kedves Holdészlelők !
Először is, szerdán meglett a Canon Powershot sx160-as fényképezőgépem s ma délután volt szerencsém lefotózni a Holdat,16:26 perckor ! Szerintem szuper és tökéletes lett, de lesz még ettől sokkal jobb is !
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.11.09. 17:11

[quote="Dorcsi"]Sziasztok kedves Holdészlelők !
Először is, szerdán meglett a Canon Powershot sx160-as fényképezőgépem s ma délután volt szerencsém lefotózni a Holdat,16:26 perckor ! Szerintem szuper és tökéletes lett, de lesz még ettől sokkal jobb is !

Szia Dorcsi!

Gratulálok a géphez. A fotóhoz külön gratula. Első képnek nagyon jó.
Írhatnál legközelebb egy pár sort a kép készítéséned módjáról.
Pl.: állványról készült-e, expozicíós idő stb.
További jó fotózást.
Üdv, Obszidián.
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2013.11.09. 17:32

Köszönöm szépen a gratulációt. igen, szerintem is nagyon jó így első képnek.
A kép készítésének módjai:
- állvány és kézremegés nélkül
- ISO 100, 1/250, a rekesz pedig f/5.
De karácsonyra lesz állványom. ha sikerül holnap látnom a Holdat, akkor még közelebbit fogok róla. Ugyanis ma sajnos borult volt az égbolt :(
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Válasz küldése

Vissza: “Hold”