Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.20. 11:45

2012.09.22-23 éjszakáján, kb 22:00 és 01:30 KÖZEI között lesz látható legközelebb a Hold X és V alakzat. Az X a Lacaille, Purbach és Blanchinus kráterek keresztezésében található, a terminátor mellett, a sötét oldalon. A V pedig a Mare Vaporum (Párák tengere) és a Sinus Medii (Közép öble/Központi öböl) találkozásánál van.

Mindkét objektum csak 3-4 órán át látható, mikor a terminátor a közelükbe ér, és a sötét oldalon még csak a legmagasabb kráterfalakat világítja meg a Nap.

Képek:

Hold X:
http://lpod.org/coppermine/albums/userp ... X-LPOD.jpg
http://www.astropix.com/HTML/SHOW_DIG/Lunar_X.HTM

Hold V:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... 27V%27.JPG
http://farm6.staticflickr.com/5284/5374 ... 544f_z.jpg
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2012.09.20. 16:50

sq írta:Mindkét objektum csak 3-4 órán át látható, mikor a terminátor a közelükbe ér, és a sötét oldalon még csak a legmagasabb kráterfalakat világítja meg a Nap.


Hoppá,
Átnéztem a képeimet, és júniusban egyszer sikerült véletlenül elkapnom, bár kicsivel "esemény után". Fent a V még látszik, de jobbra lent az X már inkább Omega:
120626_vx.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2012.09.24. 02:12

Ma este a nyugati égen, a horizonthoz már közeledve és ezért kicsit szomorú-barnásan:
120923.jpg

(A következő hetekben-hónapokban nagyon limitált lesz [kábé nulla..] a távcsövezésre fordítható időm, úgyhogy jó ideig ez az utolsó dobsonos holdkorongfotó Dunakesziről. Sziasztok!)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.27. 00:01

Sziasztok,

az én képem közel sem olyan szép és profi, mint a direkt fókuszos felvételek, de ez a max amit ki tudok hozni belőle.

15x70 Scopium binoksi + fotóállvány. Okulárhoz tartott kompakt digitális kamera, tehát afokális módszer. ISO100, 1/100 záridő. Photoshop fény-árnyék keverés + élesítés sokat dob azért rajta!

Kép
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.09.27. 10:34

EmThor írta:Sziasztok,

az én képem közel sem olyan szép és profi,.....



Ne bolondozz, binoklival kézből?????
Gratula nagyon szép!

Esetleg annyit kipróbálnék, hogy Photoshpban a három színt kicsit elmozgatnám egymáson, hogy passzoljanak pozicióban. (kipróbáltam a szélein jobb lett)

Ja és nézd meg ezt: viewtopic.php?f=33&t=2124
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.09.27. 13:20

EmThor írta:... az én képem közel sem olyan szép és profi, mint a direkt fókuszos felvételek, de ez a max amit ki tudok hozni belőle.

Szerintem sokkal többet is ki lehet hozni a képből. Próbáljad meg egyeztetni a 3 alapszínt, hogy minél jobban fedésbe kerüljön. Szinekre kell bontani a képet, majd egymáshoz igazítás, esetleg kicsiny átméretezés után egyesíteni, majd utána kontrasztot, fényerőt módosítani, ha szükséges esetleg gamma korrekciót is használni, majd élesíteni, zajszűrni... stb. Az általad feltett kép színegyeztetett változatát mutatom, tehát érdemes kicsit többet folalkozni a képekkel. A fényképezéskor meg nagyon kell ügyelni arra, hogy a lencsék optikai tengelyei egybe essenek, mert az okozza a színelcsúszást és a csúnya színes kontúrokat, sőt torzítást is visz a képre, amely miatt már késöbb nem lehet a 3 szín szerinti egyeztetést pontosan elvégezni, mindig marad a peremeken kis elszíneződés. Sok sikert a további fotózáshoz! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2012.09.27. 14:06

EmThor írta:Sziasztok,

az én képem közel sem olyan szép és profi, mint a direkt fókuszos felvételek, de ez a max amit ki tudok hozni belőle.

15x70 Scopium binoksi + fotóállvány. Okulárhoz tartott kompakt digitális kamera, tehát afokális módszer. ISO100, 1/100 záridő. Photoshop fény-árnyék keverés + élesítés sokat dob azért rajta!

Szia Tamás,

"Odatartott" kamerával ez szerintem is szép felvétel! Ha több képet is készítettél este, meg lehetne próbálni az összestackelésüket.

s.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.27. 15:41

Nagyon szépen köszönöm az építő kritikákat!
Ez a színegyeztetés megszűntette a színes kontúrt, amit egyébként élőben látni, máris mennyit tanultam!

Az a baj az "odatartós" módszerrel, hogy a képek felét lehet kidobni mert életlenek. De nagyon élvezem én is, főleg a photoshop-os bűvészkedést, hogy mi sül ki belőle!

Meg munkában nem volt sok dolog délelőtt, és egy élesebb képen, kezemben a Vízi Péter-féle Csillagatlasz Hold térképével, szépen elkezdtem beazonosítani és megtanulni a krátereket, tengereket, stb. Nagyon élveztem!

Registax-ot feltettem, de a kezelését még tanulom.

Még egyszer köszönöm a segítséget!

szerk.: az a mini asztrográf nagyon meleg :)
szerk2.: Kép
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: ozy » 2012.09.28. 08:53

Aki nem látta még a Hédervári krátert az megkeresheti az alábbi képen.

http://lpod.wikispaces.com/September+28%2C+2012
hedervari.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.10.02. 15:02

Ez egészen elképesztő!
Válasz küldése

Vissza: “Hold”