Oldal: 1 / 14

Szuperhold

Elküldve: 2011.04.11. 09:07
Szerző: Ardob
Nemrégiben olvastam egy cikket, melyben azt állítják, hogy az idén 5 superhold jelenséget figyelhetünk meg.
Erre a cikkre hivatkoznak: http://adventofdeception.com/extreme-supermoon-march-19
Valóban öt szuperhold jelenség lenne az idén?

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.11. 10:16
Szerző: astrohist
Kedves Áron!
Szuperhold NINCS! A csillagászatban ilyen fogalom nem létezik. Az egész hisztéria amerikai ujságírók, vagy inkább feltünési viszketegségben, esetre misztikus ábrándokban szenvedő személyek találmánya. Felejtsd el!
A Hold ellipszis pályán kering a Föld körül, "közepes távolsága" a Föld központjától 384 500 km, az ellipszis pálya közepes legnagyobb távolsága 405 504 (apogeum) km, a legkisebb átlagos távolsága 363 269 (peigeum) km. De a folyamatos pályaháborgások miatt a legnagyobb távolság 404 000 és 406 400 km között, a legkisebb távolság 356 400 és 370 300 km közt ingadozik. A perigeum pontok lehetséges legkisebb és legnagyobb értéke közt tehát nem egészen 14 000 kma különbség, ez kb. akkora mint a Föld átmérője. Ekkora különbség nem okoz érzékelhető eltárást a Földre ható árapálykeltő erőben (elméletileg kiszámítható, de ténylegesen nem jelentkezik érzékelhető módon).
Több mint egy évszázada végeznek vizsgálatokat (pl. statisztikus összeállításokat), hogy van-e valamilyen összefüggés a földi jelenségek és a Hold távolság változás közt (pl. földrengések, vulkáni tevékenység),de MINDEDDIG SEMILYEN KAPCSOLATOT NEM SIKERÜLT TALÁLNI! A Földön pl.átlagosan ávente 10 000 rengést regisztrálnak, vagyis minden időpontra több is esik. Ha tehát akarom, akkor mindenféle helyzetre találok rengést!
Mégkevésbé helytálló az a vélekedés, hogy a bolygó együttállások bármiféle hatással lennének. Ezek a hírek rendszerint a tudományban teljesen járatlan, a hisztériakeltésre pályázó emberek agymenései. (Lehet benne némi célzatosság: jó alkalom, hogy az emberek figyelmét eltereljék pl. a bankok bedölésének, és más valódi bajoknak kérdéséről.) Hát ez a helyzet: BQ.

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.11. 16:25
Szerző: Hyperion85
Üdv !!

-Mért ne létezne "szuper hold" ? No ná hogy van !!! Csak nem abban az értelemben , amit a mi régi ismerősünknek vélünk, a Hold.Exobolygóknál vannak ugye a Forró-Jupiterek, a Forró-Neptunuszok, avagy a Szuper Földek, nos ezek még a "kellékek", de mi van a maradékkal .....? A nagy exobolygók ( exobolygók ) holdjaik "nem hivatalosan" Szuper holdaknak nevezik, s nem is tudom hogy hívhatnánk másként ezeket e "égitesteket"..(?) Egy egy óriás bolygó körül szinte bizonyos Föld (vagy még ennél is nagyobb..) égitestek keringhetnek,s ezeket akkor minek nevezzük Gyula..? holdaknak..? ..ja lehetnek...de akkor is ha ezek akkorák mint maga a Föld, vagy annak 3-szorosa...? Szuper hold kifejezés itt egészen tárgyszerű.Bocsánat a szólásért Gyula.( De értem a mondanivalóját.).
Várok erre a Komment. .. :D

Üdv: Hyperion85.

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.11. 17:53
Szerző: astrohist
Kedves Hyperion85! Sajnos a leveled annyira zavaros és annyira nem a feltett kérdéshez kapcsolódik, hogy nincsen mit hozzászólni. Nem világos, hogy hogyan kerül a Föld Holdja az egyelőre még igencsak kevéssé ismert exobolygókhoz? Ha meg viccnek szántad, hát annak bizony nagyon vézna. És közben megzavarod a jószándékú kérdezőt.
A kérdés arra vonatkozott, hogy az átlagos perigeum távolságnál kisebb földközelségbe kerülő Hold lenne a szuperolf. De ilyen csillagászati fogalom nincsen. A következő három hónapban a perigeum április 17, május 15, jűnius 12-re esik. A Meteor Csill. Évkönyvben ezek az időpontok, a hozzájuk tartozó távolságokkal megtalálhatók, és az is látszik, hogy a perigeum távolság mind nagyobb lesz. De ezeknek semmi köze sincsen az exobolygókhoz! BQ

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.12. 08:58
Szerző: pontshow
Én már egyszer fényképeztem Szuperholdat:
Kép
8-)

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.12. 10:02
Szerző: maro
Hyperion85 írta:A nagy exobolygók ( exobolygók ) holdjaik "nem hivatalosan" Szuper holdaknak nevezik, s nem is tudom hogy hívhatnánk másként ezeket e "égitesteket"..(?)

Az exobolygók holdjait szerintem exoholdaknak hívják.
A Szuperhold a közbeszédben mást jelent, olyan hírlapi kacsát, ami a "Mars akkorának látszik mint a Hold"-dal egyenértékű maszlag.

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.12. 10:36
Szerző: SzZoli
És szerintem itt van az a pont, amikor a téma túl lett ragozva. Akár le is lehet zárni a topicot. Szvsz.

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.25. 00:17
Szerző: Hyperion85
Üdv..!!!

Igaz hogy a Hold távolodik tőlünk, de meddig ? Hol lesz , az a pont ahol ( km-ben) a Hold képes lesz eltávolodni, s vajon megáll majd ez a távolodása ? Egyes vélemények szerint a Földtől való távolodása a visszájára fordul, s amikor eléri azt a bizonyos pontot, akkor a Hold befelé való mozgásba kezd. Nos ezt halottam, nem tudom igaz-e...(?)
Véleményem szerint a Hold távolodása igen hosszú időt vessz igénybe, aminek következtében még a Nap is átvált a "korszakán" vörös óriásba...De az is érdekes , ha a Föld megmarad (nem nyeli el a Nap )akkor a Hold is.,s a keringése úgyan úgy meglesz neki, nem ???Akkor még eltelhet bizonyos idő ahhoz, hogy a folyamat ( itt most a befelé való spirálzárról beszélek....) beleütközik a halott Földbe.(?) Van ebben reális gondolat ?

Szerettettel várom a komoly hozzászólásokat..!!.--- :)

üdv: :D Hyperion85.

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.25. 08:49
Szerző: Sirius
A Hold kis mértékben, de valóban, mérhetően távolodik tőlünk. Most nem tudom, hogy pontosan mennyit egy év alatt, de rendkívül keveset. Évmilliók múlva talán már csak gyűrűs napfogyatkozások lesznek.

Re: Szuperhold

Elküldve: 2011.04.25. 10:47
Szerző: Óvári L.
Évente 3,8 cm a távolodás. Oka részletesen:
http://www.kfki.hu/~cheminfo/hun/teazo/ ... /hold.html
Hogy meddig? Az egyik modellezett verzió szerint "addig fog folytatódni, amíg a Föld forgási és a Hold keringési ideje ki nem egyenlítődik. Számítások szerint ez 1,6 milliárd év múlva következik be, amikor egy nap 55 nap hosszú lesz és a Hold is ennyi idő alatt kerüli meg a Földet. Ekkor a Hold a Földnek csak egy oldaláról lesz látható és adott helyen mindig ugyanott lesz megfigyelhető az égbolton."
Forrás:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Hold
Üdv Óvári L.