Szuperhold

Holdészlelők fóruma
Ardob
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.04.11. 08:52

Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Ardob » 2011.04.11. 09:07

Nemrégiben olvastam egy cikket, melyben azt állítják, hogy az idén 5 superhold jelenséget figyelhetünk meg.
Erre a cikkre hivatkoznak: http://adventofdeception.com/extreme-supermoon-march-19
Valóban öt szuperhold jelenség lenne az idén?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.11. 10:16

Kedves Áron!
Szuperhold NINCS! A csillagászatban ilyen fogalom nem létezik. Az egész hisztéria amerikai ujságírók, vagy inkább feltünési viszketegségben, esetre misztikus ábrándokban szenvedő személyek találmánya. Felejtsd el!
A Hold ellipszis pályán kering a Föld körül, "közepes távolsága" a Föld központjától 384 500 km, az ellipszis pálya közepes legnagyobb távolsága 405 504 (apogeum) km, a legkisebb átlagos távolsága 363 269 (peigeum) km. De a folyamatos pályaháborgások miatt a legnagyobb távolság 404 000 és 406 400 km között, a legkisebb távolság 356 400 és 370 300 km közt ingadozik. A perigeum pontok lehetséges legkisebb és legnagyobb értéke közt tehát nem egészen 14 000 kma különbség, ez kb. akkora mint a Föld átmérője. Ekkora különbség nem okoz érzékelhető eltárást a Földre ható árapálykeltő erőben (elméletileg kiszámítható, de ténylegesen nem jelentkezik érzékelhető módon).
Több mint egy évszázada végeznek vizsgálatokat (pl. statisztikus összeállításokat), hogy van-e valamilyen összefüggés a földi jelenségek és a Hold távolság változás közt (pl. földrengések, vulkáni tevékenység),de MINDEDDIG SEMILYEN KAPCSOLATOT NEM SIKERÜLT TALÁLNI! A Földön pl.átlagosan ávente 10 000 rengést regisztrálnak, vagyis minden időpontra több is esik. Ha tehát akarom, akkor mindenféle helyzetre találok rengést!
Mégkevésbé helytálló az a vélekedés, hogy a bolygó együttállások bármiféle hatással lennének. Ezek a hírek rendszerint a tudományban teljesen járatlan, a hisztériakeltésre pályázó emberek agymenései. (Lehet benne némi célzatosság: jó alkalom, hogy az emberek figyelmét eltereljék pl. a bankok bedölésének, és más valódi bajoknak kérdéséről.) Hát ez a helyzet: BQ.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.11. 16:25

Üdv !!

-Mért ne létezne "szuper hold" ? No ná hogy van !!! Csak nem abban az értelemben , amit a mi régi ismerősünknek vélünk, a Hold.Exobolygóknál vannak ugye a Forró-Jupiterek, a Forró-Neptunuszok, avagy a Szuper Földek, nos ezek még a "kellékek", de mi van a maradékkal .....? A nagy exobolygók ( exobolygók ) holdjaik "nem hivatalosan" Szuper holdaknak nevezik, s nem is tudom hogy hívhatnánk másként ezeket e "égitesteket"..(?) Egy egy óriás bolygó körül szinte bizonyos Föld (vagy még ennél is nagyobb..) égitestek keringhetnek,s ezeket akkor minek nevezzük Gyula..? holdaknak..? ..ja lehetnek...de akkor is ha ezek akkorák mint maga a Föld, vagy annak 3-szorosa...? Szuper hold kifejezés itt egészen tárgyszerű.Bocsánat a szólásért Gyula.( De értem a mondanivalóját.).
Várok erre a Komment. .. :D

Üdv: Hyperion85.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.11. 17:53

Kedves Hyperion85! Sajnos a leveled annyira zavaros és annyira nem a feltett kérdéshez kapcsolódik, hogy nincsen mit hozzászólni. Nem világos, hogy hogyan kerül a Föld Holdja az egyelőre még igencsak kevéssé ismert exobolygókhoz? Ha meg viccnek szántad, hát annak bizony nagyon vézna. És közben megzavarod a jószándékú kérdezőt.
A kérdés arra vonatkozott, hogy az átlagos perigeum távolságnál kisebb földközelségbe kerülő Hold lenne a szuperolf. De ilyen csillagászati fogalom nincsen. A következő három hónapban a perigeum április 17, május 15, jűnius 12-re esik. A Meteor Csill. Évkönyvben ezek az időpontok, a hozzájuk tartozó távolságokkal megtalálhatók, és az is látszik, hogy a perigeum távolság mind nagyobb lesz. De ezeknek semmi köze sincsen az exobolygókhoz! BQ
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.12. 08:58

Én már egyszer fényképeztem Szuperholdat:
Kép
8-)
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.04.12. 10:02

Hyperion85 írta:A nagy exobolygók ( exobolygók ) holdjaik "nem hivatalosan" Szuper holdaknak nevezik, s nem is tudom hogy hívhatnánk másként ezeket e "égitesteket"..(?)

Az exobolygók holdjait szerintem exoholdaknak hívják.
A Szuperhold a közbeszédben mást jelent, olyan hírlapi kacsát, ami a "Mars akkorának látszik mint a Hold"-dal egyenértékű maszlag.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.04.12. 10:36

És szerintem itt van az a pont, amikor a téma túl lett ragozva. Akár le is lehet zárni a topicot. Szvsz.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.25. 00:17

Üdv..!!!

Igaz hogy a Hold távolodik tőlünk, de meddig ? Hol lesz , az a pont ahol ( km-ben) a Hold képes lesz eltávolodni, s vajon megáll majd ez a távolodása ? Egyes vélemények szerint a Földtől való távolodása a visszájára fordul, s amikor eléri azt a bizonyos pontot, akkor a Hold befelé való mozgásba kezd. Nos ezt halottam, nem tudom igaz-e...(?)
Véleményem szerint a Hold távolodása igen hosszú időt vessz igénybe, aminek következtében még a Nap is átvált a "korszakán" vörös óriásba...De az is érdekes , ha a Föld megmarad (nem nyeli el a Nap )akkor a Hold is.,s a keringése úgyan úgy meglesz neki, nem ???Akkor még eltelhet bizonyos idő ahhoz, hogy a folyamat ( itt most a befelé való spirálzárról beszélek....) beleütközik a halott Földbe.(?) Van ebben reális gondolat ?

Szerettettel várom a komoly hozzászólásokat..!!.--- :)

üdv: :D Hyperion85.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.25. 08:49

A Hold kis mértékben, de valóban, mérhetően távolodik tőlünk. Most nem tudom, hogy pontosan mennyit egy év alatt, de rendkívül keveset. Évmilliók múlva talán már csak gyűrűs napfogyatkozások lesznek.
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.04.25. 10:47

Évente 3,8 cm a távolodás. Oka részletesen:
http://www.kfki.hu/~cheminfo/hun/teazo/ ... /hold.html
Hogy meddig? Az egyik modellezett verzió szerint "addig fog folytatódni, amíg a Föld forgási és a Hold keringési ideje ki nem egyenlítődik. Számítások szerint ez 1,6 milliárd év múlva következik be, amikor egy nap 55 nap hosszú lesz és a Hold is ennyi idő alatt kerüli meg a Földet. Ekkor a Hold a Földnek csak egy oldaláról lesz látható és adott helyen mindig ugyanott lesz megfigyelhető az égbolton."
Forrás:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Hold
Üdv Óvári L.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”