Szuperhold

Holdészlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.09. 16:51

Vizi Péter írta:Attila!

A hangsúly a túlzott elváráson van.
Amikor a laikus szuperholdat hall, azt hiszi, valami brutálisan nagy és fényes Holdat fog látni.
Amikor vérholdat hall, azt hiszi, vérvörös Holdat fog látni.
A tavalyi kékholdnál több tucatnyi ember jött le a Dunapartra, CSAK ezért!
Stb.

Ehelyett mi történik? Kimegy, látja, amit általában látni szokott és becsapva érzi magát a média, a tudomány, a ... által.
Ez az, ami kifejezetten káros.


Megtaláltam a "tudományos" magyarázatot :mrgreen: :
http://www.annwn.hu/natura/ahogy-fent/holdfazisaijelent

Az oldal ezt írja magáról:
"Az oldal a boszorkányságról, mágiáról és varázslatról próbál összegyűjtött tudást adni, emellett találkozhatsz a többistenhittel, pogánysággal, mitológiával és legendákkal is. Hely hiányában: minden, ami ezeket a témákat érinti."

Legalább korrekt. Csak az újságírók nem nevezik meg a forrást... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.07.09. 18:16

Kedves Attila!
Nem akartam a szuper-, hiper- és egyéb holdakhoz hozzá szólni, de ehhez az utóbbi oldalhoz már igen!
Az ott felsoroltaknak semmi közük a néphithez, indiánokhoz, egyebekhez. Pl. átböngésztem sok-sok valódi, néprajz kutatók által gyűjtött indián folklór adatot (mert, hogy kíváncsi voltam arra, hogy az őseinkhez hasonló, félnomád népek csillag hiedelmei milyenek), de még véletlenül sem találtam egyetlen olyan megnevezést sem, mint amilyenek a csatolt linkben előfordulnak. Esetleg a honlap összeállítójának beteg agyszüleményei.
Ezeket városi, szenzáció vadász, esetleg misztikus figura találta ki. És nyugodtan közzé tette saját halandzsáját, mert hiszen az olvasói közül ki fog utána nézni a valódi néprajzi adatgyűjtések közt? (Én sem nézném meg, ha nem foglalkoztatna a téma.) Vagyis az, amit a történész "misztifikációnak" nevez.
Ami a "szuper" jelzőt illeti: indokolt a szupernóva, amelyiknek fényessége időlegesen az eredeti fényesség milliószorosára nő. Indokolt a szuper galaxis-halmaz esetében, amely több százszor annyi galaxist tartalmaz, mint egy átlagos normál galaxis halmaz. De tedd a szívedet a kezedre, vagy fordítva: puszta szemmel észre veszed-e, hogy perigeumban a holdkorong nagyobb vagy fényesebb mint apogeumban? Nyugodtan állíthatom, hogy nem. Ezért is értelmetlen ilyen jelző.
Viszont káros, mert az egyébként jó szándékú laikust félrevezeti. Az újság kidobolja, hogy "most jön a szuperhold". A derék laikusunk, aki valóban kíváncsi a természetre meglesi a kelő holdat (amit korábban talán egész addigi élete során nem nézett), és lám mit lát: szép nagy kelő holdat. Hát persze, hiszen a csillagászok által közismert optikai csalódás miatt a kelő vagy nyugvó hold- és napkorongot a látóhatár közelében mindig nagyobbnak érzékeljük. Akár akkor is, ha éppen földtávolban van. (Ráadásul ez a nagyobbodási jelenség a sarló- vagy félhold helyzetben nem érzékelhető feltűnően.)
Bizony-bizony az egész egy mesterségesen kiagyalt linkség, mi pedig felejtsük el. Hagyjuk meg az amerikai népnek, ők szeretnek bedőlni minden ilyesminek. - BQ.
a
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.09. 20:30

Kedves Lajos és Péter!

Úgy érzem, mindketten félreértettetek.

Én nem a szuper- és egyéb jellemzőkkel ellátott hold-jelenségek elnevezése mellett érveltem, hanem - olvassátok vissza - az egész tárgykör túldimenzionáltságát kritizáltam, illetve próbáltam megérteni egyáltalán az elnevezések (szuper-hold, eper-hold és társai) mögötti természettudományos jelenségeket - már ha van egyáltalán.

A vigyorgó zöld pofával :mrgreen: éppen a belinkelt oldallal kapcsolatos (természetesen nem pozitív...) véleményemet fejtem ki; tehát Lajos részletes magyarázata - legalábbis engem - nem lepett meg.

Egyszerűen nevetségesnek tartom ezt az ádáz hadakozást a "szuperhold" (és egyéb hasonló) elnevezés ellen, ami természetesen távolról sem jelenti azt, hogy jómagam egyetértenék az elnevezéssel. Ha valaki mégis bedől neki, majd rájön, hogy hülyeség, ha megnézi. És akkor mi van??? Ki és mit veszített ezzel? Tényleg kell ez a szájtépés? Az erre fordított időt és médiaoldalakat sokkal hasznosabban is fel lehetne használni, pl. a kezdők segítésével.

Én csak ennyit kérdeztem. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.07.09. 21:56

Kedves Attila! Azt hiszem megértem az álláspontodat. és tulajdonképpen egyetérthetek veled. Csak tudod, én szerintem nem szabad alábecsülni a különféle bambaságokat! Így volt ez pl. amikor egy kis eszement társaság kiagyalta a "summer-magyar rokonságot". A nyelvészek, régészek kezdetben a vállukat vonogatták: ki hisz ilyen szamárságokat? Nem is reagáltak rá eleinte. Ma már pedig ott tartunk, hogy nagyobb számban jelennek meg az ilyen hamis tanokat hirdető munkák, mint jó történelem könyv, és vannak középiskolai tanárok, akik a gyerekeknek ezt hirdetik.
Semmi jó nem származik abból, ha az amatőrök (főleg a kezdők) is elhiszik az ilyen "vérhold" meg egyéb elnevezéseket, és alkalmazni kezdik. Sajnos az internet nagyon fellendíti ezeknek a terjedését. - BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.07.10. 10:43

Hát, igen. Az a sumér dolog (Karinthy) már a bibliában is szerepel : "láttam vala egy oroszlánt mentében" (János ?). Az pedig magyar ruhadarab.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.07.10. 19:23

Ez a sületlenség meg honnan származik? Egyetlen index fórum ír ilyesmiket:

"Igen, az oroszlán meg egy őshonos magyar állat, mert benne van a Bibliában, hogy láttam vala egy oroszlánt mentében, és ugye a mente, az egy ösi magyar ruhadarab,,,,:-))"

A sok smiley mutatja, hogy az író sem gondolja komolyan, amit írt.
Sehol másutt nincs a weben ilyesmi.
Karinthynak meg hogyan lenne köze hozzá?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.07.11. 12:51

Igazán nem ide tartozik, de ha már Zoli felvetette (mint "sületlenséget") hát ime:

"láttam vala egy oroszlánt mentében" (János ?).

Ez egy régi diák tréfa, alighanem 18-19. sz-i debreceni diákoktól származik, de lehet máshonnan is. A vicc az utolsó szóban van, és jó példa, hogy mennyire különböző módon értelmezhető egy-egy mondat. Mert:
1. Látta az oroszlánt, amint éppen ment (járt), valahova,
2. Látta az oroszlánt, amelyen mente (ruhadarab) volt,
3. Az elbeszélőn mente (ruhadarab) volt, amikor az oroszlánt látta.
Mivel a latin szövegben az első szó egyes szám harmadik személyben áll (Ö látta...) még egy értelmezés adódik
4. Miközben ment a személy, látta az oroszlánt.
Én ezt a tréfás értelmezésű mondatot először Jókainál olvastam (de ne kérjétek, hogy ebben a kánikulában kikeressem, hol), és mint ha Mikszáthnál is előfordulna. A csavar benne az, hogy a diáknak vissza kell fordítania latinra a mondatot, és akkor törheti a fejét, hogy melyik értelmezés szerint fordítsa.
Karinthynak azonban valóban csak annyi köze van hozzá, hogy valahol olvasta-hallott és tovább adta. De tény, hogy 150-200 éve a felsős diákok még ilyesmivel élcelődtek. BQ.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.11. 13:42

astrohist írta:Igazán nem ide tartozik, ... De tény, hogy 150-200 éve a felsős diákok még ilyesmivel élcelődtek. BQ.


Hát igen. Rég volt.
Ma már inkább ilyen szóvicceken élcelődnek a "felsős diákok":
"- Jean, hol van a gróf úr?
- A nappaliban.
- A szobalánnyal?
- Nem. A gróf úr..." :lol:

Bocsi! :oops:
Ez is off volt, bár a latinhoz csak annyi köze van, hogy nyelvi téma ez is az is... 8-)
Ha nem tetszik, kimoderálható.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.07.11. 15:50

Kedves Lajos, elképesztő. Mennyi mindenben vagy utolérhetetlen! Üdvözlettel: Géza
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.11.02. 13:17

astrohist írta:... Szuperhold NINCS! A csillagászatban ilyen fogalom nem létezik. ...


Kivételes szuperhold lesz novemberben

http://index.hu/tudomany/2016/11/02/kiv ... vemberben/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”