Ezzel ugrott a Hold...

Holdészlelők fóruma
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.12.19. 22:04

10. Visszhangzik a Hold : 1969. november 20-án az Apolló-12 legénysége az emelkedési fázisban ledobta a holdmodult, mely visszazuhant a Holdra. A lezuhanás hatására ( ez kb. 65 km-re történt az Apolló-12 leszállási helyétől ) létrejött egy mesterséges holdrengés, mely meglepő tulajdonságot mutatott : a Hold több, mint egy óráig visszhangzott, mint egy harang! Ez a jelenség ismétlődött meg az Apolló-13mal is, ( szándékosan előidézve, hogy a harmadik leváló egysége hatással legyen a Holdra. ), mely még több meglepő eredményt hozott : a szeizmikus műszerek rögzítették, hogy a becsapódás visszhangja 3 óra 20 percig hallatszott mintegy 40 km mélységig. ami arra enged következtetni, hogy a Hold szokatlanul könnyű, üreges, azaz egyáltalán nincs magja!


Nekem még ez a pont szúrt szemet, leginkább a fogalmazás érthetetlensége miatt. A holdmodul visszatérő egysége feladata végeztével valóban a Hold felszínébe csapódva végzi, azonban az Apolló 13 esetében erre nem kerülhetett sor, mivel az odaút során bekövetkezett robbanás meghiúsította a holdraszállást. A holdkomp ebben az esetben a Föld légkörében végezte. Gondolom nem szükséges tovább ragozni a dolgot, hiszen a történet eléggé közismert, ha máshonnan nem, hát az "Apolló 13" című játékfilmből, ahonnan ennek a topicnak a címe is származik...
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.19. 22:09

dgy írta: hogy csinálja a Cassini azt, hogy sorra megközelíti a Szaturnusz holdjait, hogy tér ki az ISS a közeledő űrszemét elől, milyen manővereket hajt végre az űrrepülőgép az ISS vagy a Hubble megközelítésekor és a dokkoláskor, miért nem az űrállomásról indítva javították a Hubble-távcsövet, mire jó a geostacionárius pálya és mire nem, miért nem ott keringenek a GPS-holdak, miért nagyon más az orosz és az amerikai távközlési műholdak pályája, mire használják a poláris pályákat, miért telepítik a kilövőhelyeket az egyenlítő környékére, miért nem "fordult vissza" az Apollo-13 félútról, amikor baleset érte, stb.


Tudsz ilyen könyvről, ami külföldiül íródott?

A téma iránt érdeklődőknek nagyon tudom ajánlani az ingyenes, de kiváló Orbiter nevű szimulátort:

http://orbit.medphys.ucl.ac.uk/home.php

Hihetetlenül sokat lehet vele tanulni az űrhajózásról. A kézikönyv alapos áttanulmányozása mindenképp ajánlott.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.12.19. 23:48

Kedves Dgy, én is nagyon szívesen olvasnék egy ilyen könyvet!
Mai napig tele vannak a sci-fi-k földi atmoszféra szerint ívben kanyarodó, bolygót egyenesen fölfelé elhagyó űrhajókkal...persze a film az film, de sosem árt tudatni mindenkivel, miért lehetetlen az ilyesmi. Én is szívesen olvasnék ilyen művet, akár angolul is!

Természetesen Lajos bácsi könyvötlete is tetszik, mert akárhogyan is próbálom, én nem vagyok képes különbséget tenni kráter és kráter között.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.12.20. 11:02

Sziasztok,

ismer valaki a weben jó áttekintő holdtérképet? Olyat, mint az egész (vagy fél) Földet ábrázoló térkép, a kontinensek, óceánok, nagyobb hegyek neveivel. Guglival persze lehet találni, de valami jól áttekinthető kellene.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.20. 11:27

Kedves Zoli! Ha közölsz velem póstai címet, szivesen küldök egy jó áttekintő térképet! Csak íej az arbar@t-online.hu közvetlen e-mail címemre. Lajos.
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.12.20. 12:43

Van egy Virtual Moon Atlas nevű ingyenesen letölthető program. Ird be a google-ba, több helyről is le lehet tölteni. Az szerintem elég jó.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.12.20. 13:50

Köszönöm, csak egyszerű áttekintő térképet kerestem.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.12.20. 14:07

Most olvastam csak bele, mi váltotta ki az alábbi hsz-özönt.
"A tudós megjegyezte, a közelmúltban készített bizonyíték arra, hogy a Hold felszínén lakták intelligens élet: egy 10-hüvelykes angyal szobor ágyazva egy hold rock. ... Az mit jelent ez a figura abszolút elme-megrémül... Az angyal - a humanoid szuka szárny-szerű függelékek a hátán és a hosszú haj folyik - áll a vas-vegyület található, kizárólag a felvidék a hold." stb.
Ha kissé fáradt, vagy rossz kedvű az ember, egy ilyen gugli-fordítás úgy feldobja, mint egy Fülig Jimmy levél. Az, hogy a szöveg eredetiben is akkora zöldség volt, mint amilyennek fordítás után is maradt, csak azt jelzi, hogy kár az ilyesmire túl sok szót vesztegetni.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: meunier » 2010.12.22. 14:52

Mindkét ötlet tetszik. Egyiknek is, másiknak is lenne létjogosultsága. Már csak meg kellene írni őket és ki kellene adni, bár gondolom, ez utóbbi a kisebb meló, de lehet hogy tévedek! :)

Darci-nak: csak így tovább. Az ilyen eszement bejegyzésekre adott válaszokból lehet a legtöbbet tanulni. :D
Egy észrevétel ezzel kapcsolatban:
4. A vízpára jelenléte : 1971. március 7-én, a Holdfelszínre telepített mérőműszerek vízpárafelhőt észleltek a Holdon. A párafelhő 14 órán keresztül maradt meg a felszínen és mintegy 100 négyzetmérföldnyi területet borított be.
. Aha, és hogy maradt meg egyben a Hold kis gravitációs mezejében? Főleg, hogy nem uralkodik a Holdon éppen szobahőmérséklet. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
hunadmin
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.03.20. 20:14

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: hunadmin » 2010.12.27. 22:47

Emberek! Van egy jó és egy rossz hírem.
A jó hír: Már 3 évvel ezelőtt kidolgoztam a Hold kolonizálásának megvalósíthatóságát. A részleteket hadd ne áruljam el. Annyit elmondhatok hogy már másfél milliárd dollárból meg tudom valósítani. A terraformálás ebben nincs benne, csak a kolonizáláshoz szükséges előkészületek, mint pl: tervezés,gyártás,szállítás és az ezekhez szükséges infrastruktúra kialakítása, valamint a kolonizáláshoz szükséges technikai megvalósítások.
A rossz hír: nincs másfél milliárd dollárom.(de rajta vagyok az ügyön ;) ) lásd:www.hdss.eu
Válasz küldése

Vissza: “Hold”