Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.10. 07:55

Köszönöm szépen!
Különben pont ezt igyekszem tenni, 180x környéki nagyítással már több területet megismertem, fotózom is minden megvilágításnál. De az egész korong részletes megismerése a célom, ám ehhez még idő kell.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.12.10. 19:08

Köszönöm szépen a válaszokat. A cikket ki is nyomtattam és elolvastam, meg kerestem angol nyelvű irodalmat is.
Én személy szerint mindig is nagyon szerettem a Holdat; most éppen pár hónap kihagyás után a Lunar 100 programot szeretném folytatni. Már igen sok alakzatot végigészleltem róla ám az izgalmas rész még most jön; a nehezen látható objektumok most következnek.
Én még egyszer sem láttam LTP jelenséget bár sokszor rácsodálkoztam már a holdsarló mellett a sötét oldalra is. Na hátha egyszer szerencsém lesz.
Úgy olvastam hogy a nappali oldal jelenségeinek észrevételéhez a legjobb mód ha a változó holdfoltokat észleljük; így jól megismerjük az adott területet és a tényleg oda nem illő alakzatokat rögtön kiszúrhatjuk! Talán egyszer próbáltam meg változó foltokat észlelni egy 5cm-es távcsővel a Mare Crisiumban....valahogy nem jött össze bár már régen volt!
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.12.12. 11:00

Tegnap előtti kráterek a Holdon!200/1000 Newton,Philips TouCam Pro,Tele Vue 2,5X Barlow,WxAstro Capture képrögzítő,Registax képfeldolgozás,200db képből.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: algor » 2013.12.12. 17:58

Csak egy kicsit készült korábban ez a kép mint a fentebbi, de mégis szembetűnő az árnyékok változása.

hold_UT20131210-1556_150-1240N_3xBw_Scp_nt.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

2013_12_10_1712UT_Archimedes

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2013.12.12. 23:03

Kedden Gubicza Lacival Gyulafirátóton, Schné Attila "Corvus Csillagvizsgló"-jában néztük és kameráztuk a Holdat egy csodálatos távcsővel: 280/2810 mm-es Yolo-reflektorral (természetesen Attila saját késítésű optikája). Sajnos elég nyugtalan volt a levegő, mivel a szomszéd kéményéből dőlt a meleg levegő, füst. Így is azért tudtunk néhány területről felvételt készíteni.

Itt ezen az Archimedes árnyékai éppen Algor és Hdh felvételei közötti időpontban látszanak. Érdemes megnézni az eredeti méretű, nagyobb képet is az eszlelesek.mcse.hu oldalon:

http://mpt.dyndns.info/open.php?obsid=12468

Kocsis Antal (KOC)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

2013_12_10_Déli pólusvidék, Zach, Heraclitus

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2013.12.13. 13:52

Sziasztok! Itt van egy újabb felvételünk a keddig sorozatból, amely a Corvus Csillagvizsgálóban készítettünk Gubicza Lászlóval Gyulafirátóton Schné Attila csodálatosan jó optikájú 280/2810 mm-es Yolo-tükrösével.

Az eredeti méretű változat az eszlelesek.mcse.hu oldalon van:
http://mpt.dyndns.info/open.php?obsid=12474

KOC
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.14. 14:37

Én is csatlakozom a fentebbi kollégákhoz egy Erastothenes erejéig. Ugyan már nem az újdonság erejével, de mindig meglep, hogy mennyire sok látnivaló van a Holdon. (249/1030N+5x+Scopium)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.19. 21:51

Folytatás a Kína a Holdon topik 3. oldaláról az Aldrin-Collins-Armstrong kráterek kapcsán.

Cseh Viktornak:
Nem tartom valószínűnek, hogy összejön 100 mm-el, de sosem próbáltam ki, úgyhogy ez csak saccolás. Az is lehet, hogy pl. az Armstrong mondjuk sikerül, a többi nem. Minden esetre érdemes próbálkozni, mert néha meglepő dolgok is előjönnek. Most készülök egy beszámoló írására, hogy meddig lehet lemenni részletekben egy tíz centissel, csak az idő nem nagyon kedvez a barangolásra.
Elég valószínű, viszont hogy lapos szögű megvilágítás mellett sikerül, ha a légkör is úgy akarja. Ha lenne rá partner én érdekesnek tartanék egy olyan programot, ahol kijelölnénk mondjuk 100 formációt, és akinek kedve van megpróbálná megfigyelni. Ebből kiderülne, hogy adott átmérő általában milyen felbontást tud a Holdon. Ebből meg igazi metgfigyelési programokat lehetne ajánlani minden távcsőhöz.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.12.20. 02:29

Sidius írta:Folytatás a Kína a Holdon topik 3. oldaláról az Aldrin-Collins-Armstrong kráterek kapcsán.

Cseh Viktornak:
Nem tartom valószínűnek, hogy összejön 100 mm-el, de sosem próbáltam ki, úgyhogy ez csak saccolás. Az is lehet, hogy pl. az Armstrong mondjuk sikerül, a többi nem....


http://www.csillagaszat.hu/a_het_csilla ... tkepe.html
Obszidián.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.12.20. 05:02

Üdv!

Köszönöm a válaszokat és mindenképpen rápróbálok majd megfelelő megvilágítási viszonyok mellett! Hátha legalább valami foltokat meglátok belőle.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”