Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.02.05. 15:07

Ez a tényező azért nem jelenthet olyan sokat... Ebben az esetben mi az a tényező ami a holdközelség, és a holdtávolság között felfoghatná a fényt? Gyakorlati szempontból (szemmel láthatóan) is fényesebb ilyenkor a Hold? A Hold fényességét szerintem inkább a Föld távolsága befolyásolja a Naptól, hiszen maga a bolygó kilengése nagyobb, mint a Hold pályája... Habár most majdnem összeesett a két közelség, de inkább azt kellene megvizsgálni, hogy csupán a Hold mennyivel tud fényesebb, illetve halványabb lenni...
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.02.07. 09:26

Zoli írta:Ez a tényező azért nem jelenthet olyan sokat... Ebben az esetben mi az a tényező ami a holdközelség, és a holdtávolság között felfoghatná a fényt? Gyakorlati szempontból (szemmel láthatóan) is fényesebb ilyenkor a Hold? A Hold fényességét szerintem inkább a Föld távolsága befolyásolja a Naptól, hiszen maga a bolygó kilengése nagyobb, mint a Hold pályája... Habár most majdnem összeesett a két közelség, de inkább azt kellene megvizsgálni, hogy csupán a Hold mennyivel tud fényesebb, illetve halványabb lenni...


Kedves Zoli,

alapvető tévedésben vagy, mert egy távolabbi dolog (pl. izzó) fényessége nem azért csökken a távolsággal, mert valami elnyeli a fényét. Hanem azért, mert a fényforrás gömbszimmetrikusan bocsátja ki fényét, és ez a gömbfelület a távolság négyzetével fordítottan arányos, épp ezért a forrás fényessége is. A légköri fényelnyelés természetesen befolyásol, de a folyamat alapvető fizikája a döntő. Azaz ha kétszer messzebb vagy a gyertyától, a fénye negyedére csökken. És ez már akkor is így van, ha 1m-ről 2m-re távolodsz tőle. És ugye te sem gondolod komolyan, hogy 1m távolságkülönbség a gyertya fényének háromnegyedét elnyelné? Akkor egy sűrű, sötét ködben élnénk örökké.

G
karonfoll
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.30. 15:28

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: karonfoll » 2010.02.10. 15:48

santage írta:... Akkor egy sűrű, sötét ködben élnénk örökké.


Sokszor azt érzem, hogy ez azért mégiscsak igaz. ;)
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.02.11. 17:34

karonfoll írta:
santage írta:... Akkor egy sűrű, sötét ködben élnénk örökké.


Sokszor azt érzem, hogy ez azért mégiscsak igaz. ;)


Akár... Bár inkább világos köd vesz minket körül. Gondolj csak a fényszennyezésre. :mrgreen:
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.02.12. 17:54

Kirami írta:Bár inkább világos köd vesz minket körül. Gondolj csak a fényszennyezésre. :mrgreen:


De még mennyire. Kinézek este az ablakon, halványrózsaszínű derengés: nem nyúlok még binokli után sem. Felesleges az ablakon is kinézni. Ha kékesen sötét az ég - talán. Bár akkor sem itt, Bp-en... :twisted:
Unreal
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.02.23. 19:47

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Unreal » 2010.02.23. 19:58

Sziasztok!

Én régebben foglalkoztam csak a csillagászattal még általános iskolai szakkörben.Most néztem ki az égre és olyat láttam, amit még soha.

A hold körül van egy szabályos kör, amely teljesen pára mentes, tiszta és a szélén látható egy pára gyűrű. A gyűrű külső széle az Orion öv vízszintes három csillagainak a jobb oldali szélénél van és olyan vastag, mint a három csillag kb. Mi lehet ez érdekelne?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.02.23. 20:30

Ez egy egészen szabályos Hold-haló, amelyik a nagy magasságű fátyolfelhők jégtűin keletkezik. Nem nagyon ritka, de érdemes alaposan megnézni. Néha a felső szélén, és/vbagy a két oldalán egy-egy fényesebb folt (mellékhold) jelenik meg, alkalmanként ezekből újabb ív-darabok indulnak ki. Érdemes feljegyezni (hó, nap, óra, percÍ), az MCSE Szabadszemes csop-ja gyűjti a megfuigyeléseket. Jó nézegetést: BQ
Unreal
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.02.23. 19:47

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Unreal » 2010.02.23. 20:47

Köszönöm a gyors választ 19:00 órakor láttam és most 20:40 órakor már halványodik. Azt sajnálom nem tudtam sem lefényképezni, sem kamerán rögzíteni.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.02.24. 10:05

Sziasztok!

Múltkorjában felmerült a holdbéli napkelte megörökítése egy mozi formájában.
Vasárnap este próbálkoztam a dologgal (kritikan aluli nyugodtság mellett), és azt találtam, hogy 1 óra kevés ehhez. A 20 db, 3 percenként keszített felvételen épp csak annyi látszik, hogy 2-3 pixellel arrébbmozdultak az árnyékok (a terminátor vonala környékén) - szóval szinte észrevehetetlen a változás.
Tehát aki ilyet tervez, szerintem érdemes legalább 3-4 órás szeánszra felkészülni, viszont ezek alapján elég lehet 5-10 percenként is egy felvétel.

--mpt
Lacc_
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.02.24. 20:53

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Lacc_ » 2010.02.24. 21:00

Üdvözlök mindenkit!
Lenne egy kérdésem a holddal kapcsolatban, vagyis azzal kapcsolatban amit körülötte látni. Egészen pontosan, hogy mi is az amit például ma este is látok a hold körül, egy teljesen szabályosnak tűnő kört lehet látni, a látvány az csodálatos, sajnos lefényképezni nem tudom(nincs hozzá megfelelő gépem), de tényleg elképesztő.
Szóval csak azt szeretném megtudni, hogy mit is látok.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”