Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
pBandi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.10.17. 16:21

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: pBandi » 2009.12.15. 21:35

Sziasztok!

Engedjétek meg, hogy a fotós nevében és is belekotyogjak picit az eszmecserébe.

Gebének már régóta tartoztam ezzel a szeánsszal, örömmel mentem, ő is szívélyesen fogadott, hogy együtt próbára tehessük a távcsövét, és a „felavassuk” a nemrég elkészült csillagdáját, így én is köszönettel tartozom neki. Nem mellékesen kíváncsi voltam, hogy mit tudhat egy az enyémnél éppen kétszer nagyobb műszer. Tényleg Gebe belegondoltál, hogy ezek a csillagdád bemutatkozó képei??? Ráadásul kapásból belekerül a meteorba :-) - hááát – soha rosszabbat…

A fotózás ténye kb. 30 másodperc alatt dőlt el miután egy gyengébb pillanatban kikandikáltam az ablakon, és konstatáltam, hogy a komor szürke idő szőrén-szálán eltűnt. Gyorsan letöltöttem az időjárásképeket, és egy telefonhívást követően kb. 1,5 óra elteltével már a csillagda tetejét tologattuk…

Amíg a rendszerek elindultak picit szemügyre vettük a holdat, főként potenciális célterületek és az ég állapotának felmérése céljából. Az érdi fényszennyezés különösen nem zavarta az észlelés, csak a hullámzó-nyugtalan légkör, és a néha átvonuló felhőfoszlányok. Közben kiderült egy apróbb malőr, nevezetesen a kamera kábeleit – hosszúsági, vagyis inkább rövidségi problémák miatt - nem tudjuk elvezetni az észlelőhelyiségig, így kényszermegoldásként a számítógéppel együtt kihelyeztük a távcsőtérbe, és a tápvezetékeket a résnyire nyitott ajtón keresztül vezettük ki. Ez később sajnos végzetesnek bizonyult. A videókon jól megfigyelhető a nyugodtság fokozatos romlása az idő előrehaladtával, ahogy egyre melegebb levegő távozhatott az ajtórésen. Gebében olyan mély nyomot hagyott ez a malőr, hogy sejtésem szerint már úton vannak a hosszabb kábelek :-) A saját tapasztalat mégiscsak a meggyőzés leghatásosabb módszere a mai napig :-)

A képek feldolgozását részfolyamatokra bontva végeztük. Az átlagolásig az én művem, az élesítés és kozmetikázás Gebe munkája. Egyszerűbbnek tűnt pár 3Mb-os kép mozgatása, a 10-15Gb-os nyers állományok órákon át tartó másolgatása helyett.

Őrülünk, hogy a képek elnyerték a tetszéseteket, ugyan külön kiemeltétek a szenzációs felbontást, de a fent vázolt észlelési körülmények miatt, sajnos azt kell mondjam, most „csak” ennyire futotta. Legközelebb a romboló körülményeket csökkentve javulás várható a képek felbontásában, főleg a finom átmenetek fodrozódások tekintetében. Amíg ezek a képek elkészülnek derült csillag/holdfényes estéket kívánok minden észlelni vágyónak!




Papp András
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.12.16. 08:12

Szia András!

Nem lenne kedved vagy kedvetek megírni ezt a kis kalandot a Meteor számára.

Üdv: Ggz
pBandi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.10.17. 16:21

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: pBandi » 2009.12.16. 20:25

Semmi akadálya, beszéljünk róla privát csatornákon.

Ggz írta:Szia András!

Nem lenne kedved vagy kedvetek megírni ezt a kis kalandot a Meteor számára.

Üdv: Ggz
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.12.23. 15:52

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok minden kedves holdészlelőnek!

Ggz
Guest

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.12.27. 13:21

:D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2010.04.09. 12:18-kor.
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.12.27. 14:23

Ez igen! Elképesztően szép ez a kép, gratulálok!

Üdv: Ggz
Guest

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.12.27. 14:59

MCSE-HOLD nak mail ment.

GEBE
Detti
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:53

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Detti » 2010.01.01. 23:06

Csodás hold-halo Budapest fölött! MOST! Ugyan 90-180 fok között hiányos, de mégis szép!

BÚÉK!


Üdv Néktek!
D. :-)
pBandi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.10.17. 16:21

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: pBandi » 2010.01.02. 22:29

Sziasztok!
Nagyon úgy tűnik a történelem bizonyos időközönként megismétli önmagát. Nemrég (dec. 28), éppen napra pontosan egy hónappal Józsinál elkövetett közös fotózást követően ismét a Hold felé fordítottam a kamerámat, de most a saját távcsövem végezte a fénygyűjtést... Nem meglepő, hogy a hold hasonló fázisban volt, de a felére csökkentett átmérő, ha nem is a felére de csökkentette a felbontást. A rövidebb fókuszért cserébe viszont a nagyobb látómezővel kell megbarátkoznunk. Remélem menni fog :-)
sr2m.jpg

A kép az eredeti 70%-ára van csökkentve.

A komplett anyag feldolgozása még folyamatban van ebben még a délebbi vidékekről készült fotók találhatók.

Papp András
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Guest

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Guest » 2010.01.03. 09:12

:D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2010.04.09. 12:19-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”