Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.10. 18:03

pontshow írta:Szia! Jó lett a kép, nekem az első is tetszik, bár igaz, az bemozdult. Leírhattad volna milyen okkulárt és milyen fényképezőt esetleg állványt használtál, ill. módosítottad-e a képet. Tegnap én is csináltam egy fotót még világosban, nem módosítottam, ilyen lett:
Kép
SW 130/900 EQ2, 25mm Super Barium, Casio EX-S880 kézből okksiba, 2x optikai Zoom.
Sajnos a világos háttéren szépen kijönnek az optikámban levő porszemek, de ezzel együtt élek :)
Photoshoppolni nem akartam, hogy látsszon milyen a nyers kép.


Szia!
Amikor azt írod, hogy okksiba rakod a géped, akkor azt hogyan kell elképzelni? Mennyi záridővel?
Miket próbáltál így fotózni, hogy nincs rögzítve a géped, és milyen beállításokkal?
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.10. 18:31

Szia!
Okksi elé tartom a kompakt gépet és addig mozgatom, amíg jó helyen nem lesz a kép. Ezután a gépen a zoommal addig közelítek amíg kb kitölti a képet. Automatán fényképezek, makrón. Az okkulárhoz nem nyomom oda teljesen, marad 1-2 mm. 25mm-es okkulár, 36x-os nagyítás. Így benne van az egész látómező. Nagyobb nagyításon már nehéz összehozni, inkább a zoomot használom.
Napot és Holdat fotózok így. Próbáltam Jupitert is 180x-os nagyításon, de az csak egy paca lett. Lehet ha kitartóbb lettem volna összejött volna az is.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.10. 20:06

Itt egy videó is a tegnapi Holdról:

http://www.youtube.com/watch?v=HUvBcYWu16Q
Kónya Zsolt
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.14. 12:59

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Kónya Zsolt » 2011.04.10. 21:16

pontshow írta:Szia!
Okksi elé tartom a kompakt gépet és addig mozgatom, amíg jó helyen nem lesz a kép. Ezután a gépen a zoommal addig közelítek amíg kb kitölti a képet. Automatán fényképezek, makrón. Az okkulárhoz nem nyomom oda teljesen, marad 1-2 mm. 25mm-es okkulár, 36x-os nagyítás. Így benne van az egész látómező. Nagyobb nagyításon már nehéz összehozni, inkább a zoomot használom.
Napot és Holdat fotózok így. Próbáltam Jupitert is 180x-os nagyításon, de az csak egy paca lett. Lehet ha kitartóbb lettem volna összejött volna az is.


Szia!

Egy tipp: afokális fotózásnál, ha van manuál élességállítási lehetőség a fényképezőn állítsd végtelenre majd a távcsöved fókuszírozójával próbáld élesre állítani a képet. Legalább ennyire fontos lenne a megfelelő rögzítés, hogy stabilan az optikai tengelyen tartsa a gépet és akkor szerintem rövidebb fókuszú okulárral is próbálkozhatnál, elbírná még.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.11. 09:39

Szia!
Köszi a tippet, bár ismerem és próbáltam is már. A gondom az volt vele, hogy Napot fotóztam és ott a napfoltokra kell fókuszálni. A kijelzőn nem igazán sikerült élesre állítani. Igaz nem rögzítettem, csak odatartottam a gépet. Kontrasztosabb ojjektumnál, pl Hold nem próbáltam, annál valószínűleg egyszerűbb a dolog. A másik gond viszont már összetettebb. Az optikában van kb 4 porszem, különböző helyeken, amikkel játszani kell, hogy a lényeges területen ne legyen benne, így kézből egyszerűbb és gyorsabb is korrigálni a gép látómezejében levő céltárgy pozícióját. Napnál legalábbis nekem ez jött be, Holdnál viszont érdemes kipróbálni állvánnyal is, van is egy homemade a tubusgyűrűn, de a mostani szelek miatt még nem próbáltam, mert könnyen mozog. Egyelőre maradok a megszokott technikánál. Viszont az tényleg jó lenne, ha a 10mm-es okkulárt (90x-es nagyítás) is tudnám használni fotózásra, vagy ami mégjobb, ha a 2x-es barlowot raknám a 25mm-es elé, így 72x-es nagyításon még benne lenne az egész Hold korong, csak barlowal, vagy a 10mm-essel nagyon nehéz elkapni. Azzal kb ilyen lesz a kép (Telihold):
Kép
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.11. 10:10

Hm, ez jól hangzik.
Nem is gondoltam, hogy így "odarakással" is lehet ilyen jó képet csinálni. Mármint, hogy nem DSLR géppel, hanem pl egy olyannal is, mint ami nekem van (Lumix FZ8).
Köszi a tippeket!
Még egy kérdés: Tudom, hogy mechanika is kell(ene) hozzá, de mit gondoltok 150-nél nagyobb nagyításon egy Eq3-al lehet jó képet csinálni rövid záridővel a szaturnuszról? Mivel az most nagyon szépen látszik este, és adja magát, hogy fotó legyen :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.11. 11:04

Az attól is függ, hogy milyen fényképezővel akarod. Ha a Lumix-el, akkor szerintem felejtős a 100x-os nagyítás felett. De próbáld ki, veszteni nem tudsz vele. Én inkább úgy csinálnám, hogy kb 90x-es nagyításon befényképezném a legnagyobb felbontással, így elég sokat tudsz rajta nagyítani. Vagy használod az optikai zoomot. Ha még nem fotóztál előbb érdemes Napon, Holdon kezdeni. A Hold viszonylag egyszerű. A Nap már nehezebb jóval. Ha van napfóliád, akkor gyakorolj :)
Szaturnuszt nem fényképeztem még, de a Jupiteres képem ilyen lett:
https://picasaweb.google.com/pontshow/A ... 7681952050
Nem emlékszem már pontoson milyen nagyítás, de asszem 90 vagy 180? Nemtom. Viszont kézből ez már szinte lehetetlen hogy éles legyen, adhatsz neki bármekkora záridőt.
A Holdas képemen, amelyiknél kék a háttér, tegnapelőtt csináltam, ezek a paraméterek:
Fotó adatai:
2011.04.09.
3264×2448 képpont – 1415 KB
Fájlnév: CIMG4890.JPG
Fényképezőgép: CASIO COMPUTER CO.,LTD.
Modell: EX-S880
ISO: 400
Exponálás: 1/125 mp
Rekesz: 4.1
Fókusztávolság: 12.8mm
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.11. 11:45

Van egy ötletem az automata kamerákra, hogy annyi záridőt használjunk, amennyit akarunk. A távcső elé kell tenni egy lámpát, és a fényképezéskor adott fényerővel világítunk, amíg az exponáló gombot lenyomjuk az első megakadásáig, itt fókuszál, persze fixre kell távoli képre állítani, meg az ISO-t is állítsuk be fixre. Majd miután kiírja az értékeit mennyivel fog exponálni, elvesszük előle a lámpát és lenyomjuk teljesen. Még nem csináltam meg, de működni kell a módszernek, mivel nappal már egyszer nap képnél kipróbáltam.
Persze a legjobb, ha a lámpa odatevését valami automatikával csináljuk, odatolja húzza, egy kis motor, hogy ne kelljen ott közbe ugrándozni, főleg ha hosszú cső van és messze vagyunk a végétől.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.04.11. 12:10

Üdvözlet!

Szombat este készült néhány újabb felvétel a Hold-ról.
Ízelítőül itt van kettő, a többit feltöltöttem a képtárba...

(130/650 Newton+2xBarlow, Philips SPC900 webkamera, Registax)

Mare Nectaris_20110409_1741_NemethLaszlo.jpg


Fermat_Sacrobosco_Zagut_Rabbi Levi_20110409_1737_NemethLaszlo.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára lacus66 2011.04.11. 14:30-kor.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.11. 12:10

Igen, én is így gondoltam, hogy Holdon kezdeni :)
Köszönöm a tanácsokat, fogok jelentkezni majd az első képekkel :)
Viszont egy kép tavalyról:
Ezt állványról készítettem (csak a fényképezővel), 12X ZOOM-al amikor nagyon közel volt a Jupiter.
(ha jól emlékszem, 20mp expóval)
http://vogsphere.jss.hu/2010/09/21/a-jupiter-es-a-hold/
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Válasz küldése

Vissza: “Hold”