Szolárgráf

Napészlelők fóruma
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.11. 06:51

szia, nem csodálom, hogy nem lett a képen "semmi", én hasonlóképpen jártam, pedig kb 10-15°-kal felfelé néztek a kameráim, csak szerencsére én már januárban kitettem őket, így legalább a téli és tavaszi hónapok alatt még tudott csíkot rajzolni a nap. :)

legközelebb (júniusi napfordulótól) szerintem kb 30°-kal feljebb fordítom, és magasabbak is lesznek a dobozok.

én egyébként 0.33-as kólásdobozokat használtam, mindig csak az alját használva föl és két aljat egymásbafordítva. a belsőt persze minimálisan meg kellett gyűrni, hogy egymásba csússzanak, a külsőt pedig kivágtam azon a részen ahol a belsőn a lyuk van, és a kivágást felfele fordítva lett belőle egy kis esővédő tetőcske. (majd keresek róla képet).

két kamerát csináltam, az egyiken kicsit nagyobb lyukat fúrtam (tűheggyel). a lyukakat belül lecsiszoltam 200-as smirglivel. a dobozokat kivűl-belül lefújtam mattfekete festékkel, az egyik sajnos lepergett, így valami mást fogok kitalálni. végül összeszigszalagoztam és úgy tettem fel egy oszlopra őket, kicsit más irányba állítva.

szkennelés után a képeket és dobozokat beszámozva elraktam, így legközelebb tudom, melyik lyukméret és kameraállás milyen képet fog adni. 3 szkennelést simán kibírt a fotópapír, nem is látszik meg rajta.

íme a két kamera képe (ezek csak szkennelve és invertálva lettek, máshogy nem dolgoztam fel őket). látszik amint az egyiken szépen rápergett a festék a filmre - szerintem még a felszerelés idején.

(ha nem fér bele a képernyőbe, akkor jobb gomb + view image / kép megjelenítése)

Kép
Kép
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Achilles
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.14. 13:51

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Achilles » 2012.06.11. 18:50

Szia!

Ezen látszik mit szúrtam el: középen van a luk és egyenesen állt a kamera, pont a nap útja nincs benne :-)

Igen! A kamerát oldalról nézve a horizont a lyuk mögött vízszintesen kerül leképzésre. Ha a lyuk középen van és a kamera függőleges, akkor a képen a föld és az ég aránya pont fele-fele lesz. Mivel a Napot akarjuk inkább fotózni, mint a földet, érdemes eltolni a lyukat felfelé. Így az égből több fog látszódni, a földből meg kevesebb (a kép fejjel lefelé keletkezik a kamerában). Én az aranymetszés szabálya szerint toltam el a lyukat felfelé, miután elolvastam ezt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Aranymetsz%C3%A9s.
Egyébként ilyenkor a tesztfelvételeket érdemes kelet- vagy nyugat felé fényképezni. Azon biztosan rajta lesz a Nap.

Üdv: Szabolcs
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.15. 17:37

Szeretném megkérdezni, hogy hol találok valami pontos dátumot a napfordulókról?
A gugli csak minden csodás vallási és egyéb dolgokat hoz fel, ill. annyit sikerült kihámoznom, hogy változik a dátum.
Szeretnék egy kamerát kitenni egy fél évre és gondolom ez lenne az ideális időpont.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.15. 19:32

Az idei időpontok megtalálhatók az ez évi évkönyvben.
2013-ban:
Tavaszi napéjegyenlőség - márc. 21. 11:58 ut
Nyári napforduló - jún. 21. 4:49
Őszi napéjegyenlőség - szept. 22. 21:22.
Téli napforduló - Dec, 21, 18:09.
Lehet keresgélni a következő évekre pl. a CalSky-on is. - BQ.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.06.15. 19:41

csoknyai attila írta:Szeretném megkérdezni, hogy hol találok valami pontos dátumot a napfordulókról?
A gugli csak minden csodás vallási és egyéb dolgokat hoz fel, ill. annyit sikerült kihámoznom, hogy változik a dátum.
Szeretnék egy kamerát kitenni egy fél évre és gondolom ez lenne az ideális időpont.


De ha vizuálisan is szeretnéd látni akkor a stellarium-ban meg tudod nézni ahogy lépteted az időt, és a nap megváltoztatja az irányát, azokban az időpontokban amit már Lajos bácsi már leírt.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.16. 12:20

Köszönöm!

Még kell egy kis idő, hogy megszokjam az évkönyvet (tényleg minden fontos adat benne van).
Mikor kézhez kaptam végig rohantam rajta mint egy regényen :-)
És nyugtáztam, hogy mennyi fontos infót tartalmaz. Csak valami rossz tárterületre tévedtek ezek az adatok a fejemben.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.22. 00:32

Elérkezett a fordulat napja, és a júniusban kitett lyukkamerából kiszedett fényérzékeny papírt
azonnal a lapolvasóba tettem. A beolvasott képen negatívba forgatás után már látható volt nagyjából minden, még a budai vár egyes épületei is elég élesen rajzolódtak ki. Nagy meglepetésemre, amikor a megfelelő színek szerinti kontrasztot és a fényerőt elkezdtem változtatni, szép színes kép rajzolódott ki. Emlékeztem, hogy pont a kihelyezést követően harsogták a rádiók, hogy senki ne menjen a napra, mert erős UV sugárzás várható, és ez napokig tarott, majd kis szünet után ismét volt olyan hét, amikor ezt lehetett hallani. Ekkor már emlékeim szerint július volt. Ezt csak azért írom le, mert az elővarázsolt képen a Nap csíkja érdekes módon ott látható legerőteljesebben. A fotópapír sokkal érzékenyebb az ibolya és ultra fényben, mint zöldben, és vörösben, hiszen egy 20 éve a szekrényben elfekvő bontatlan csomagból szedtem elő, helyeztem a konzervdobozból készített lyukkamerába. Alább mutatom a képet, hogy mi lett a végeredmény. A konzervdoboz vízszintes csővébe, amely az erkély korlátjára volt erősítve, tettem bele a félkörívre hajlított fénypapírt, a lyukat meg kb. 23 fokkal a Nap akkori beesési szögétöl alacsonyabbra fúrtam ki, tehát elvileg az őszi egyenlőség napján délben süt a Nap a papír közepére. Ez nagyjából sikerült is. Ez az elrendezés eredményezi a nem szokványos vonalakat ezen a képen. A kép alján az Országos Levéltár a kőrvonaláról jól felismerhető. Az erkély korlátja nem pontosan a déli irányra merőleges, hanem keleti irányban attól 15 fokkal eltér. Ez a magyarázata a keletről nyugatra kissé emelkedőnek tűnő vonalaknak. A pontos déli irányt a felső szűkebb látószögű képen bejelöltem. Hamarosan indítom a következő fél évnyi exponálást. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.12.22. 09:14

Imre írta:Elérkezett a fordulat napja, és a júniusban kitett lyukkamerából kiszedett fényérzékeny papírt
azonnal a lapolvasóba tettem...

Imre! Gratulálok! Nagyon látványos lett. Kíváncsian várom a következő félévet. Ha lehet majd tegyél be egy fotót az eszközről. Üdvözlettel, Tamás
Bajmóczy György
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.01.04. 14:58

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Bajmóczy György » 2012.12.22. 10:51

Imre ! Gratulálok ! Érdekes felvétel.
Egyszerű eszköz ez a solárgráf mégis sokféle képpen lehet használni.jó ötlet ez a vízszintes elrendezés.
Én is próbálkozom ,5/4 " kpe csőből készült kamerámmal.
réteg5fkicsi.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.22. 21:47

Hengeres napkamera felépítése és szerkezete látható az alábbi képen kétféle elrendezésben. Az egyik vízszintes délre néző szerelésben, a fél milliméteres lyukon át a Nap a tavaszi és őszi egyenlőségi idejében mindkettő esetében a fotópapír közepére süt délben! A függőleges elrendezés kb. 160 fokban mutatja a nap útját, a vízszintes 120 fokban. A két rajzolat eltér egymástól. A vízszintes elrendezés képét már mutattam korábban, a függőleges elrendezés képe meg hasonlít az előző képen látottakhoz. Nagyobb méretű konzerves dobozból - sűrített paradicsom, ananász - készíthető. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Nap”