2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Napészlelők fóruma
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.24. 22:33

Nekem van petróleum lámpám, de sajnos azon nem jön be az internet, és nem tudnék rajta ilyen okos hozzászólásokat olvasni. De talán felvenném a bakancsom, és átcaplatnék valakihez beszlégetni.
Annak is megvan a szépsége. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.24. 23:54

András! Nem is gondolod talán, hogy milyen fontos dolgot írtál!
No egyébként képzeld el, hogy életem 6/7-ed részét internet nélkül éltem le! Viszont most már tényleg hiányozna.
Hanem azért azt meg komolyan gondoltam, hogy töprenghetnének a mérnök-fizikusok az elektronikák sugárvédelmén.. Szép eget: Lajos
miczo
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.02.24. 19:34

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: miczo » 2011.08.26. 19:25

A nagyerejü elektromágneses impulzusok a FET-eket és tranzisztorokat küldik haza, a mágneses adattárolókat nem bántják. A FET-ek igen rosszul türik a túlfeszültséget, ilyekkor az indukció teszi öket tönkre. Vagyis tipikusan a merevlemezek korongjának nem lesz baja, megmarad rajtuk az információ, addig a vezérlö elektronika tönkremegy. Ferrit, mumetal árnyékolás segíthet, vagy ha a gépház vastagabb vaslemez. Bár ilyen erejü napkitörésnél nekem a legkisebb gondom lenne, hogy mi van a számítógépes adataimmal.
Üdv: Miklós
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.26. 21:53

Bár ilyen erejü napkitörésnél nekem a legkisebb gondom lenne, hogy mi van a számítógépes adataimmal
Milyen erejű? BQ
miczo
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.02.24. 19:34

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: miczo » 2011.08.27. 07:03

Az olyan erejü napkitörésnél ami már képes tönkretenni a félvezetö alkatrészeket. [Miklós]
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.27. 09:43

No igen, de milyen erős kitörés képes tönktre tenni bár mit? A sajtó-nyilatkozatokban itt van a bökkenő, mert semilyen konkrét adatot nem tartalmaznak. Az olyan féle kijelentések, hogy "eddig nem tapasztalt" kitörés, nagyon bizonytalan, képlékeny. Rendszeresebb műhold mérések kb. 1980-tól vannak, az 1950-80 közti időszakból már vannak szélesebb körül spektrohelioszkóp/gráf adatok, 1920-50 szórványos. Tehát valójában nem tudjuk, hogy az elmúlt 100 évben mi volt az igazi csúcs. Lehetnek a sarki fény feltúnésekből következtetni, de erről sincse pontos korreláció!
Sajnos a sajtó nyilatkozatokból nagyon érezhető, hogy egyik-másik intézmény vagy nyilatkozó a munkájuk fontosságát szeretné hangsúlyozni. Ami egy üzletiesedő világban magyarázható.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: András » 2011.08.27. 10:02

miczo írta:Az olyan erejü napkitörésnél ami már képes tönkretenni a félvezetö alkatrészeket. [Miklós]


MIért, olyan lesz 2013-ban?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.08.27. 13:15

Egy 2010 elején publikált tanulmány szerint (tudományos munka, nem fikció, meg "én úgy gondolom", stb.) a problémát az okozhatja, hogy a Föld mágneses terét elérő elektromosan töltött részecskéket tartalmazó anyagfelhő mintegy megnyomja a mágneses terünket, ami néhány lassú oda-vissza rugózással áll vissza nyugalmi helyzetébe. A felszínen ezt mint változó mágneses teret érzékeljük, ami ugye az elektromos vezetőben áramot gerjeszt. Tehát ott lenne a bökkenő, hogy az elektromos távvezetékekben hatalmas áramimpulzusok keletkeznének, amik leoldanák a hálózatokat (biztonsági okokból vannak ilyenek beépítve), ezért leállnának az erőművek és bizony a hálózatok visszakapcsolása, az erőművek újraindítása jó esetben is hónapokat venne igénybe, mivel ez a jelenség nem egyes területeket érintene, hanem az egész globális elektromos távvezeték hálózatot egyszerre. Márpedig ha hónapokig nincs villany, nincs víz, nem működnek a szivattyúk, nincs benzin, távközlés, semmi. Csak egy hét után a városi népek megindulnak kajáért és vízért vidékre. Mad Max...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.27. 13:55

Mindez nagyon szép, de nem így néz ki a dolog. Átéltünk már egy nagy naptevékenység maximumot, 1957/58-ban, de semmi borzalom sem történt, pedig erőművek is voltak, bőven, de semmi zavar sem volt.
Nem is lehetett, mert az mágneses háborgások a teljes térhez képest nagyon picik ám. (Egy évig azzal foglalkoztam, hogy a tihanyi mágneses regisztrátumokat visszafelé átnézzel, kikeressem a napkitörés okozta un. öbölháborgásokat, és felrajzoljam a térerő vektor forgását.) Nálunk az átlagos térerő vizszintesen kb. 20 000 gamma, a függőleges 40 000 gamma (régi mértékegységekben, én még abban mértem, viszonyításra azonban jó). Egy 100 gammás háborgás már nagy, 1000 gammás (nálunk ilyen nincs) kivételesen óriási. De ezekről a nagyközönség nem is szerzett tudomást.
A sokat emlehetett 1859-es napkitörés a tengeralatti, és néhány távolsága vezetekben csinált zavarokat (néhány órára). Erre fel sorra átszerelték az akkori Morse-gépeket --- villám védlemre, és a következő években lefektetett kábeleket egy fémfonattal is védték. Nem is volt sok zavar, amig egyáltalában a kábelek használatban voltak.
No, szóval a klasszikus erőművekben, de a modernekben elig ha történik valami. Az eddigi panaszok elsősorban a műhold-összeköttetések zavaraira vonatkoztak. Érdemes arra gondolni, hogy pl. a mobil telefon egy alagutban is kiesik, a városi áramszolgáltatásban pedig a szinesfém tolvajok okozzák a "háborgásokat".
Különben az említett cikk nem lehetett nagyon komoly! BQ.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.27. 14:06

1989-ben is volt egy nagy aramszunet hasonlo okokbol: http://en.wikipedia.org/wiki/March_1989 ... etic_storm

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Nap”