Napkitörés

Napészlelők fóruma
DánieL
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2011.01.16. 12:36

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: DánieL » 2011.06.10. 22:38

Üdv kedves fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy nincs-e olyan honlap, ahol fel van jegyezve néhány évre visszamenően az összes, vagy majdnem az összes napkitörés dátummal együtt?
köszönöm a segítséget!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.06.10. 23:46

Az Ondrejov Obsz (Prága mellett) flér-észleléseinek katalógusa a googeba ütva:
Catalogue aof all solar flares... Ondrejov, 1998-2007.

Solar Observatory Data Base H-alfa flares 1958-2003. (Ez japán.)

Teljes, az össz. obszervazóriumot összefoglaló katalógust nem találtam még. A NOAA (USA) és a SIDC központok is csak saját hálózat adatait tartalmazzák, nagyon késve közlik összesítve. De ezen a két rövidítésen is lehet keresni. BQ
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.06.23. 21:36

Kedves amatőrtársak! Egy szemfüles érdeklődő hasba akasztott a következő problémával:
most olvasta, hogy "elképzelhető, hogy a mágneses tér nem lesz elég erős a pólus irányú vándorlás létrehozásához, illetve fenntartásához, ami egy nagyon gyenge 2013-as naptevékenységi maximumot vetít előre."
Teljes cikk: http://hirek.csillagaszat.hu/nap/201106 ... iklus.html
Ennekelőtte ugyancsak a mi híroldalunkon olvasta, hogy "az előrejelzések alapján Napunk aktivitása 2013-ban éri el a mostani ciklusban esedékes tetőpontját, így az előttünk álló három-négy évben várhatóan egyre több napfolt, napkitörés és - utóbbiakkal kapcsolatos - koronális anyagkidobódás (Coronal Mass Ejection, CME) megjelenésére lehet számítani."
Teljes cikk: http://hirek.csillagaszat.hu/nap/201006 ... vitas.html
Én erre elsőre azt mondtam, hogy a nyugalomhoz képest egyre több jelenség lehet még akkor is, ha ezek végső kifutása nem óriási mértékű lesz. Abban viszont tagadhatatlanul igaza van, hogy a két cikk teljes tartalma, a tendenciák hangsúlyozása ellentmondásosnak tűnik, kúlönösen a külső érdeklődő számára. Ekkor eszembe jutott az orvosok körében népszerű okosság, miszerint lehet valaki jó diagnoszta, de a tutit úgyis a boncmester mondja meg. Vagyis várjuk ki a végét, 2013-ban este hét körül jöjjön át, és akkor megbeszéljük. Van valakinek jobb ötlete?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.06.23. 21:55

Nem látom az ellentmondást. Az első cikk egy viszonylag gyengébb maximumot prognosztizál, a második meg arról szól, hogy haladunk a 2013-as, tehát következő maximum felé.
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.06.24. 09:49

Péter! Amint írtam, én is így értelmezem, de időközben kiderült, hogy e témában egy sokkal "markánsabb" változat is megjelent, ami a kívülállók szemében ugyanarról szól:
http://index.hu/tudomany/2010/06/17/201 ... rmageddon/
Tudom, ez az a bulváros leegyszerűsítés, ami ellen szólni szoktunk, de ez jut el a legtöbb olvasóhoz. Így áll össze a kép, hogy mi okozta a kérdező problémáját. Számára ez úgy csapódik le, hogy egyszer "azt írják a csillagászok", hogy balhé lesz, egyszer meg azt, hogy nemigen lesz. Nyilván ott kell kezdeni, hogy a források hitelességét és tartalmát átbeszéli az ember. De ez csak egy szomszéd, a nagyközönség eligazítása még hátravan. Üdv Óvári L.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.24. 10:49

Az INDEX.HU "hírportál" színvonala az utóbbi évben a Blikk magazin szintjére süllyedt.

Eleinte még rendszeresen írtam a hírek elején feltűntetett, magukat újságírónak csúfoló embereknek,
de no effekt.

Én semmilyen szinten nem tekintem őket hitelesnek.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.01.20. 09:04

http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20 ... ar-es.html

Ez ha mondjuk a földet eléri, akkor innen lehet látni? Gondolom ha lehet is, akkor is csak tiszta ég esetén, ugye?
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.20. 09:32

Sarki fényt okozhat, amit nyilván nem láthatunk felhők alól.
spaceweather.com-on van sarkifény-előrejelzés, ami ugyan nem 100%-ig megbízható, de több a semminél.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.20. 23:38

Sarki fények: Közép- és Kelet-Európában nagyon rontja a láthatóságot, hogy a Föld északi mágneses pólusa nagy mértékben elfordul tőlünk, Kanadától északra található. A sarki fény gyakoriságának maximuma egy övezetben van, amely nek központja a mágneses pólus. Ez a gyűrű ezért északnyugatra tolódik (hozzánk viszonyítva) Ami annyit jelent, hogy pl. Észak-Amerikában aránylag alacsony szélességen is látszik, Európában magasabban van a gyakori láthatóság határa.
De! Több mint ötven éve kimutattam, hogy pl. Svácban, és általában az Alpokban van egy "gyakorisági anomália", majdnem tízszer több látszik, mint azonos földrajzi szélességen. Ennek nem geofizikai oka van, hanem egyszerűen a magashegyi láthatóság sokkal jobb, mint az alacsony síkságokon és dombvidéken (Svájc, Tirol, a mai Szlovénia hegyvidéke, Osztrák-alpok). És találtam egy gyengébb "Magyar-növekedést", amelyről nem tudtam eldönteni, hogy nem attól ered-e, hogy nálunk viszonylag sokan nézik az eget? (Emellett az 1970-es évek végéig nálunk nagyon sűrű volt a meteorológiai észlelú hálózat!) Mindenesetre senkit sem beszénék le arról, hogy egy komoly napkitörés után megnézze az északi égboltot. Csak óvatosan kell eljárni, mert bizony az erősebben szennyezett légkörben gyakori a vörös fénylés - ami nem sarki fény, csak távolabbi erős kivilágítás szórt fénye.
Ami viszont az előrejeltéseket illeti, hát azokat nem nagyon szabad komolyan venni. (Mégkevésbé a naptevékenység előrejelzéseit. A legutóbbi "jóslás" szerint: lehet hogy már 2011 végén bekövetkezik - ami nem történt meg - de lehet, hogy csak 2013 közepém - majd meglátjuk.) BQ.
vajdov
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.15. 01:50

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: vajdov » 2012.02.02. 02:55

Kedves tudósok, csillagászok! Mivel az én bejegyzésem indította el ezt a világvége vitafórumot, szeretném az ezoterikus álláspontot kicsit védeni, ami amúgy szerintem nem mond ellent a tudományosnak. Szóval a mayák szerint se égünk szét, vagy pukkanunk ki a nappal együtt, csak jön egy új korszak, és elmúlik ez a nehéz anyagi teher, amit az elmúlt pár (12)ezer évben úgy megszoktunk, hogy el se hisszük, h ez volt meg lesz máshogyan.
A maya naptárban a konvertálás pontatlanságából erednek azok az eltérések, amik miatt hiteltelennek tartanak minden ilyen forrást, és 2012 nov., dec 21., 2013 februárjára teszik a "világvégét". Ami viszont amúgy sem egy konkrét idôpont. Már rég megkezdôdött az emberiség magára találása, amikor az egyes ember nem hagyja már magát hülyének nézni a hatalmi elittôl, és az anyagi érdekeken felülemelkedik a segítségnyújtás, szeretet, és hasonló magasztos eszmék, végül egyszerûen szétfoszlik ez az egész hipotézis, h hatalom, meg pénz, ami az emberiséget mostanáig frusztrálta, és magunknak találtuk ki valamilyen nagy közös mazochista hajlam hatására. Lassan mindennap van egy tüntetés. Nyilván, aki nem jár folyton földgyógyító szertartásokra dobogókôre, meg mindenféle szent helyekre,(pl.: http://www.facebook.com/events/167312463372841/ )az nem biztos, h észreveszi a bolygószintû tudatemelkedést, a Dualitásból az Egységbe, a "valamelyikônk legyôzi a másikat" helyett a "de jó lesz együtt gyôzni" típusú gondolkodásmódra váltunk. A buddhisták ezt gyakorolják már mióta. És ez nyilván nem déli 12.35kor fog megtörténni, pont mikor a nagyi az asztalra teszi a húslevest, házi cérnametélttel, hanem évtizedes nagyságrendû változásokról van szó, de azért lehet, hogyha nem térünk észre idôben, és tovább szemtelenkedünk a természettel, akkor a Földanya kénytelen lesz kicsit felborzolni a hátán a szôrt. Mint ahogy ezt meg is teszi itt-ott. Úgyhogy hajrá, jön az Aranykor. Reméljük, nem lesz túl döccenôs az átmenet. Ja és hogy minden bolygó egy szuverén élôlény, és Földanya, Lady Gaia már a felemelkedés mellett döntött, mi meg itt vagyunk a hátán. Bocsánat, ezt gondolom hirtelen a napkitörésekrôl. Amúgy kegyetlen az a Lunt távcsô, meg azok a filmek.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”