Napkitörés

Napészlelők fóruma
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.18. 19:57

Sziasztok!

A Nap fog még meglepetéseket okozni, mint a Csillagászattól már megszokhattuk...Sok olyan esetet ismerek( de szerintem ti is..) amikor egy adott égitest egészen váratlan tulajdonságot, működést , avagy képet adott.
Biztosra veszem a Nap is fog még a nem túl távoli Jövőben olyan dolgokat produkálni amit eddig még soha nem láttunk,s tapasztaltunk.talán sokan nem hisznek ebben , nem baj,de sok csillag amit jelenleg is figyelnek folyamatosan működésük sokuknak elég "zavaros" ami kicsit megítéli eddigi tudásunkat ,képünket a Napunkról.

:) de nem baj ha kitöréseket produkál..ez a dolga.
Iron
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2011.01.13. 17:01

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Iron » 2011.02.19. 10:01

Ezen a videón jól látszik, hogy mekkora volt a Napkitörés február 15-én 03 h 24m -kor :

http://www.youtube.com/watch?v=nh6xmY3Np5Q

Nagyobb, mint a nap átmérője!
" Hamarosan elindul egy olyan folyamat a lelkekben és az ország minden településén, amelynek során minden magyar feleszmél és lerázza a hamis urak hamis hatalmát. TÜNDÖKLŐ FORRADALOM - így kerül majd bele minden
történelemkönyvbe."
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.02.19. 12:43

Iron írta:Ezen a videón jól látszik, hogy mekkora volt a Napkitörés február 15-én 03 h 24m -kor :

http://www.youtube.com/watch?v=nh6xmY3Np5Q

Nagyobb, mint a nap átmérője!


Megszokott méretű!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.14. 14:30

http://www.youtube.com/watch?v=e8dT1athb-0

2010. április 10-én 08:45 és 12:31 között, percenként egy felvétel, Lunt LS35THa naptávcső, Orion Shorty 2x barlow, DMK41 kamera.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.14. 15:34

Halló, napészlelők. Nagyon tanulságos Molnár Péter legutóbbi mozija! Szerintem egy a Napról szóló filmben is nagyon értékes lenne!
Hanem! Tisztázzuk a fogalmakat.
Ami a csatolt (és sok előző) álló, ill. mozgó képen látható, az NEM NAPKITÖRÉS, hanem PROTUBERANCIA
Sajnos a protuberanciának nincs elfogadott magyar megnevezése. Kövesligethy ajánlotta a "Nap-láng"-ot, én jónak tartom, de eddig nem ment át a közhasználatba. Mindensetre maradjunk a protuberanciánál
A NAPKITÖRÉS, korábban a latin-német ERUPCIÓ, ma inkább a FLARE (flér) megnevezéssel jelzett jelenség a napfoltok területén rövid idő alatt fellángoló (1-10 perc), és lassabban elhalványuló fellángolás. A Nap peremén kis kilövelésnek látszik, kisebb az átlagos protuberanciánál, többnyire ív alaku és igen gyors lefolyású. Általában hidrogén-alfában, vagy kalciumban észlelhetők, igen ritkán "fehér fényben" (egyszerű szűrővel) is feltünik a fehér flér. Jól jelentkezi a nap rádiósugárzásában.
Vagyis különböztessük meg a protuberanciát és a napkitörést (ez utóbbi 70-80 éve fenn van tartva a gyors kitörések számára).
És senki se bántódjon meg, mert a felvételek nagyon szépek, akár flérnek, akár protunal nevezzük.
(No igem és nefeledjük, hogy a napfáklya megint csak egy másik fajta jelenség.) Üdvözlet: BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.04.15. 10:40

mpt írta:http://www.youtube.com/watch?v=e8dT1athb-0

2010. április 10-én 08:45 és 12:31 között, percenként egy felvétel, Lunt LS35THa naptávcső, Orion Shorty 2x barlow, DMK41 kamera.

--mpt

Klassz!
A percenkénti felvételt a kamera progija vezérli, vagy manuálisan kell?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.15. 11:06

Egyelore manualis minden.
A regi kamerahoz irtam egy kis programot, ami tudta ezt is (x alaklommal megnyomta egerrel a kepernyon a megfelelo gombot :) es a nyomkodasok kozott y masodpercet vart), de az uj kamerahoz meg nem alakitottam at (tervben van).
Egy kis felugyelet ugy is kell, mert a polusraallas nem az igazi nappal, oragep se tokeletes, szoval kis igazitasra mindig szukseg lehet.

--mpt
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.18. 22:04

Üdv Mindenkinek !!!

Volna egy kérdésem, a Ti véleményetekre volnék kíváncsi.Egyik kedvelt könyvem a Kozmikus Katasztrófák c. (írta: J.Craig Wheeler)egy sor van benne amit meg szeretném kérdezni tőletek.Könyv:29-28.old.található:

""Egy csillag valójában egy dinamikus egyensúlyban lévő forró gázlabdának tekinthető.Vagyis a belsejében uralkodó
bizonyos típusú belső nyomás kiegyensúlyozza a saját gravitációja okozta összehúzó erőt.Napunk átmérője tehát
nem azért állandó, mert semmilyen méretét megváltoztató külső erő nem hat rá, hanem azért mert két hatalmas
befelé illetve, kifelé irányuló erő kényszere alatt áll,s így a Nap szerkezete ezekhez a pontosan egyensúlyban lévő
erőkhöz idomul."

(pár sorral odébb). ""ez a nagyon kényes egyensúly a környezettől függően bármikor felborulhat ,aminek
következtében akár az összeroppanás ,akár a szétrobbanás megtörténhet""

Nos ez a vélemény lehet kissé "szárnya vetett" ha érti valaki mire gondolok...Szerintetek lehet valami abban, hogy a Nap "bármikor felrobbanhat" ? Kicsit badarságnak hangzik, tudom, de lehet ebben valami ,s tényleg elképzelhető ez a forgatókönyv is ? Igaz ami igaz produkáltak már távoli csillagok olyan "viselkedéseket"amit még ma nem tudunk kielégítően megmagyarázni.Lehet a Nap is képes lehet valamikor (lehet még a emberiség életében...) meglepő dolgokat művelni magával..(?)Nem a világvége "sztorit" akarom felkelteni senkiben sem, én személy szerint nem hiszek benne.

Várnám azok véleményét akik igazán jártasak a témában, KöszönömS arra is kiváncsi lennék kinek van meg ez a könyv még ...ha valamit félreértettem előre is elnézést kérek !!

üdvözlettel: Hyperion85.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.18. 23:43

Nem akarok durva lenni, de amit a szerző ír, az nagy szamárság. A Nap nem robbanhat fel bármikor, a csillagok életét eléggé jól meghatározható jellemzők írjáák le. A kérdés tárgyalása itt hosszadalmas lenne, a lényeg az, hogy a csillagok belső egyensúlya a belső energia termelés, és az tömeg függványe. Amikor a csillagok felhasználják az energiaforrásaikat, az összehúzó (gravitációs) hatás felülmúlja a sugárnyomást, a gázgömb rohamosan összehúzódik, de ezzel megindul felmelegedés, beindul egy új felmelegedés, ezzel a magfúzió újra beindul, és ez vezethet a robbanásszerű folyamat. DE a csillag-fejlődés üteme és az utolsó fázis a csillag tömegétől függ, a robbanáshoz vezető folyamat a Napnál jelentősen nagyobb tömegű csillagoknál következik be. (Mennél nagyobb a csillag kezdő tömege, annál gyorsabban halad végig a fejlődés egyes szakaszain!) A Nap aránylag kis tömegű csillag, amely a fejlődési folyamat végén felfúvódik, de nem robban! Az elméleti számítások szerint (a Herzsprung-Russel diagramban elfoglalt helyzete alapján) a hátra levő ideje kb 4000-5000 millió év (vagyis kb. annyi, mint az eddigi élete. A 0,4 Nap-tömegnél kisebb csillagoknál az összehúzódást követően sem indul meg a hélium-átalakulás, a csillag fehér törpévé válik. A Nap esetében a hidrogén-égés után megindul a hélium égés, majd planetáris-köd gázhéja alakul ki, és végül fehér törpévé esik össze. A szupernóva állapot a Napnál tízszer nagyobb tömegű csillagoknál következik be.
(Ez így nagyobn vázlatos, de kb. ez a lényeg. L. pl. Ceman-Pittich: A Világegyetem. Csillagászati enciklopedia, 2. köt., 2004.) Üdv. BQ.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.18. 23:55

Kedves Lajos !

Köszönöm a hozzászólást, végül is ezt vártam, így vélekedek én is amúgy.Viszont maga meglep néha, oly dolgokat hozzátesz ami igen "hasznos" s lényegre törő. Ezért a maga kinyilvánításai az egyik legjobbak itt a fórumban.

Üdv: tisztelője , Hyperion85.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”