Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.12.16. 10:33

Gyönyörű és jó nagy napfolt látható, valamint egy kisebb csoport és több elszórt kis folt. A nagy folt összetett, két umbrával és szép, kontúros és szálas szerkezetű penumbrával. Mindez csupán 42x nagyítással tisztán kivehető - már ahol látszik a Nap.
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.12.28. 00:14

vgabriel írta:Sziasztok!

Lehet triviális a kérdésem, de azért mégis piszkálja a fantáziámat.
A minap vettem egy 3in1 keresőtávcső osztót, amin van egy napkereső lyuk.
Az egyik oldalán egy kisebb, a másikon egy nagyobb lyukkal van ellátva.

A kérdésem az volna, hogy melyik lyuknak kell nézzen a Nap felé? Van különbség?


mpt írta:Szerintem van.
A kisebb lyukat forditanam a Nap fele. Akkor van celon, ha a kis lyukon beeso feny pl. egy papirlappal ellenorizve a nagyobb lyuk kozepen jon at. Forditva nem mukodik.

--mpt


Időközben rájöttem, hogy NEM mindegy melyik oldalával előre néz, mert az általam linkelt fotón is látható 3 kis mélyedésbe illeszkedik bele a keresőtávcső tartólábának végén lévő izéke... :shock: Azaz a kis lyuknak kell a Nap felé néznie, ahogy Péter is megmondta helyesen.

Most, hogy erre rájöttem, gondoltam megosztom veletek, hátha másnak is hasznos lehet.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.12.28. 09:11

Az a csövecske (luk) természetmegfigyelésnél célzó. Napra alkalmatlan, közvetlen fény. NAPra kis orvosságos dobozból készült a legegyszerűbb házilag. Sokszor leírva a fórumon.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.12.28. 10:22

géza írta:Az a csövecske (luk) természetmegfigyelésnél célzó. Napra alkalmatlan, közvetlen fény. NAPra kis orvosságos dobozból készült a legegyszerűbb házilag. Sokszor leírva a fórumon.


Félreérted, nem közvetlenül kell átnézni rajta.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Stefi 2015.12.28. 13:53-kor.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.12.28. 10:36

Így csak arra alkalmas, amit írtam. NAP "bejátszásához" kicsi az a látható luk.(Első bejegyzéskor vetítőpapírt is említettél). Esetleg kivetítő tartórúdnak van...nem gondolom. 3 in 1. Meg is van. Akkor a luk csak luk. Legalább tanácskoztunk.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.31. 18:56

Eléggé megült mostanság a napmegfigyelés fóruma, ez köszönhető a rossz időjárásnak is ami súlyt bennünket. Ma kaptam egy kedves barátomtól egy linket, amely bemutatja a Baader Planetárium kerámia prizmáját. A felvétel ugyan spanyol nyelvű, de ennek ellenére szerintem a lényeg érthető lesz mindenki számára. Egy jó ideje kacérkodom e fajta prizmának a beszerzésével, de a nyuszi megígérte, hogy tavaszra hoz nekem is egyet. :D

És akkor a link elérhetősége:
https://www.youtube.com/watch?v=K26GDvpwpG8

Kívánok napos időt Mindegyikőtöknek!

Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.15. 20:32

János, átjöttem ide mégsem napfolt...(Napfoltok-tól). Nyolccentis lencsésre gondolok (hétcentis fólia), most fóliát használok. Meg a szürke fénycsökkentőt, jóég tudja milyen fokozat. Régi ciril filmfelvevőé volt a három fokozat, pont méret. Belepottyantva a zenittükörbe ott megállnak az okulártól leszorítva. Meg elé is kerülnek. Jó lenne kicsikarni valami változatosabb képet az eddigieknél. Akkor ez a Continuum kissé megcifrázná a látványt tényleg?
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.02.16. 09:09

Az a gond, hogy egy 8cm-es lencse(még, ha APO is) nem mutat annyi részletet, mint egy 15cm-es tükör csak szebben. (Bár volt egy 90/1000-es lencsés távcsövem, amit herschel prizmával használtam és 180x-ig nem láttam kontrasztbeli különbséget a 150/750/fóliához képest, igaz az csak egy soligor volt, de a régebbi, ami az újabbaknál dimenziónálisan jobb volt)- Tényleg ne kapkodd el. Van egy kertész kollégám-jó barátom jár le Fűzfőre méhészkedni, meg valami nagy kertet csinálnak ott, ha gondolod elküldőm vele, az enyémet, próbáld ki. Óvatosan lehet, hogy kiszedhetnéd a szűrőket és csak a fóliát használnád , először kisebb nagyításon, majd, ahogy látod növelve. Én a 300/1500-asnál is csak a fóliát használom- teljes felületen. Persze nem akarlak rábeszélni, de egy misét megérne.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.16. 10:31

János, köszönöm a tanácsod, ajánlatod. Közben megszántak, nézhetek kipróbálásra Continuumot. Szép műszereid vannak, ennyire nem vagyok benn a dologban. NAPra pld. inkább a régi 3.6-os 21 centis fotóobjektívet használnám majd, most kezdek fokuszálót fabrikálni hozzá, egyszerű csavarfixálóst. Meghúzom a csavart mikor éles ,slussz. GSO zenittükör, ilyesmikkel. Itt álljon az orrom elött az asztalon majd. Ezekkel a spec. szűrőkkel voltam mindíg zavarban, soha nem éreztem velük azt a nagy változást látványban, mint amit igértek meg amit mások tapasztaltak. Ez a NAP dolog viszont piszkál hónapok óta, végére akarok járni. A lehetőségeimen belül....
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.02.16. 23:10

Nos, ha megtudjátok oldani a szűrőpróbát helyben az persze jobb. Amúgy a műszereim nem annyira szépek, folyton toldom-foldom őket. A szűrők a képet javítják, nem helyettesítik. Mélyég szűrők mélyéghez valók, ahhoz meg inkább fényerős távcsövek előnyösek. Kis átmérőjű objektívek hosszú fókuszon bolygózni, Holdra kiváló, ehhez jók a színszűrők, amik viszont tényleg sokat lendítenek a képen, de itt is érdemes inkább kevesebbet, de jót venni. Mélyég-szűrőböl meg kis objektívhez inkább UHC-t, OIII nagyon erős, sok fényt levesz. Én is csak a 300-ashoz használom. Mondjuk egy naptávcsőre én is ábrándozok, de úgy néz ki ez az is marad.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”