Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.11.09. 10:25

Nekem az az erzesem, ez nem kerdes, mar reg eldontotted.

Folia nem kell (nem egeszen ertettem, miert). Herschel nem jo, mert masra is szeretned hasznalni (Newton-tavcsovben?).

Egy foglalat nelkuli napszuro ezek szerint tobb muszerhez is alkalmas?

--mpt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.09. 12:50

Igen Péter, már a kérdés is a napszűrő üvegekre vonatkozott.A tanácsadások vitték más irányba a témát ami nem baj, tanulságos is volt. A fólia mechanikailag (máris sérült) a prizmám (házi, papírházi büszkeségem) nem megnyugtató az optikáim értékéhez. Irtam a gondjaimat. A fóliámhoz 80 mm, három méretű foglalat van (pappendekli...), cső elé foglalat, nem jelenthet gondot, házilag. A véleményed nekem mindíg meghatározó, sajnos nem sokan vagytok ilyenek. Az üveg napszűrőről mondott véleményed elgondolkodtat. A nagyjából hasonló árú üvegekből pedig a legtöbbre használhatót venném meg. A vásárlás nekem mindíg izgalmas előre körülnézés. Az ember legolcsóbb dolgai egyébként igen drágán indulnak. Tanácsot pedig olyanoktól szeretek kapni, akikből élnek a főnökeik. Köszönöm a figyelmedet.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.11.09. 15:20

Géza! Nem értem a problémádat. Én már évek óta nagy megelégedéssel használom a napszűrő fóliát foglalatban. De gondolom nem vagyok egyedül vele. Vizuálisan is szoktam észlelni, de korongfotót és videót is csinálok vele. Mindhárom estre kiváló. Ezzel is szépen lehet látni a korong szélén a fáklyamezőket, és a napfoltokat. Beszúrok egy képet, hogy lásd a minőséget.
A kép ASI 120 kamerával készült 2x fókusznyújtással és Baader AstroSolar fóliával. A Makszutovban pár ezer forintba került, tökéletesen teszi a dolgát, a távcső végi cuccok (okulár, kamera, zenitprizma, stb) sem melegszenek fel.
Kép

Ha egyszer sok pénzem lesz, akkor egy naptávcsőre neveznék be inkább. http://www.makszutov.hu/termek/lunt-ls50t-ha
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.09. 17:56

Zsolt, ez egy remek kép. Könnyen vagy azzal a 120/1000el . Egyébként ezen a csövön sokat gondolkoztam, de a súlya miatt a 80/600 lett. Vén lettem. Ez amit csinálok nem problémázás, határozottan a legjobban kihasználhatót akarom, ha már költök. A fólia meg olyan amorf , bántja a műszaki érzékem. Az enyém már ki is bökődött.Gondolom , az üveg azért valamivel jobb lesz.Nincsenek nagy igényeim, inkább csillagnéző mint csillagász vagyok. Nagyon élvezem a technikát. Megsokszoroz engem, ez már valami.Szép kis vártád van, elnézegettem. A NAPhoz a 80mm nyílás bőven elég nekem, és ezzel a napdologgal a dolgaim használtsága száz százalékkal növekedett. Sajna, van is időm kihasználni.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.11.10. 09:15

Tegnap már írtam ehhez a témához, de valahogy nem látom megjelenni.

Szóval nekem van fóliám is, és egy Orion üvegem is. (Ez utóbbit kaptam, nem saját beszerzés.)

Össze tudom hasonlítani a két képet és nem látok lényegi különbséget. Talán az üveg picit nyugisabb képet ad a szemnek, de ezt elérhetem fólia+színszűrővel is.
A részletek megpillantásában viszont teljesen mindegy melyiket használom. Azért elárulom, hogy a fóliát szoktam, mintha azzal részletesebben látnék, de szerintem csak régebb óta használom, megszoktam.
Szóval a fóliával nincs gond, persze kiszakadhat, de az üveg is sérülhet. Három éve használom a fóliát, még nem rongyolódott el. Nem kell tőle félni, nem feltétlenül a drágább dolog a jobb.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.10. 10:04

Tamás, végre tapasztalat (amit itt lesek és várok..) akkor az Orion és a fólia (Baader?) közt látható különbség kicsi. Az Orion színezését sárgásnak jelezték valahol. A jénainak a színezését a zöld felé tolódva irják. Tehát más bevonatú. A NAPon lévő jelenségekből másokat erősít. Ezekről az eltérésekről lenne jó hallani tapasztaltaktól. A német adatlapja legalább ad valami tájékoztatást, bizalmat kelt. Hazai boltkínálatban nem látom, csak a bécsi.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.11.10. 10:17

Igen az Orion üveg színezése kicsit sárgás, olyan mint valami régi diafilm.

Különbséget a látott képben nem vettem észre, de megvallom nem teszt céllal vizsgáltam.
Ha kivársz egy napos hétvégét, csinálhatok egy összehasonlítást.

De szerintem nem kell ezt túlpörgetni, hiszen mindkettő jó, döntő különbség szerintem nem lesz, mert azt azért észrevettem volna, ha neked az üveg a szimpatikus használd azt, hiszen az a műszer a legjobb ami használva van.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.10. 15:34

Persze, keresgélés közben találni mindenfélét: http://www.rasc.ca/eye-safety http://www.themcdonalds.net/richard/ind ... _Astronomy A felpörgetés rossz szó. Az ilyen üvegszűrő újabban többféle bevonattal készülhet, nem egészen egyformák. Egymás között itt jó megbeszélnünk mi lehet a legjobb céljainknak. Az lesz a legolcsóbb, nem mindegy. A dolgok tökéletesednek.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.12. 15:21

Ezt az előbb (mephi) találtatta meg velem. Egy üveg a sok (?) közül. http://www.sciencecenter.net/hutech/ida ... /index.htm https://digiborg.wordpress.com/2012/04/ ... -filters-2 /http://www.sonnen-filter.de/
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.19. 16:33

Ebben a napszűrő üveg ügyben körülnézve azt tapasztalom, A Baader fóliánál többet mutatók már igen drágák. Ez a fólia egy igen jól eltalált valami. Mégsem lesz üvegem. Ezektől az üveg áraktól igencsak higgadt lettem.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”