Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: bognart » 2010.01.29. 08:08

Sziasztok !

nekem a Clin "nanotechnológiás" alkoholos ablaktisztító nagyon bejött. Tükörre, cmos/ccd szenzorra de a napfóliára is jó volt. ...eddig. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.02.19. 15:06

Na új kérdés a Ha kutatáshoz.....:

Az úgy nem elég hogy veszek egy kisrefraktort, pl. a 60/900-asat, és veszek hozzá egy kb. 35 mm-es Ha toldatot. Azt nem tudom hogy hogyan kell ezeket szerelni, kell-e hozzá még egy inteferencia szűrő ahogy korábban olvastam.... Én ezt már nem tudom hogy mit hogyan kell, már belezavarodtam. Mert ha ennyi elég volna, akkor:
max 30k a kistávcső
80k a toldat

ami össz 100-130-ból kijönne, vagyis egy csöppet olcsóbb mint a komplett PST. Reális ez? De ha tényleg kell hozzá az interferencia szűrő, akkor azt meg azt sem tudom hogy hogy néz ki, pláne azt nem hogy hol kapható és mennyiért....
Ötlet?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.02.19. 15:54

Mi ez a 35mm-es Ha-toldat? Hol talaltal ilyet? (Esetleg link...)

Alapvetoen kell egy ERF szuro (energy rejection filter, l. pl: http://www.baader-planetarium.de/sektion/s37a/s37a.htm, C-ERF), es e melle meg egy minel keskenyebb savszelessegu (<1A, de inkabb keskenyebb) szuro.

Vagy ez a 35mm az 35nm akart lenni, es ez valojaban egy szuro? Akkor viszont tul szeles ateresztesu (35nm=350A)?
Vagy ez protuberancia-toldat? (Ami kitakarja a napkorongot?) Akkor mukodhet viszonylag szelesebb savszelesseggel is, de megintcsak fennall az, amit mar irtam: egyreszt nagyon kell ra figyelned, hogy _tenyleg_ kitakarja a korongot rendesen (aminek a merete raadasul valtozik is az ev folyaman), masreszt csak a fenyesebb protuberanciakat lathatod; harmadreszt lemaradsz a felszinen lathato, nem kevesbe izgalmas esemenyekrol.

Ha sajat refraktorra szeretnel ilyet, azt is megoldhato, vannak csomagok (pl. Luntnal 50mm-es: http://www.luntsolarsystems.com/catalog ... lters.html, 1050, illetve 1300 dollar), amikben mindket oldal benne van, de ez nem 80 ezer forint.

900-as fokusz eleg sok. Az okularoldalon van egy blokkszuro, aminek a merete a fokusztavolsag ismereteben fontos. A 400mm-es fokusznal nekem 4mm-es blokkszurom van (beepitett), ez eppenhogycsak eleg a vignettamentes kephez. 900mm-es fokuszhoz tehat legalabb 10mm-es blokkszuro kell, ami mar magaban se tul olcso.

--mpt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.02.20. 01:51

Hát én ahol találtam a cuccokat az az www.optcorp.com honlap, bár elég sok a szállítás is, mivel külföldi....
Pontosan a 35mm-es szűrő így néz ki: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=471-305-13177
Már ha tényleg szűrő, nem a legjobb az angol tudásom. Az Angstorm 0.75 alatti....de ha jól látom mintha beszélne itt 0.55 alatt is... Egyébként ez mennyiben lényeges? Minél kisebb annál jobb a kontraszt vagy mi? Ehhez nem értek. Igazából csak a látványért, iletve a rendszeres Napmegfigyelés kedvéért szeretnék egy jó kis Ha felszerelést, de azt nagyon. régóta "koplalok" egy Ha cuccra, de mindig elmegy a pénz táborra, kiegészítőkre meg mindenre.... Sajna még nem dolgozok, suliba járok, de idén végzek, már megvan a meló és remélhetőleg olyan szeptember-október körül talán vehetek egy PST-t- vagy valami olcsóbb cuccost. Ezt az optcorp-ot ajánlom mindenkinek, nagyon sok távcső, binokulár, kiegészítő van, sokat barangolok rajta. Legjobb távcsövek között vannak a 356mm-es APO meg 400mm-es binokulár :D Ezekkel milyen állat lenne már egy Ha Nap látványa? :P:P:P:P
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.02.20. 06:57

Szia,

oke, ertem mar. Amit linkeltel, az egyik fele a mokanak, ez az interferenciaszuro. Olyan, mint a kepen a bal oldali darab: http://www.astroshop.eu/mounted-glass-f ... us/p,15921 (ez az 50mm-es atmeroju verzio a kepen). Viszont kell hozza meg a blokkszuro, ami a kepen jobb oldalt van.
Minel keskenyebb az ateresztes, annel kontrasztosabbak a reszletek. A korong reszleteinek megfigyelesehez erdemes elsosorban, a protuberanciak <1A alatt is jonnek. Azt irja, hogy ennek (es a komplett 35mm-es tavcsore gyarilag szerelt szuronek) a savszelessege 0,75A, de ha veszel ra meg egy szurot (ezt ugy hivjak, hogy "double stacking") akkor a ket szuro egyutt joval keskenyebb ateresztest produkal, itt 0,55A-t. Valahol viszont azt olvastam, hogy a kontraszt ugyan no, vele egyutt azonban csokken a kep fenyessege, tehat a legkisebb modelleknel (PST, Lunt35) nem erdemes dupla szurovel probalkozni.
Egyszoval neked a kinezett szuro melle kellene meg egy blokkszuro is (olyan, mint a fenti kepen a jobb oldali zenitprizma-szeruseg). Es ehhez jon meg a kis tavcso maga.
Ehhez kepest itt egy komplett muszer is, ugyanazon az oldalon: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-599-100-12094

PST-nel, illetve a kategoriajaba eso 35-os Luntnal olcsobb, H-alfa megfigyelesre alkalmas muszert nemigen talalsz, esetleg ugyanezeket hasznaltan (ebay, stb. - bar itthon is felbukkan neha egy-egy PST).

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.02.20. 09:47

Optikát legcélszerűbb mókusszőr ecsettel leporolni, esetleg nagyon puha vászonnal le- (és nem meg-) törölni. Üvegszűrőknél is megtehető. Az összekarcolt üvegszűrő mibősége is gyorsan romlik! Fóliát semmi féle módon nem szabad letörölni, még ecsettel sem, nem strapabírók. Használaton kivül zárt dobozban lehet tartani, ha mindig az objektív előtt van, akkor akkor még egy sapkával letekarható. Láttam egy barátom szemüvegét, aki szarvasbőrrel tisztította, hát az nagyító alatt keresztbe-kasul volt karcokkal. BQ
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2010.02.25. 13:45

Üdv

Fáklyamező látható jelenleg a Napon a napfoltcsoport pórus- szerű foltja körül körül a napkorong széléhez közel eső részen.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.03.19. 11:49

Üdv!

Szeretnék Napot megfigyelni binokuláron keresztül, amihez vásárolnék napszűrő fóliát amit elkészítenék itthon.

Tudna nekem ebben valaki segíteni? Sajnos nem találtam erre vonatkozó információkat a neten.
Bár régebben tudom, hogy volt, de most egyszerűen nincs meg...

Köszönöm!

Gabi
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.03.19. 12:54

ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.03.19. 12:55

Köszi!
Válasz küldése

Vissza: “Nap”