Napfoltok

Napészlelők fóruma
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2011.08.03. 18:36

pontshow írta:Szia Judit!
Azok sajna porszemek a fényképezőm optikájában. Mivel zoom is van rajta, így felerősödik sőt a kidolgozás is rátesz még egy lapáttal :( Nem lehet kiszedni őket, bár olvastam valahol, hogy PS-ben eltüntethető van direkt valami ilyen szűrő hozzá. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy csak egyszínű világos felületen látszik. Na a Nap az pont ilyen..
Csók..:)

Éppen az ilyen hibák kiküszöbölésére való a falt azaz világoskép korrekció. Látszik az nem világos felületen is, csak ott nem olyan feltűnő, de arra mindenképp jó hogy úm. elcsalja a tónusokat.

A legtöbb csillagászati célú képfeldolgozó program alapban megoldja a kérdést. Kérdés te mit használsz feldolgozáshoz?

Amcsilüdv: Nyözö
Amcsillüdv: Nyözö
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.08.03. 18:56

Hali!
Photoshop CS4. Tudom, hogy tudja, de még soha nem próbáltam. Egyébként nem látszik tarkabarka háttéren. csak! egyszínűn. Próbáltam, hidd el.
Gergely
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.08.03. 19:12

Sziasztok!

Ma is sikerült egy jót észlelni:

napeszleles_20110803-k.jpg


Úgy tűnik, hogy a nagy foltok penumbrája kezd szétesni, már mindegyik megnyúlt, illetve 11260-asnál már egy darab le is vált róla. Éppen ennél a foltnál, este fél hétkor a penumbra északi részén - azon belül - egy kerek fehér foltot láttam.

Észlelési adatok: 2011. augusztus 3-án, 15:00 UTC.
Eszköz: Celestron Omni XLT120 (f=1000mm), Herschel prizma + Baader ND3,0 szűrő

Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2011.08.03. 19:34

Sziasztok,
A mai nap termése :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.08.03. 21:41

Nagyon jó észlelések (rajz, fotó), csak így tovább! :)
tistvan
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.02.24. 18:54

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tistvan » 2011.08.03. 22:37

Hosszú idő után!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2011.08.04. 07:34

pontshow írta:Hali!
Photoshop CS4. Tudom, hogy tudja, de még soha nem próbáltam. Egyébként nem látszik tarkabarka háttéren. csak! egyszínűn. Próbáltam, hidd el.
Gergely

Namégegyszer, hátha így megérted mire gondolok. Tarkabarka háttérbe valóban beleolvad a porszem árnyéka, akár annyira is, hogy nem tudod eldönteni mi is az, de attól még ott van, és meghamisítja a képi tartalmat! Pl. azt hiszed a Jupiteren/Marson/Holdon van egy sötétebb tónusú rész/folt, holott valójában nincsen. Érted már miért probléma az ilyen? Éppen addig nem gond amíg egyértelmű mi az (bár vitathatatlan, hogy esztétikailag ekkor a legrondább), és akkor van baj amikor megbújik és félrevezet. Hidd el marha zavaró tud lenni akár az Orion köd közepén is egy porszemfolt, pedig azt hiszem az már elég "tarkabarka". :) Ez max. azt nem zavarja aki nem tudja, hogy nincs az M42 közepén egy kis kerek porköd. :)

Mit csinál a porszem és az árnyéka? Elnyeli a fény bizonyos százalékát. A ténylegesen beeső 100% helyett mondjuk 84% jut az érzékelőig. A flat-kép ezt korrigálja ki gyakorlatilag. Ezt a képet egy a lehető leghomogénebb fényes felületről kell készítened, ugyanolyan körülmények között mint a tényleges képet. (értsd nem forgatod el a kamerát a kihuzatban, nem nyújtod a fókuszt stb.). Épp most tárgyalják itt egy másik topicban a lightbox készítését, na az éppen erre való. Ha ezzel a "képpel" leosztod az eredeti képen mért intenzitás értékeket, akkor a porszem árnyékok eltűnnek:

Kód: Egész kijelölése

             Ixy
Txy = -------------------
        ( Fxy / Fmax )

Itt a Ixy a nyers képeden x,y koordinátán mért I intenzitás, Fxy a flat képen x,y koordinátán mért intenzitás, a Fmax a teljes flat kép maximális intenzitásértéke. A Txy pedig a korrigált, tuti képed intenzitása az x,y koordinátán. :)

Ha a flat kép legfényesebb részén vagy éppen, azaz ott, ahol az áteresztés 100%-os, akkor a nevező 1 lesz, és nem bántod az eredeti értéket, ha pedig az áteresztés pl. 84%-os, akkor a nevező < mint 1 és az osztáskor visszahúzod a rögzített intenzitást. Ezzel az eljárással jó esetben a kép kisebb vignettációja is eltűntethető.

Abba itt most nem is mennék már bele, hogy korrekt esetben mind a flat mind a tényleges képekből illendő dark-ot, azaz sötéltképet levonni... :) Webkamerás video stackelésekor is lehet felvenni flat és dark videót, és pl. a Registax is képes ezzel korrigálni mielőtt összedolgozza a tényleges képet.

Te semmi másban nem dolgozol a képeiddel csak egyedi képekkel, és azonnal PS-ben? Digifotó esetében legtöbbször a már alapvetően korrigált előfeldolgozott képeket szokás PS-el készregyötörni. :) Sok mindenre jó a Photoshop, és ha nagyon nincs más lehet vele flat/dark korrekciót művelni, de nem a legkényelmesebben.
Amcsillüdv: Nyözö
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.08.04. 11:38

Húha. Elég nyersen kezdted a mondatod, azért gondold át, én nem beszéltem veled lealacsonyítóan ;)
Szerintem neked fogalmad sincs róla, milyen géppel fotózok: ÍME :mrgreen:
És igen, csak PS-ben dolgozom ki a nyers fotókat és csak Napot és néha Holdat. Nekem ez a legegyszerűbb és leggyorsabb, mert már ismerem egy ideje.
Mélyeget nem fotózok, de szerintem rájössz miért, ha megnézed a fenti linket :shock:
Nameg nincs hozzá sem adapterem sem állványom, csak szimplán belekattintok az Okulárba :twisted:
Elnézést a többiektől az OFF-ért.
Sajna ma nagyon borús az idő mifelénk :(
Szép Napot 8-)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.04. 12:19

Szerintem geptipustol fuggetlenul erdemes megprobalkoznod a flatkeppel.
A kek egre felfele iranyitott kukkerral, folia nelkul lojel ugyanugy par kepet, mind ahogy a Napnal szoktad, majd hasznald a feldolgozas soran a flatkepet. Photoshopban nem vagyok jaratos (Gimpet hasznalok), de biztosan van olyan funkcio, hogy ket kepet/reteget elosztasz egymassal - es pont ez kell neked.

--mpt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2011.08.04. 12:41

pontshow írta:Húha. Elég nyersen kezdted a mondatod, azért gondold át, én nem beszéltem veled lealacsonyítóan ;)

Kicsit túlérzékeny vagy szerintem. Senki nem akart lealacsonyítani Téged. MIndösszesen arra utaltam, hogy úgy látom nem ment át amit írtam. Ez lehet azért is, mert én írtam félreérthetően, és éppen ebből kifolyólag írtam olyan hosszan ismételten, hogy sikerüljön átadni amit gondoltam. Ha ezen besértődsz akkor őszintén sajnálom, eszem ágában sem volt bántani senkit...

Mindig megbánom ha próbálok kijavítani valamit. Ahh, hagyjuk... :(
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Nap”