Napfoltok

Napészlelők fóruma
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.08.19. 08:13

Létezik Baader napszűrő fólia ND3.8 ezt fotózáshoz ajánlják. Kartonpapír, cellux, 10 perc barkácsolás és kész a napszűrő a fényképezőgépedre...
http://www.makszutov.hu/termek/baader-napszuro-folia
Üdv,
L.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.08.20. 09:09

Köszönöm a választ, de azzal is. Bár fóliám (szabad szemes) a 15cm-es newtonhoz van, de a nagyítások kb 60-80-as. Kontinum szűrővel nem lobban be, de annál meg eltűnnek a foltok a képről. Valami az UV.-val lehet, mert télen 180x-an is, ha nem is könnyen, de működik. Amúgy az egyenlítői folt sor alatt szinte párhuzamosan láttam 4 apró foltot
egy sorban azt szerettem volna lencse végre kapni, de szánalmas lett. Szerintem azok tegnap előtt még nem voltak ott, legalább is a képeimen nem látszik és én sem emlékszem rájuk.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.20. 11:28

Igen, a NOAA 12143-as sorszámú csoport délkeleten aug. 16-án még nem látszott, a következő napon már kis csoport tünt feé, azóta kifejlődött.
Azg. 19-én már zsugorodtak az összes foltok, sajnos 20-án nem sok remény van a népészlelésre.
Ilyenkor, leszálló ágban nagyon ugrál a napi napfoltszám, néha magasan felszalad, azután vissza esik. Ee a STEREO-k jóvoltából látjuk már, hogya túlsó félgömbön vannak ilyenkor is foltok. - BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.21. 13:19

Aug. 21. A délkeleti kis foltokból áló csoport nagyon szépen alakul: most már majdnem teljes napfolt-gyürűt alkotott. Igaz, hogy kicsi foltokból áll. De érdekes lehet a további sorsa. Az ÉK-i nagyobb folt szépen kettős képet mutat, de az én távcsövemmel még egy penumbrából áll.
Közben egy kis kis CME jelentkezett, de a hozzá tartozó sarki fény nem a mi szélességünkön látszott. Nagyon jó lenne azért, ha legalább a egy kisebb sarki fényt láthatnánk. - BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.29. 13:00

Aug. 29. Kevés folt ellenére is szép a Nap. Érdekes az ÉK-i nagy folt, a mellette felbukkanó aprókkal. Szép pusztuló nagy folt. DK-n a tegnap-tegnapelőtt már a peremen mutatkozó fáklyamezőben egy kis folt tünt fel. Érdemes megfigyelni, tovább fejlődik-e? - BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.08.30. 09:38

Igen, szépen felcseperedett a 3 kis foltocska. Szépen nyomon lehetett követni őket, az Ég is hálás volt. Az apró foltok nagyon érdekesek, de nekem 180x-on még a 150/750-es távcsővel is szétestek, most próbálok boltoóni egy fóliát a 300-as tükör elé, attól sokat várok.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.30. 12:55

Aug. 30. Jól sejtettem, a három nappal ezeklőtt DK-n látszó fáklya mezőből (a peremen) szép kicsi folt született, mára pedig egy eléggé mutató bipolárissá nőtt. Viszont most kevés fáklyát észleltem. BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.08.30. 23:14

Tegnap még csak egy kis pontocska volt. Ma szabad szemmel is (230x-on), de a képeken is látszott, hogy több apró folt is van körülöttük. Ha beljebb jön biztos szép lesz.
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.09.01. 10:50

Sziasztok!

Gondoltam megosztom veletek az első napészleléses tapasztalataimat.

Végre sikerült beszereznem egy távcsövet és mivel szombat délelőtt szép idő volt, kitelepültem, hogy napfoltokat rajzoljak. Csatoltam is a végső eredményt. Annyit meg kell jegyezni, hogy én sosem tudtam rajzolni(ezért is volt érdekes), a másik pedig, hogy bár tűéles volt a kép, csak 20 és 28mm-es okulárom van, amivel már nagyobb nagyítást nem tudtam elérni.

Mit szóltok hozzá? Elkezdtem olvasni azóta egy napészlelésről szóló MCSE-s doksit, amiből kiderült, hogy elvileg olyan szögben kellett volna rajzolnom, hogy a nap az NY jelzés felé haladjon, igaz ez?
Meg tudnátok mondani, hogy hova mit kellett volna még beírnom az észlelőlapon? Számomra úgy tűnt, hogy teljesen nyugodt volt a kép, tehát szinte semmilyen torzulást, hullámzást nem láttam.

Köszi!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.09.04. 12:18

Szept. 4. 9:30 UT. Az aránylag gyenge átlátszóság mellett is szép a napkép: jönnek-mennek a csoportok. DNy-en nagyon megnőt a bipol, sok apró taggal, a vezető folt. Talán most van a csúcson. DK-n egy nagy folt (csoport jött be), mot szépen látszik a Wilson jelenség is. Sajnos a fátyolos ég miatt a fáklyák nem nagyon észlelhetők, de DK-i peremnél van egy erősebb mező.

Garesznak:
A rovatokban feltüntetni a levegő nyugtalanságát és más zavaró körülményeket (1-től 10-ig), az átlátszóüságnál pedig (a nyugtalanságtól függetlenül) mennyire tiszta a levegő, pl. köd, pára, füst, vékony felhők a Nap előtt, 1-10-es beosztásban.
Napfolt csoportok és a foltok száma. A csoportok általában kb. 5 heliografikus fokon belüli foltok, persze egy magányos folt is 1 csoportnak számit. A rajzodon pl. 4 csoport látszik. Jellegzetes csoport alak a bipoláris, ahol két (esetleg több) nagyobb folt van egymás közelében, kb. egymástól kelet-nyugati irányban, köztük, mellettük néha több-kevesebb kisebb. A foltok szááma: egy-egy csoporton belül hány folt látható. Az ürlap rovatában ezeket összeadva lehet beírni. A csoportok és az azokon belüli egyes foltok adják az R napfoltrelativszámot: a csoportok számát 10-zel szorozzuk és hozzá adjuk az összes folt számát. Pl. 4 csoportban 1, 1, 12, 6, összesen 20 folt számlálható össze, akkor 10 x 4 + 20 = 60, R = 60. Képletben:
R = 10g + f, ahol g a csoportok száma, f a foltok száma. (Van még egy tényező, amelyet az egyes észlelők adatainak egységesítésére alkalmaznak, ez a k-faktor, de ezzel kezdetben ne törődjél, koncentrálj a saját észlelésedre.) Részletesen megtalálható az Amatőrcsillagászok kézikönyvében, vagy a Távcső Világa észlelő-fejezetében. - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”