Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.09.18. 21:59

A tegnapi DK-i fáklyákból egész szép kis foltcsoport kerekedett. Sajnos nem sikerült jól megnézni, mert befelhősödött és ahol dolgoztam úgy is maradt
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.09.21. 23:54

ÉNy-ton van egy pici folt,létezik, hogy eddig nem voltak körülötte gyertyák és csak ma keletkeztek, vagy csak nem láttam eddig, mert kisebb távcsövet használtam? A K-röl derülő foltok körül szép raszteres mező van, a nyugati szélen egy csíkot láttam É-D irányban. Létezhet, hogy egy folt köré terem egy gyertyamező?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.09.22. 19:55

ÉNy-on valóban jól látszik egy kis kerek folt, közel a peremhez. Korábban is megvolt, de pl. tegnap (21-én) nem tudtam megpillantani.
JSzépek a fáklya mezők, bár kicsik. lehet benne születő folt!
A délkeleten beforduló csoport további sorsa érdekes lehet: lehet, hogy még tovább fejlődik, de lehet már túl a csúcson.
További jó figyelést: BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.09.22. 20:45

A kis foltot láttam előbb is, csak a fáklyamezőt nem körülötte. Tegnap elkészült és beüzemeltem a 30cm-es fóliát ekkor láttam meg a kis folt körül a fáklyákat és nem tudtam, hogy eddig is ott voltak-e, csak nem láttam. Ma 15cm-es távcsővel tudtam csak megnézni, igaz jóval 18 óra után, de most sem láttam. ( Viszont pont akkor sétált arra egy ismert gitáros a családjával- 6 gyerekkel-, még éppen megtudták nézni a foltokat. Rövid magyarázat után már érdekesnek is találták.)
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.09.22. 20:59

Jaj, most látom, hogy tegnap gyertyamezőt írtam fáklyamező helyet.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.09.23. 09:15

Vénkertész írta:Jaj, most látom, hogy tegnap gyertyamezőt írtam fáklyamező helyet.

Végül is - mindkettő világít :D
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.09.23. 22:07

Jó, de a gyertyák elolvadtak volna. A K-i nagy folt magja mint,ha osztódna, látott valaki fáklyákat körülötte? Néztem 9cm-es makszutovval 120x-on: semmi, 15cm-s newtonnal 150x-en gyanús, de még mindig gyulladt a szemem egy kicsit. A Ny-i szélen is derengett valami halvány mécses a foltok mellett.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.09.24. 22:29

Ma tiszta Ég alatt kicibáltam a 30cm-es dobsont és azzal néztem a Napot egy virág alátétre ragasztott Bader fóliával. gy két atomvillanás jelezte, hogy a szigszallag nem a legmegfelelőbb rögzítési mód, de egyenlőre ezzel is lenyűgöző volt. 17mm-es Hyperiont használtam közgyűrűvel kb 150x nagyítással. Így határozottan látszottak a fáklyamezők K-és a Ny-i oldalakon is az egyenlítő mentén. Nekem úgy tűnt, hogy a D-i oldalon kesze-kusza, az É-in szálasabbak mind két oldalon. A foltok körül nem találtam. Megnéztem solar kontinuum és UHC-vel is és nekem úgy tűnt, hogy az UHC-vel, bár szép világos kék, jobban látszanak. Érdekes, hogy a fényképező gépnél sem lobbant be a kép, míg a kontinuummal, ha sikerült is, a foltok egyáltalán nem látszottak. És egy kis astro biológia: A bal szememmel, ami nem rég gyógyult meg egy szaruhártya gyulladásból próbaképen belenéztem az okulárba és ugyan olyan kéknek láttam vele a Napot, minta jobbal UHC-vel, és egy érdekesebb dolog, a jobbszemmel egy elég huzamos észlelés után (végre szép az Ég, semmi sem drága) sokkal élesebben láttam, mint előtte, de aztán elmúlt.
Szép Eget, jó észlelést!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.09.25. 13:49

Vénkertész! - Azért vigyázz ám a szemedre! Inkább ne erőltesd az észlelést, hogy azután többé ne is tudj észlelni.
Szept. 25. Ma nagyon szép a Nap. A centrálmeridián előtt álló DK-i csoport jó nagyra nőtt, lehet, hogy ppuszta szemmel is látható. ÉNy-en a kis bipol is fejlődött, azt hiszem most van a csúcson.
Viszont fáklyákat alig látok. (Tegnap még DK-n volt egy hosszú mező, ma nem látom, de talán a légkör teszi.)
A nagyobb foltok umbrái hasadnak széjjel, de ezt nem tudom részleteiben követni, mert ahhoz kicsi a távcsövem.Tui nagypobb átmlrővel talán többet láttok. - BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.09.26. 22:58

Hát, ez a Nap is szép volt. Csak a 15cm-es newtonnal tudtam ma nézni, de így sok minden belefért. A D-i "grafikon" és az É-i csoport (talán egy repülő madár alakú) egészen kis foltjai is penumbrát növesztettek, bár tegnap 9cm-es makszutovval néztem és lehet, hogy nem láttam. K-i oldalon jól kivehető fáklyamező volt, a beforduló 2 folt a D-i részének Kb 1/3-ra esett. Máshol nem láttam, de folyamatosan felhős volt az Ég.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”