Napfoltok

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.09. 00:49

"Egy vérbeli csillagász egész éjjel fenn van a Holdat nézve, így nappal nem ér rá megnézni a Napot."

Egy vérbeli csillagász éjjel-nappal nézi a Napot (éjjel a SOHON) :o BQ.
A napmegfigyelés akkor a legizgalmasabb, amikor alig van (vagy nincs is) folt! :P
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.09. 01:15

astrohist írta:... napmegfigyelés ...


Kicsit incselkedtem Lajos bával, ha minden jól alakul nemsokára szert tudok tenni egy napfóliára, plusz a távcső mechanikámra is sikeredik legalább egy motort felszerelnem, így tudok majd Napot is kémlelni, plusz fotókat készíteni követéssel, vagy csak szabad szemmel is de automatikusan mozgatná így nem kell kézzel rezegtetni, meg szabad marad a kéz más tevékenységre közben akár rajzolásra, csak nem ebben a metsző hidegben ...

PICT0951_mod.JPG


PICT0952.JPG


U.i. a bordás kerék egy rossz kenyérsütőből lett kibányászva, régen volt a lemezjátszó motor, stb. most ez volt kéznél ... :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.09. 12:48

Feb. 9. ÉNy-en talán még látszik egy kis csop (én egy foltot lárok belőle, de tegnap még ketten voltak).
Viszont DK-n megint született egy új csop, eléggé sok apróval. Sajnos a Nap előtt vékony felhők, lehet, hogy gazdagabb, de azok már nem látszanak nálam. Szóval igyekszik a Nap, de azért az előző hetekhez nagyon lement a foltszám.
Tobe: szépen néz ki a tengelykereszt. !
No, érdekes, hogy mi lesz ebből. BQ.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.02.09. 19:43

tobe írta:....csak nem ebben a metsző hidegben ...


Egy igazi amatőrcsillagász metsző hidegben is kint áll nappal, és / vagy éjszaka a távcső mellett ha tiszta az ég 8-)
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.02.09. 19:45

astrohist írta:Feb. 9. ÉNy-en talán még látszik egy kis csop (én egy foltot lárok belőle, de tegnap még ketten voltak).
Viszont DK-n megint született egy új csop, eléggé sok apróval. Sajnos a Nap előtt vékony felhők, lehet, hogy gazdagabb, de azok már nem látszanak nálam. Szóval igyekszik a Nap, de azért az előző hetekhez nagyon lement a foltszám.
Tobe: szépen néz ki a tengelykereszt. !
No, érdekes, hogy mi lesz ebből. BQ.


Hasonló volt decemberben is, nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi lesz belőle. Rajzolgattam magamnak néhány grafikont és ha minden az eddigiek szerint megy, akkor márciusban ismét emelkedni fog a napfoltszám :D
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.09. 19:55

Halló Judit!
Javasolnám, hogy nézze meg a Googlen ugyan azokra a napokra a relativszámokat, és vesse össze a sajátjával! Ha elosztja a nemzetközi napi értéket a sajátjával (R : Rs = k), megkapja az átszámitási k tényezőt. Ez egyes napokra eléggé hullámzik, de havi középértékben nagyjából egy elfogadható számot kap, amely arra jó, hogy lássa, mennyiszer kisebb vagy nagyobb a saját észlelés középértéke a nemzetközinél.
Tulajdonképpen arra jó, hogy megláthassuk, mennyire stabil a saját érték: ha a középértékek k-faktorai hónapról hónapra csak kis mértékben ingadoznak, akkor már "stabil" az észlelés.
Üdvözlet: BQ.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2012.02.10. 11:12

Kedves észlelők és kedves Lajos bácsi!

Amint lehetséges nézem a Napot, ha nem takarják el felhők, stb. Tegnap délelőtt is kipakoltam a műszert, mire beállítottam mindent elkezdett fátyolfelhősödni az ég. :cry: Ennek ellenére készítettem pár felvételt, most 32 mm projekciós okulárral. Sajnos a felhők nagyon látszanak a korong előtt. Ennek ellenére DK-en kivehető a 11416 sz. foltcsoport, melynek kettő nagyobb tagjánál PU is megfigyelhető, valamint ÉNY-on egy kisebb kiterjedésű fáklyamező.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.02.10. 20:54

astrohist írta:Halló Judit!
Javasolnám, hogy nézze meg a Googlen ugyan azokra a napokra a relativszámokat, és vesse össze a sajátjával! Ha elosztja a nemzetközi napi értéket a sajátjával (R : Rs = k), megkapja az átszámitási k tényezőt. Ez egyes napokra eléggé hullámzik, de havi középértékben nagyjából egy elfogadható számot kap, amely arra jó, hogy lássa, mennyiszer kisebb vagy nagyobb a saját észlelés középértéke a nemzetközinél.
Tulajdonképpen arra jó, hogy megláthassuk, mennyire stabil a saját érték: ha a középértékek k-faktorai hónapról hónapra csak kis mértékben ingadoznak, akkor már "stabil" az észlelés.
Üdvözlet: BQ.


Kedves Lajos!

Az értékeket a nemzetközi napfoltszám alapján számoltam. Igaz a sajátommal nem hasonlítottam össze, ez jó ötlet, legalább megtudom mennyi a relatívszám szorzója a távcsövemre és észleléseimre :)

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.10. 21:58

hanee írta:... kint áll ... 8-) ...


Én ezt úgy tervezem megoldani, hogy felállítok egy automata távcsövet és figyelni fogja a látnivalókat, majd mikor van mit nézni, a Napon (pl. foltot ismer fel) vagy éjszaka a megfigyelhető látványosságokon, akkor küld egy sms-t a telómra és már szaladok is, hogy lássam is élőben ... ez a terv, már csak a megcsinálás vár reám. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.11. 09:51

Napfoltszámok:
A nemzetközi napfoltrelatívszám és a saját észlelés összehasonlítása éppen azért jó, hogy láthassa, mekkora eltérés van alkalmanként. Itt azonban nem kell megijedni, ha egyes napokon igen nagy a különbség, mert egyes helyek értékeit befolyásolja a pillanatnyi légköri állapot. Általában télem amikor alacsony napállás mellett észlel, mindig nagyobb lesz a különbség, mint nyáron. Tulajdonképpen a havi közepek érdekesek, mert ott a kisebb-nagyobb alkalmi eltérések már elsimulnak.
De! Ne a havi 10-12-20 megfigyelés középértékét hasonlitsa a nemzetközi észlelési adat teljes hónapi közepével, hanem abból is azokat a napokat vegye ki, amelyeken saját észlelés van. Igy lesz reális az összehasonlítás. Ezen kívül tapasztalható, hogy a hosszabb gyakorlat során is kicsit változik az arányszám. Jó eget: L.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”